Paška čipka ponos je Paga, kulturna baština UNESCO-a i kulturno dobro RH

Peti po redu Međunarodni  festival  čipke održat će se 18. – 21. lipnja 2014. godine u Pagu i bit će popraćen nizom zanimljivih događanja,    najavljeno je u ponedjeljak, na konferenciji za novinare održanoj u Domu Zadarske županije pri čemu je o programu i važnosti promocije paške čipke kao domaćin događanja govorio Željko Maržić, gradonačelnik Paga.

Paška čipka ponos je grada Paga, nematerijalna kulturna baština UNESCO-a, kulturno dobro Hrvatske, a poznata je i kao čipka koja u sebi nosi duh renesansnih dana. U čipki se ocrtava i sam plan Grada Paga koji je skladno projektiran,  naglasio je „poteštat“  i dodao da je festival čipke promocija paške tradicije koju  žele  spojiti sa modernim djelatnostima.

Predsjednica paške Udruge čipkarica Frane Budak, Neda Oros, izdvojila je jedno iz reda zanimljivijih festivalskih zbivanja:

Prezadovoljni smo jer će se moći vidjeti i čipke na iglu i na batiće, a među novinama je modna revija nazvana Nanin ormarun,  koja će prikazati  pašku čipku na odjeći, kao što je bila jučer, kao što je danas, a bit će prikazani i stari fuštani, kazala je prvo ime čipkarica.

Podršku festivalu dao je i župan Stipe Zrilić koji je rekao kako mu je posebno drago što festival ima karakter međunarodnog jer je Zadarska županija u posljednjih nekoliko godina intenzivirala upravo međunarodnu suradnju koja je posebno u kulturnom dijelu dobro uspjela.

To znači da i sudjelovanje Češke s čijom Južnomoravskom regijom imamo najdulju suradnju možemo uvrstiti u nastavak dobre suradnje i razvijanje sad već prijateljskih odnosa, kazao je župan i naveo kako je Paška čipka  izuzetan suvenir Paga, Zadarske županije i Republike Hrvatske koja je prepoznata kod mnogih, a županija kao najvrjedniji protokolarni dar ima upravo pašku čipku  koju daruje najuvaženijim gostima.

Tako je ova vrijedna rukotvorina darovana mnogim veleposlanicima, predsjednicima ali i švedskom kraljevskom paru koji je prošle godine bio gost kod nas, otkrio je župan.

Pokrovitelji festivala su predsjednik Republike Hrvatske  Ivo Josipović i Ministarstvo kulture, a organizatori su Turistička zajednica grada Paga, Društvo paških čipkarica Frane Budak i Grad Pag. Svečana ceremonija samog festivala započet će 18. lipnja u 19 sati u Kneževu dvoru pozdravnim govorom gradonačelnika Željka Maržića, i otvaranjem za javnost izložbi kako paške, tako i čipke zemalja prijatelja iz cijelog kontinenta.

Drugog dana festivala, s početkom u 10 sati, u hotelu Meridijan, održat će se i okrugli stol na temu: Paška čipka – jučer, danas, sutra, a o razvoju i utjecaju paške čipke na gospodarstvo i turističku ponudu grada Paga, školovanju čipkarica, perspektivi paške čipke i privlačenju mladih generacija govorit će dr. sc. Božena Krce Miočić (Odjel za informatologiju i komunikologiju, Sveučilište u Zadru), mr. sc. Maja Obad i kustosica Etnografskog muzeja u Zagrebu Nerina Eckhel.

Turisti i posjetitelji Festivala moći će uživati u sajmu otočkih proizvoda, turnirima u briškuli i trešeti, kao i tomboli, a 19. lipnja od 20,30 sati moći će se prošetati kroz povijest tokom programa Paška ulica koji će prikazati način života koji je u gradu Pagu odavno iščeznuo. Sudionici će biti svečano obučeni u odjeću koju su nosili njihovi preci prije 100 godina, žene će šiti čipku pod lampama, a muškarci će na ulici kartati trešetu, igrat će se tombola, pretakat će se vino i cijela će ulica živjeti davno zaboravljenim životom „bodula“.

Posljednjeg dana festivala Paške čipke održat će se koncert Sandre Bagarić, s početkom u 21:30 sati, u atriju Kneževa dvora, a polaznicama Čipkarske škole pri srednjoj školi Bartula Kašića bit će dodijeljene diplome za uspješno završenu školsku godinu 2013/2014. Čipkarska škola utemeljena je nakon što su 1994. u Pag, kako bi pripremile izložbu paške čipke, stigle Vesna Zorić i Nerina Eckhel, kustosice Etnografskog muzeja iz Zagreba.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...