Snowden zatražio politički azil u Rusiji

Edward Snowden, bivši suradnik američke Agencije za nacionalnu sigurnost koji je zatražio privremeni azil u Rusiji, a zatim kani otići u Latinsku Ameriku, može ostati u Rusiji ako prestane s protuameričkim aktivnostima, objavio je glasnogovornik Kremlja.

Snowden bi teoretski mogao ostati u Rusiji ako se, prije svega, sasvim odrekne aktivnosti koje štete našim američkim partnerima te ako on to želi, rekao je za agenciju Interfax Dmitrij Peskov, glasnogovornik predsjednika Vladimira Putina.

Udruga bliska skupini Wikileaks objavila je na Twitteru da se Snowden u Moskvi susreo s aktivistima za zaštitu ljudskih prava, među kojima je bio i predstavnik organizacije Human Rights Watch. Tom je prigodom Snowden objavio da će zatražiti azil.

Izjavio je da će zatražiti politički azil u Rusiji, prenijela je agencija Ria Novosti riječi jednoga sudionika tog sastanka koji je dodao da je tu odluku Snowden donio zbog nemogućnosti da ode u neku od zemalja Latinske Amerike koje su ga voljne primiti.

Rusija bi mu morala dati politički azil ili privremeni politički azil, rekao je Sergej Nariškin, predsjednik ruske državne Dume i blizak Putinov saveznik za Vesti 24.

WikiLeaks je objavio dugačko Snowdenovo priopćenje u kojem on govori kako je do prije mjesec dana imao obitelj, dom u raju i živio u blagostanju. Imao sam i mogućnost da bez ikakvih prepreka pretražujem, uzimam i čitam vašu komunikaciju. Komunikaciju bilo koje osobe u svakome trenutku, napisao je i dodao kako je to teško kršenje zakona: 4. i 5. amandmana na ustav moje zemlje, članka 12. Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima te mnogih propisa i odredaba koje zabranjuju takve sustave masovno nadzora, napisao je Snowden.

 

UNHCHR: Snowdenov slučaj pokazuje da zviždači trebaju zaštitu

Visoka povjerenica UN-a za ljudska prava Navi Pillay oprezno je izrazila potporu odbjeglom bivšem suradniku američke Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA) Edwardu Snowdenu, kazavši da njegov slučaj pokazuje da zviždače treba zaštititi. Pillay je također pozvala sve države da poštuju pravo da se zatraži azil.

Snowdenov slučaj je ukazao na potrebu zaštite ljudi koji razotkriju informacije o pitanjima koja imaju implikacije za ljudska prava, kao i važnost osiguranja poštivanja prava na privatnost. Nacionalni pravni sustavi moraju osigurati da postoje primjereni kanali za pojedince koji razotkriju kršenja ljudskih prava da izraze svoju zabrinutost bez straha od odmazde, dodala je.

Premda zabrinutost zbog nacionalne sigurnosti i kriminalnih aktivnosti može opravdati iznimno i usko definirano korištenje programa za nadzor, nadzor bez odgovarajućih mjera za zaštitu prava na privatnost zapravo bi se mogao negativno odraziti na ljudska prava i temeljne slobode, istaknula je.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...