VK Jadran poziva u proljetnu Školu veslanja dječake i djevojčice ’01./’02.

Ljeto se bliži, dani su sve dulji, temperature sve više, dobro ne u zadnjih nekoliko dana, ali bit će, htjeli biste negdje upisati vašeg „juniora“, u nekakav sportski kolektiv, kako bi napokon zaboravio na laptop, tablet, play stationi mobitelske aplikacije raznoraznih igara. Naravno, ne i knjige, jer škola je ipak – škola.

Pa i ona veslačka, kakvu upravo nanovo pokreće VK Jadran. Na Lipotici, naime, na katu iznad „Maraschina“, baš upisuju dječake i djevojčice rođene 2001. i 2002. u proljetnu Školu veslanja. Poruka je izravno upućena i mladcima:

Ako želiš steći nove prijatelje, radne navike, upornost i mentalnu snagu te zdravo živjeti onda je veslanje pravi sport za tebe! Veslanjem koristitiš sve važnije skupine mišića od nogu, ruku, leđa, trbuha do stražnjice, što čini veslanje kompletnom vježbom. Veslanjem koristiš i mišiće u širokom opsegu pokreta, većem nego li u većini ostalih sportova, čime dobivaš na fleksibilnosti i pokretljivosti, a u preciznim i ritmičnim kretnjama vrlo je mala mogućnošću ozljeda, pozvali su na dolazak u klub novog naraštaja veslača.

Uvjet za upis u Školu veslanja je znanje plivanja te da je polaznik zdravstveno sposoban za bavljenje sportskim aktivnostima. Za dodatne informacije o uvjetima upisa nazovite jedan od telefona: 091/521-1109 i 099/222-7668, ili pošaljite upit na [email protected].

[pullquote align=”right”]O povijesti Veslačkog kluba Jadran detaljno može pročitati u knjizi ”Povijest veslanja u Zadru 1885. – 1997“., objavljene 1998., koju je napisao pokojni tajnik VK Jadran Čedo Škorić, a nakon njegove smrti dovršio zadarski novinar, publicist i povjesničar sporta Drago Marić[/pullquote]Mjesečna članarina za polaznike Škole veslanja iznosi 100 kuna. Trening se održava u terminu suprotnom od smjene u školi po rasporedu: u 9 i 18:30, u ponedjeljak, srijedu i petak.

Veslački klub Jadran osnovan je 20. rujna 1908. i najstarije je djelatno sportsko društvo u Gradu Zadru i prvi osnovani hrvatski veslački klub na Jadranskom moru. Korijene vuče iz veslačkog odjela Hrvatskog Sokola u Zadru osnovanog 1885.

Od početka svoga djelovanja Jadran ima pionirsku ulogu u razvoju veslanja na našoj obali i na tadašnjem teritoriju Hrvatske. Kroz svoju burnu povijest klub je imao uspona i padova dijeleći sudbinu grada u napetim događajima zadarske povijesti zadnjih stotinu godina.

Veslački klub Jadran danas je jedan od najtrofejnijih zadarskih sportskih klubova koji u svojoj trofejnoj dvorani ima odličja sa svih važnijih međunarodnih natjecanja od Olimpijskih igara, Svjetskih prvenstava seniora i juniora, Mediteranskih igara do nebrojeno puno domaćih naslova prvaka države u svim kategorijama i disciplinama.

Zasluga je to generacija zadarskih veslača i članova kluba koji su svojim zalaganjem doprinosili klubu i pronosili ime kluba i Grada Zadra po čitavom svijetu. Cilj Kluba je poticanje, razvijanje i unapređivanje veslačkog sporta i razvitka odgojnih, moralnih, etičkih i sportskih vrijednosti kod svojih članova bavljenjem sportom.

O povijesti Veslačkog kluba Jadran detaljno može pročitati u knjizi ”Povijest veslanja u Zadru 1885. – 1997“., objavljene 1998., koju je napisao pokojni tajnik VK Jadran Čedo Škorić, a nakon njegove smrti dovršio zadarski novinar, publicist i povjesničar sporta Drago Marić.

Uz povijest Jadrana, da ne ode u zaborav, u knjizi je obrađena i cjelokupna povijest zadarskog veslanja u razdoblju od početka organiziranog veslanja u Zadru 1885. godine pa sve do početka II Svjetskog rata u kojem je nestala većina zadarskih veslačkih klubova među kojima i veliki klub Diadora koja je bila prvak Europe 1923. u osmercu te osvajač brončane medalje na Olimpijskim igrama u Parizu 1924. godine također u konkurenciji osmeraca.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...