Jakovina: “Užurbano tražimo rješenje za mali ribolov”
Boravak na sajmu braniteljskih zadruga predstavnici „sedme sile“ iskoristili su za postavljanje pitanje ministru poljoprivrede o aktualnoj priobalnoj temi, hoće li ministarstvo izaći ususret otočanima i žiteljima primorja koji u svim priobalnim županijama iskazuju žestoko nezadovoljstvo i protivljenje najavi o ukidanja malog ribolova.
– Konstantno komuniciramo s Upravom za ribarstvo i s interesnim udrugama, odnosno s ljudima koji se time bave na našoj obali. Nadam se da ćemo kroz 2014. naći jedno zadovoljavajuće rješenje i da ćemo kroz mali i obalni ribolov i kroz ostale oblike i mogućnosti pronaći rješenje za razdoblje poslije 2015. Međutim, nekih velikih mogućnosti zapravo i nema. Problem je u tome što oni koji su trebali na vrijeme obavijestiti sve korisnike su to zaboravili učiniti ili su to namjerno učinili, rekao je Jakovina.
Reakcija „bodula“ bila je promptna…
– Kako je za Boga miloga ovo za podržati? Unaprijed najavljuje da se ništa ne može učiniti. A ove teorije zavjere na kraju… pa tko je morao obavijestiti korisnike, ja? Zaboravili su ili namjerno to nisu učinili? Ispostavlja se da ćemo skupo platiti pristup EU, to smo znali unaprijed a sad je počelo.izlaziti “vani” sve sto su potpisali…, komentirao je jedan „otočan“.
[pullquote align=”left”]Konstantno komuniciramo s Upravom za ribarstvo i interesnim udrugama, odnosno s ljudima koji se time bave na našoj obali. Nadam se da ćemo kroz 2014. naći jedno zadovoljavajuće rješenje i da ćemo pronaći rješenje za razdoblje poslije 2015, kazao je ministar…[/pullquote]Ministarstvo poljoprivrede je uputilo na objavu u službenom glasilu Pravilnik o kriterijima za obavljanje malog ribolova u 2014. godini i Pravilnik o malom obalnom ribolovu. Pravilnik se donosi radi usklađivanja s odredbama novog Zakona o morskom ribarstvu (NN, 81/2013) i njime se stavlja van snage Pravilnik o malom obalnom ribolovu (NN, 59/2011). Novim Zakonom o morskom ribarstvu izmijenjen je naziv dokumenta temeljem kojeg se obavlja mali obalni ribolov. Prije je bilo Odobrenje, a sada je Povlastica. Pravilnikom je određeno da će do sada izdana Odobrenja biti zamijenjena po službenoj dužnosti Povlasticama.
Nadalje, određeno je da svi vlasnici važećih odobrenja za mali ribolov s navršenih 60 godina života, a koji su podnijeli zahtjev za izdavanje Povlastice za mali obalni ribolov mogu nastaviti obavljati mali ribolov do rješenja zahtjeva temeljem Odobrenja i Potvrde o podnesenom zahtjevu. U ostalim odredbama Pravilnik se nije mijenjao, osim što je radi izjednačavanja uvjeta u ribolovu sa športskim i rekreacijskim ribolovom pomaknut datum od kojeg je dozvoljeno korištenje umjetne rasvjete u ribolovu glavonožaca sa 1. 11. na 1. listopada.mZa izdavanje rješenja o Povlastici za mali obalni ribolov uz zahtjev je potrebno platiti upravne pristojbe u iznosu od 20 kn pri podnošenju zahtjeva i 100.00 kn za izdavanje rješenja o povlastici.
– Konkretno, ovim Pravilnikom dopušteno je obavljanje malog ribolova svim ovlaštenicima Odobrenja za mali ribolov, koji su posjednici Potvrde o pravu na obavljanje malog ribolova bez obveze plaćanja naknade za 2013., odnosno Potvrda o uplaćenoj naknadi za obavljanje malog ribolova za 2013. godinu vrijedi do kraja 2014. godine, s tim da se potvrde u 2014. neće izdavati, pojasnio je Denis Barić, predsjednik Otočnog sabora.
[pullquote align=”right”]Nekih velikih mogućnosti zapravo i nema. Problem je u tome što oni koji su trebali na vrijeme obavijestiti sve korisnike su to zaboravili učiniti ili su to namjerno učinili, rekao je Jakovina[/pullquote]Mali ribari s prebivalištem na otocima i poluotoku Pelješcu će tako kod obavljanja ribolova morati uz sebe imati Odobrenje i Potvrdu iz 2013. godine, a svi ostali će pored ta dva dokumenta, uz sebe morati imati i dokaz o plaćenoj naknadi za obavljanje malog ribolova u Državni proračun, a visina naknade je ovisno o statusu ovlaštenika i to 1000 kuna osobe u dobi do 60 godina, 500 kuna umirovljenici i osobe starije od 60 godina ili 150 kuma HRVI.
Inače, dok pučane uz more, uz ino, muči pitanje malog ribarstva, dotle žitelje središnjeg dijela zemlje muči poplava. Nakon što su brojni na poplavljenim područjima negodovali zbog računa za vodu koje su dobili, a u kojima je uključeno i plaćanje slivnih voda (?!), ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina je u Zadru ustvrdio da u tome ne vidi nikakvu nelogičnost…
– Uplatnice su i za čišćenje kanala, čišćenje kanalskih mreža, uređenje postojećih nasipa… Da nije tih uplatnica, lani bismo od Dunava imali višemilijunske štete u Baranji, a obranili smo se od vode za razliku od Austrije, Mađarske i Njemačke gdje je bilo i ljudskih žrtava, branio je ministar Jakovina uplatnice za slivne vode, piše Slobodna Dalmacija.
– Ne možemo obraniti svaku kuću i svako područje, u Hrvatskoj imamo četiri tisuće kilometara nasipa, 75 posto Hrvatske su branjena područja. Na žalost, ne možemo obraniti cijelu Hrvatsku, neki su ljudi jako stradali u poplavljenim područjima. Iskazujem žaljenje zbog toga. Ali kod planiranja stambenih objekata pitanje je koliko je tih objekata napravljeno s dozvolama i koliko se vodilo računa o prostoru gdje će se napraviti nasip. Mi ćemo sve štete popisati, ići ćemo i prema Fondu za solidarnost EU-a, ali od poplave nikada nije moguće sve obraniti, zaključio je Jakovina.