Većina konzumenata kavu stalno pije u pogrešno vrijeme, a evo i zašto

Kavu je potrebno usklađivati s prirodnim procesima u našemu tijelu kako bismo mogli izvući najviše koristi od nje.

Kava je napitak koji obožavaju milijuni ljudi diljem svijeta. Usto, kava je i vrlo čest predmet interesa znanstvenika, znatno više nego neki drugi napici. Imamo osjećaj da znamo sve o kavi, ali je li to doista tako?

Ako želite iskoristiti jutarnju kavu na najbolji mogući način, mogli biste malo pričekati prije nego što je popijete. Kada se ujutro probudite, hormon kortizol koji se još naziva i hormonom stresa, počinje pojačano djelovati kako bi vas razbudio i pripremio za sve ono što vam u danu predstoji.

No ako kavu pijete čim otvorite oči, punite si ‘rezervoare’ energijom koja se već prirodno počela buditi. Zato bi, kažu znanstvenici, kavu najbolje bilo piti sat i pol vremena nakon buđenja. U tom razdoblju tijelo se usklađuje sa sastojcima kave i dobivate točno onoliko energije koliko vam treba. Dakle, ako se budite u sedam sati, kavu nemojte piti prije osam i 30.

Kada je riječ o ispijanju kave, najvažnije je uskladiti kortizol i kofein, zato nakon prve jutarnje kave treba napraviti pauzu prije iduće kave. Sredinom dana, odnosno između 12 i 13 sati, kortizol je ponovno na visokim razinama pa treba izbjegavati kavu. No nakon ručka slobodno je popijte jer će vam pomoći u podizanju razine energije.

Stručnjaci napominju kako kavu ne bi trebalo piti minimalno šest sati prije spavanja. Razlog je već svima dobro poznat – kofein može uzrokovati nesanicu i poremetiti prirodnu ravnotežu organizma.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...