“Na žalost opet odluku donosi politika, a ne struka!”

U ponedjeljak, 24. veljače, bio je posljednji dan kada se moglo pogledati Studija o utjecaju na okoliš, kao i podnijeti pismenim putem mišljenja u raspravi o projektu Centra za gosopdarenje otpadom u Ravnim Kotarima, a konačnu odluku o njoj donijet će Ministarstvo zaštite okoliša. Usporedno s tim krajnjim rokom jedan drugoga sustizala su, pa i dalje sustižu priopćenja udruga, političkih stranaka i niza na ovaj ili na onaj način, izravno ili neizravno, zaiteresiranih za pitanje podizanja pogona za preradu smeća što bi se u Biljanima Donjim trebao dati na uporabu za najdalje 24 mjeseca.

Netom su se oglasili iz Hrvatske stranke prava dr. Ante Starčevića, zatim Akcije mladih Zadar, tvrtke Eko i Mjesnih odbora Dikla, Puntamike, Novog Bokanjca, Bokanjca i Kožina, stiglo nam je na novinarski stol priopćenje MO Suhovare koje se protivi lokaciji budućeg postrojenja.

Po tko zna koji puta moramo pokušati doprijeti do javnosti i reći naš stav po pitanju lokacije Centra za gospodarenje otpadom Zadarske županije, pišu iz Suhovara i nastavljaju:

Istina je, a koju nitko iz županijskih medija ne želi predočiti javnosti, da protivljenje lokaciji nije staro 2 ili 5 nego 10 i više godina. Suhovarci i mi kao legalno izabrani predstavnici mještana smo još onda zauzeli stav protiv lokacije nama pred kućnim pragom. Nismo neznalice, već tada smo prikupili mnogo informacija o ovakvom načinu prikupljanja smeća i tehnologiji zbrinjavanja koja se desetljećima koristi u SAD i europskim zemljama. Nastavno na dopis tvrtke preko koje je Županija odlučila Centar smjestiti nama pred dvorište moramo reci da je vrlo nekorektan, jer smatramo da oni na sve načine žele blokirati svako mišljenje koje nije na korist njihovom cilju, pa tako demantiraju i razloge protiv Centra koje su iskazali iz Akcije mladih. Iako smo uvijek bili HDZ-ovo mjesto i još jesmo i bit ćemo, uvažavamo i pozdravljamo svako nastojanje da se ukaže na negativnosti Centra koje ce uništiti budućnost Suhovara, kažu predstavnici MO-a. I dodaju…

Zagađenje u Suhovarama

Naš najaktivniji Suhovarac koji se prvi usprotivio i protivi svih ovih godina lokaciji Centra, Ivica Ukalović, poslao je svim novinskim kućama i internetskim portalima grada Zadra i županije, a kao demant na tvrdnje da Centar neće imati utjecaja na podzemne ili bilo koje druge vode u okolici slike gdje je vidi da nam je priroda dala odgovor u kakvom se području nalazimo i da u svakom trenutku vode mogu izbiti na svaku nadmorsku visinu za sobom povlačeći onečisćenja u naša polja i izvorišta vode lokalnog značaja. Tu je dokaz i da te vode nisu na dubini na kojoj se namjerno javnosti predstavilo u Studiji utjecaja na okoliš, kaže se u priopćenju iz Suhovara.

Priroda nam je ovih dana najbolje možda i sama pokazala kakva nam opasnost prijeti prođe li projekt u Biljanima. Na licu mjesta, tko želi i tko hoće, može se uvjeriti gdje su i kolike podzemne vode, koliki je njihov utjecaj, a koji se ignorira. Priroda je pokazala da lokacija nije primjerena prostoru i bogatstvu koje imamo kad su vode u pitanju, ali i utjecaju na njih, tvrdi Ivica Ukalović, autor fotografija snimljenih 19.2.2014 u kamenolomu između Zemunika Gornjeg i Suhovara. Kamenolom se nalazi svega 200 – 300 metara od lokacije Centra za gospodarenje otpadom, voda je duboka 3-5 metara, a kamenolom je dubine 20-ak i manje metara.

Vjerujem da u medijima ne postoji cenzure i da je bitno da se i priroda uvažava kad je riječ o lokaciji Centra i pitanju je li lokacija adekvatna. Treba ponoviti po tko zna koliko puta da mi nemamo apsolutno ništa kontra suvremenog načina zbrinjavanja otpada. Naprotiv, niti smo neškolovani, niti smo zatucani, ili ne znam što, ako ne živimo u županijskom središtu, no protiv smo nametanja nečega bez podrobne analize i najmanjeg detalja koji može i ne mora biti koban. I po ljude i po naša naselja. Tu prije svega mislim na zastarjelu tehnologiju pogona koji nam se protura, umjesto daleko naprednijih inačica, a da ne pričam o sustavu odlaganja smeća. Na zapadu je to umnogo čemu riješeno na način da se ono odmah kod kućanstava odvaja i sortira. Postoje specijalizirane tvrtke koje onda taj razvrstani otpad otkupljuju i odvoze kao sirovine u postrojenja. Ima toga još, pout činjenice da se studija o utjecaju meteo prilika, konkretno smjeru i djelovanju vjetra, radila na temelju mjerenja meteo stanica u Zemuniku koji je udaljen osam kilometara i Puntamici udaljenoj 14 kilometara, a ne na primjer u najbližim Suhovarima. U kamenolomima koji su udaljeni niti pet stotina metara česta je pojava oborinskih i podzemnih slivnih voda, za koje nitko nije niti pokušao ispitati kuda idu i gdje točno otječu, što je nedopustivo kada se radi stručna analiza nečega kao što je pogon za otpad. Nadalje ne spominje se precizan iznos količine predviđena smeća, odnosno spominje ali na nama sumnjiv način da se kaže kako Poličnik pravi skoro dva puta više otpada u odnosu na Biograd. Nigdje se u studiji ne daju podaci o tome hoće li i koliko postrojenje sniziti cijene naših nekratnina, utjecati na eko poljoprivredu, pa zašto ne i na turistički razvoj sela…, prenosi Ukalović, kako kaže, stav i razmišljanja sumještana uvjerenih da na žalost opet ključnu riječ u svemu ima politika, a ne struka.

Zagađenje u Suhovarama

U slučaju da lokacija ne bude izmještena u EKO udruzi „Ravnim kotarima“, inicijatorima niza prosvjeda, planiraju Europskoj komisiji „dostaviti službenu notu“ nadajući se da bi, ako nikako drukčije, autoritetom Europske komisije ona naknadno ipak mogla biti promijenjena.

Hrvatska je inače u tijeku pristupnih pregovora s EU, preuzela određene obveze i na području okoliša, točnije gospodarenja otpadom, u sklopu čega se nalazi i izgradnja centara za prikupljanje, razvrstavanje, daljnju preradu i iskorištavanje otpada. Zbrinjavanje otpada na ovakav način mora započeti najdalje 2018., u suprotnom Hrvatsku očekuju novčani penali, čija se visina određuje razmjerno količini nezbrinutog otpada i broju stanovnika.

Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...