Ako se tučete platit ćete 1.000, a ako vodite ljubav 5.000 kuna
Kontradiktoran, anti-liberalan, socijalno neosjetljiv – ovako su HNS-ovci nazvali Vladin prijedlog zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira. Kako sada stvari stoje, zbog mira u koaliciji – kritike su, čini se, urodile plodom.
‘Ukoliko se dogodi neko obiteljsko nasilje između muškarca i žene, kazna je tisuću ili više kuna, a za slučaj da ste ostavili otvoren prozor vlastite spavaće sobe i da vas je susjed vidio iz susjedne zgrade kako vodite ljubav, onda će vas to koštati pet i više tisuća kuna’, rekao je goran Beus Richemberg, saborski zastupnik HNS-a.
Umjesto u wc-u za nuždu na javnom mjestu kazna može biti do 2.000 kuna, a za prosjačenje tri. Hodate goli na javnom mjestu, platit ćete 2.000 do 4.000 kuna. Točnije, u prijedlogu zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, nema definicije što je to javno mjesto.
Sve ovo smeta HNS-ovce. Zakon su prozvali – ćudorednim, antiliberalnim. I ne čudi ih što je na 89., gotovo zadnjem mjestu saborskog dnevnog reda. Vjeruju da nikad neće u saborsku proceduru.
‘Očito je i iz naših reakcija da zakon nije dovoljno snažno poduprt da bi mogao biti u vrhu dnevnog reda i da bi mogao biti raspravljan. Naime on je vrlo, vrlo kontroverzan’, kaže Richemberg. A kontroverzno su i HNS-ovci nazvali autore tog zakona – pendrečarima!
‘Mogao je biti i na 86 mjestu. Kad bude vrijeme za razgovor on će biti tamo’, rekao je Ranko Ostojić, ministar unutarnjih poslova. A tamo je više od godinu dana. ‘Jedan od uobičajenih taktika u parlamentu jest odgađanje odluke koja se onda odgađa na neodređeno, na jako dugo vremena’, rekao je Josip Kregar, saborski zastupnik.
U ovom slučaju, tvrdi Kregar, važnije je postići kompromis između SDP-a i HNS-a i unaprijediti zakon. Jer po ovom prijedlogu zakona ako trubite, preglasno puštate glazbu iz auta ili kucate i zvonite drugima na vrata kazna je od 1.000 – 3.000 kuna.
Bušite ili imate radove od 22 sata do 6 ujutro – 3.000 – 5.000 kuna. ‘On je pisan više kao policijski zakon, a regulira slobode i prava građana’, rekao je Kregar. Zakon o prekršajima nije se mijenjao od 1994. No kako sada stvari stoje, zbog nesuglasja u koaliciji niti u ovako rigoroznom obliku – neće zaživjeti.