KONFERENCIJA ZA NOVINARE "VIRA BEZ PODJELA"

Frane Vučetić: “Prostorni plan je ‘majka’ svih kriminalnih radnji u Općini Vir!”

Ivan Katalinić
Tamni način

To je to, zadovoljni smo rješenjem Ministarstva zaštite okoliša koje pokazuje da su aktivisti i naša udruga bili u pravu od samog početka do danas, zaključak je to konferencije za medije priređene u četvrtak na kojoj se o nedavnim rješenjima ministarstava graditeljstva, prostornog uređenja, zaštite okoliša i prirode o devastiranju obalnog pojasa sa strane općinske vlasti očitovala Udruga za promicanje kvalitete življenje i razvoj „Vir bez podjela“.

Povod „presici“ bio je odgovor ministra zaštite okoliša Mihaela Zmajlovića na zastupničko pitanje Mirele Holy, postavljeno upravo na poticaj „Vira bez podjela“, o devastiranju obalnog pojasa i mora na otoku Viru, u kojemu se tom prilikom uz ostalo navodi da je Ministarstvo utvrdilo kako je investitor, Općina Vir devastirala pomorsko dobro na nekoliko lokacija bez izrade studije utjecaja na okoliš i građevinskih dozvola.

Reagirali smo jer volimo naš otok i hvala Mireli Holy koja je uputila zastupničko pitanje na što je uslijedilo očekivani odgovor ministra Zmajlovića. Taj problem se provlači već preko šest mjeseci i na njega smo upozoravali i na sjednicama vijeća na kojima je načelnik Kapović tvrdio kako je sve rađeno po zakonu, a sad se jasno pokazuje kako je to bila jedna notorna laž. Niti za jedan zahvat na pomorskom dobru nije ishođena građevinska dozvola, studija utjecaja na okoliš, kao i sve ono potrebno da bi ta radnja bila legalna. U tijeku je postupak donošenja rješenja o uklanjanju nezakonito izgrađenih građevina i podnošenja optužnog prijedloga, ustvrdio je Igor Vučetić, vijećnik i član Udruge „Vir bez podjela“.

[pullquote align=”left”]Taj problem se provlači već preko šest mjeseci i na njega smo upozoravali i na sjednicama vijeća na kojima je Kristijan Kapović tvrdio kako je sve rađeno po zakonu, a sad se jasno pokazuje kako je to bila jedna notorna laž[/pullquote]Frane Vučetić, predsjednik Udruge, poručio je pak kako je aktualni „Prostorni plan ‘majka’ svih kriminalnih radnji u Općini Vir“. Tako naglašava:

Nakon rušenja, prenamjene zemljišta i svih drugih poznatih afera vezanih za plan, Virani i dan danas imaju plan koji nije u potpunoj funkciji, odnosno detaljni planovi su još uvijek nepoznanica. Plan kao takav nije u funkciji turizma, poljoprivrede, stočarstva, ribarstva niti graditeljstva već je u funkciji načelnika Kristijana Kapovića. U korist je rodbine, ljudi koji ga okružuju i njegovih vijećnika. Upravo zbog takvih radnji, u kojima je sudjelovala pa ih na kraju i provela gospođa Nives Kozulić, Virani će takvo ponašanje i takve radnje općinske vlasti osjećati zasigurno još desetljećima. Baš zbog njih i njihovih sitnih interesa ugrožena je budućnost i razvoj cijelog otoka, kako u infrastrukturnom tako i u gospodarskom i turističkom smislu, istakao je prvi čovjek „Vira bez podjela“.

Očigledni primjer takvog ophođenja vlasti je, tvrdi, „slučaj gospođe Željke Crnjak, vlasnice 20-ak tisuća kvadrata zemlje u samom naselju, koja je 1000 četvornih metara prodala Davoru Kapoviću, ocu načelnika“.

Tih Kapovićevih 1000 kvadrata je nakon toga u prostornom planu ušlo u zonu gusto naseljenog područja i samim time ima mnogo povoljnije uvjete za gradnju tako da je upravo sada na toj zemlji Davor Kapović krenuo u gradnju apartmana. Sama vrijednost tog zemljišta je sada višestruko veća u odnosu na zemlju gospođe Crnjak kojoj su potrebni detaljni planovi i ishođenje brojnih drugih dozvola, rekao je Vučetić i dodao kako se Udruzi javljaju i drugi s raznim i sličnim konkretnim problemima.

Ljudi su se oslobodili straha nametnutog iz ponašanja općinske vlasti i time smo na neki način oživjeli civilno društvo u cjelini. Institucije su nas počele pratiti i očekujemo njihove daljnje aktivnosti. Nastavit ćemo ukazivati na probleme i sumnjive radnje, prosvjedovat ćemo i činiti sve ono što spada pod djelokrug i ciljeve naše udruge, najavio je u susretu s novinarima predsjednik „Vira bez podjela“.

[pullquote align=”right”]Virani i dan danas imaju plan koji nije u potpunoj funkciji, odnosno detaljni planovi su još uvijek nepoznanica. Plan kao takav nije u funkciji turizma, poljoprivrede, stočarstva, ribarstva niti graditeljstva već je u funkciji načelnika[/pullquote]Prije nekoliko dana, podsjetimo, na spomenuti odgovor ministra i sa njim u vezi reagiranjem udruge „Vir bez podjela“, reagirao je i sam prozvani načelnik Vira.

Priopćenjem „Vira bez podjela“ opet se nastoji dezinformirati javnost na način da se dopis ministra zaštite okoliša Mihaela Zmajlovića prema tajništvu Vlade Republike Hrvatske, odnosno zastupnici Mireli Holy, a vezano za inspekcijske nadzore koje je izvršilo Ministarstvo zaštite okoliša i Ministarstvo graditeljstva na otoku Viru, nastoji rastumačiti i prezentirati na način prema kojem je Općinska uprava na čelu sa načelnikom protuzakonito devastirala pomorsko dobro i da je čekaju kaznene prijave, ali u svom neznanju i u svojoj zloći i pokušaju da lažno inkriminiraju Općinsku upravu podnositelji prijave očigledno nisu svjesni svojih postupaka. Većina objekata izgrađeni su davno prije institucionaliziranja Općine Vir 1993., na što smo sve ukazali i navedenim inspektorima iz nadležnih ministarstava, pisalo je u priopćenju Ureda načelnika Kristijana Kapovića.

Ministarstvo zaštite okoliša utvrdilo je, prema priopćenju udruge „Vir bez podjela“, pristiglom u prošli petak, kako je Općina Vir kao investitor poduzetih zahvata devastirala pomorsko dobro na nekoliko lokacija, provodeći određene aktivnosti bez izrade studija utjecaja na okoliš i ishodovanih građevinskih dozvola.

U tijeku je postupak donošenja rješenja o uklanjanju nezakonito izgrađenih građevina i za dio učinjenoga podnošenje optužnog prijedloga, stoji u pismenom odgovoru što ga je ministar zaštite okoliša Mihael Zmajlović dostavio dr. Mireli Holy koja je na prošloj sjednici Sabora postavila zastupničko pitanje o „devastiranju obalnog pojasa i mora otoka Vira“.

Predsjednica ORaH-a na aktualnom satu upitala je „što nadležna ministarstva kane poduzeti kako bi sankcionirala nemar lokalnih vlasti“, a nakon što je prethodno obrazložila da su je „o tome izvijestili građani Vira , kako bi upozorili na devastaciju pomorskog dobra i mora“.

Ostavi komentar koristeći Facebook 

Listen on Online Radio Box!

Svira(lo) na Anteni Zadar 97,2

Listen on Online Radio Box!

10 najemitiranijih na Anteni Zadar