Puna Kalelarga, picigin u Ljubaču, lupinzi u moru na Punti Bajla…

Plaža na Kolovarima. Nedjelja, 15:00. Kao na početku ljeta…

Idem ja

I ja

Baci lopticu, hvatam

Prva liga…?

Najbolja, ka’ usrid kolovoza!

Buć, buć, pljus, pljas…

[pullquote align=”left”]Marina i Martina, nisu bile jedine koje su idiličan sunčani vikend, posljednji u mjesecu ožujku, iskoristile za otvaranje sezone morskog kupanja. Pedesetak ručnika, kazivalo je kako se u Jadranu, doduše plitkom, nalazilo isto toliko ranih plivača[/pullquote]Marina i Martina, nisu bile jedine koje su idiličan sunčani vikend, posljednji u mjesecu ožujku, iskoristile za otvaranje sezone morskog kupanja. Pedesetak ručnika, kazivalo je kako se u Jadranu, doduše plitkom, nalazilo isto toliko ranih plivača.

Ista slika na Boriku, Diklu, Uskoku, Putu Bajla, Bibinju, Posedarju, Ninu, Zatonu, Biogradu, Malom ižu, Sukošanu, Pakoštanima…

Ne da su se iz ormara izvadile tanke jakne, lagane trenirke, kratki rukavi i nogavice „trikvart“, već su umjesto kaputa i „pancerica“ svjetlo dana „ugledali“ u hitrom roku „speedo“ hlačice, kostimi, „japanke“, dugi „šugamani“, uz nezaobilazne „raybanke“ kao standardan modni detalj na kupalištima i šetalištima, rivama, kaletama, trgovima, krcatim „laganini“ šetačima.

Ma, brate, ‘ko ovo može platit, milina…, kaže u Arbanasima Denis Jurlina. Prije skoka u duboko „plavetnilo“, u društvu, kako ističe, „ljepše polovice tima“, supruge Nine Đerđa.

Letiiim, novinar snimaj, pozivala je Tamara Marčinković u Ljubaču, pokazujući atraktivan „piciginaški“ pokret i zahvat dostojan starih meštara zanata s drevnih Bačvica. Teniska loptica, brzo je u pijesku mijenjala vlasnika: Ivo, Dorotea, Tanja, Živana, Rafael, Lea…

Brojkice, uredno pomaknute, na ekranu mobitela pokazivale su 18:00.

Padom mraka i zalaskom nedjelje nije na sreću označen i kraj idilična vremena.

Nikako, skoro čitav nastupajući tjedan, od ponedjeljka do petka, u cijeloj će zemlji biti stabilno i bez oborina. Na Jadranu će prevladavati vedro. u unutrašnjosti će biti i sunčanih i promjenjivo oblačnih dana. Značajnog vjetra u tom razdoblju neće biti, a usprkos stabilnom vremenu jutarnji mraz se ne očekuje, osim ponegdje u kotlinama Like i Gorskog kotara, naglašava sinoptičarski precizno Rade Popadić iz Crometo foruma.

Ponedjeljak donosi nastavak „malog ljeta“, stabilnog i pretežno vedrog doba. Ujutro je ponegdje moguća sumaglica. Noću tiho ili slaba bura, danju slab do umjeren zapadnjak i sjeverozapadnjak koji kasno popodne ponegdje ne moru Dalmacije može biti pojačan. Jutarnje temperature bez promjene, najviše dnevne većinom od 17 do 22 Celzijeva stupnja.

[pullquote align=”right”]Ne da su se iz ormara izvadile lagane trenirke, kratki rukavi i nogavice „trikvart“, već su umjesto kaputa i „pancerica“ svjetlo dana „ugledali“ „speedo“ hlačice, kostimi, i „japanke“, uz nezaobilazne „raybanke“ kao standardni modni detalji na kupalištima i šetalištima[/pullquote]Pretežno sunčano bit će i tijekom utorka. Noću slaba bura ili sjeverozapadnjak, danju će puhati slab do umjeren zapadnjak ili sjeverozapadnjak koji kasno popodne na moru Dalmacije ponegdje mogu biti pojačani. Minimalne jutarnje temperature u zaobalju od 4 do 9 C, uz obalu i na otocima od 8 do 13 Celzija. Najviše dnevne temperature bit će većinom od 18 do 23 stupnja. U četvrtak stiže nešto naoblake, također i dan iza, dok bi tek subota uz južinu i pad tlaka zraka mogla proći s kratkotrajnim povremenim kišnim pljuskovima.

Konac trećeg i početak četvrtog mjeseca sklon je oscilacijama, pa smo tako iz arhiva, uz pomoć Crometeo portala, izvadili podatak kako je 1995. naglo zahlađenje donijelo 30. 3. snijeg u Dalmaciji i orkansku buru, u Splitu su udari dosezali 165 kilometara na sat.

Nasuprot tome, na Griču u Zagrebu, 31.3. 1989. mjerilo se za taj period rekordnih- 26 Celzijevih stupnjeva. Prema aktualnim okolnostima, bliža nam se čini potonja opcija.

I neka…

Inače, kada smo kod rekorda i klimatskih varijacija, prošla je godina bila šesta najtoplija u Europi, s mnogobrojnim ekstremima. Sjeveroistok Islanda imao je do sada najtopliji siječanj i veljaču, dočim je ponegdje u Alpama zima 2012/13 bila najhladnija u posljednjih 40 godina.

Sjeverni krajevi europskog dijela Ruske Federacije imali su najhladniji ožujak u posljednjih 50 godina, a u Nizozemskoj i Velikoj Britaniji najhladnije proljeće u prošlih deset godina.

U svibnju je, pišu Crometeo forum i HRT, u istočnom dijelu Islanda izmjereno samo -21.7 C – rekordno niska svibanjska temperatura zraka, a u isto vrijeme na zapadnoj obali Grenlanda, u Norveškoj i Švedskoj imali su najtopliji ožujak u povijesti mjerenja.

[pullquote align=”left”]Ponedjeljak donosi nastavak stabilnog i pretežno vedrog doba. Ujutro je ponegdje moguća sumaglica. Noću tiho ili slaba bura, danju slab do umjeren zapadnjak i sjeverozapadnjak koji kasno popodne ponegdje ne moru Dalmacije može biti pojačan[/pullquote]Ljeto je bilo iznimno vruće u mnogim zemljama Europe- u Portugalu je srpanjski toplinski val bio izražen kao nikada do sada nakon 1941. U kolovozu je u Austriji izmjeren nacionalni rekord – čak 40.5 Celzijevih stupnjeva, u Sloveniji je 8. kolovoza na mnogim postajama izmjerena rekordno visoka temperatura, na nekoliko mjesta iznad 40 Celzija, a istoga dana i u Bratislavi je zabilježen novi rekord u povijesti mjerenja iza 1850. – čak 39.4 stupnja.

Početkom jeseni bilo je iznadprosječno toplo gotovo diljem kontinenta, a u Ruskoj Federaciji neuobičajena se toplina nastavila do kraja 2013. pa je srednja prosinačka temperatura bila rekordno visoka. Ekstremne količine oborine uzrokovale su velike poplave u Alpama, posebice u Austriji, Češkoj, Njemačkoj i Švicarskoj, te u Poljskoj, pri čemu takva raširenost i intenzitet poplava oko Dunava i Elbe nisu zabilježeni od 1950.. U tjedan dana, od 29. svibnja do 3. lipnja ponegdje je kiše po četvornome metru palo i preko 400 litara.

Najkišovitiji svibanj i lipanj u povijesti mjerenja, nakon1858., upisala je Austrija, pa su vodostaji nekih rijeka bili rekordno visoki. Slično je bilo i u dijelu Njemačke – u Passau, primjerice, visina vode bila je najviša od znanih, još od 1501.

Na Srednjem Istoku, od 10. do 15. prosinca bilo je, prema nedavno predočenom podrobnom izvješću SMO, rijetko zabilježeno snježno razdoblje, isto tako u Egiptu je padao snijeg, u Kairu kao senzacija, po prvi puta u 112 godina. Prodor hladnog zraka uzrokovao je u Shoubaku, u Jordanu, najnižu temperaturu ikada izmjerenu u toj zemlji, -16 Celzija…

Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...