Raja pružila hrabar otpor “Gaučosima”, Fortuna susjedima okrenula leđa

Malo, samo malo je nedostajalo da se Bosna i Hercegovina pridruži skupni reprezentacija koje su na SP-u načinile senzaciju, tek sreća i ono nešto, što krasi ekipe s daleko više iskustva na jakim međunarodnim natjecanjima.

Imali su inat i ponos „malih“ zemalja, imali su „Zmajevi“ kvalitetu da se ravnopravno nose i nadigravaju na travnjaku s „velikim“ suparnikom u svojoj prvoj povijesnoj utakmici na jednom Mundijalu ikada, imali su upornost i želju, stvorili su nekoliko sjajnih prilika.

Nisu, međutim, uz sebe imali božicu Fortunu, nisu na samom startu susreta mogli izbjeći laganu tremu i  nisu uspjeli izbjeći poraz. Moćna Argentina je pobijedila rezultatom 2:1, a prvi gol BiH na smotri u Brazilu zabio je Vedad Ibišević pred kraj meča.

Izabranici Safeta Sušića odigrali su i više nego solidnu utakmicu, ostavili na planetarnoj premijeri srce na terenu i izvrstan dojam, pokazali fantastičan potencijal, no usprkos herojskom otporu kontra snažnog protivnika to nije bilo dovoljno za osvajanje bodova. „Nebesko plavi“ su potvrdili da zasluženo slove za favorita prvenstva i najavili pohod na sam vrh, dok će „plavi“ morati tražiti šansu u sljedećim dvobojima, protiv Nigerije i Irana.

Momci su odradili ono što se kod njih očekivalo, bez obzira što smo izgubili ne bi trebali biti nezadovoljni. Nadam se da će onaj gol koji smo zabili pred kraj puno značiti. Ovo nije bila ključna utakmica jer ključne utakmice dolaze tek sada. Ništa nije izgubljeno, mislim da moramo biti zadovoljni, rekao je nakon sraza izbornik BiH.

Utakmica pred 74 tisuća ljudi na legendarnoj Maracani u Rio de Janeiru nije mogla početi gore Bosancima i Hercegovcima. Lionel Messi je u trećoj minuti izveo slobodni udarac s lijeve strane, a loptu je nespretno zakačio Sead Kolašinac i proslijedio je u vlastitu mrežu iza leđa nemoćnog Asmira Begovića za 0:1.

Bio je to najbrži autogol u povijesti SP-a. Pao je za samo dvije minute i osam sekundi, a do danas je taj rekord (2:46) držao Paragvajac Carlos Gamarra. „Raja“ se poslije nenadanog šoka ubrzo pribrala i oporavila, zagospodarila sredinom „podija“ i bila apsolutno bolja momčad. Pokušavali su Pjanić, Hajrović, Lulić i izdaleka Džeko, a najbolju priliku imao je Hajrović koji je u 40. minuti nakon kornera tukao glavom, no Romero je odlično obranio udarac.

U drugom dijelu Argentina je zaigrala mnogo čvršće i konkretnije što je nagrađeno u 65. minuti, kada je na scenu stupio Messi. Napadač Barcelone odigrao je dupli pas s Higuainom, prošao dvojicu čuvara i zatim preciznim šutom uz pomoć stative matirao Begovića. Inače, bio mu je to drugi gol na svjetskim prvenstvima u karijeri, prvi nakon osam godina. „Mali“ nije pružio utakmicu za pamćenje, no odradio je njegov dio posla.

Iako se činilo da su u završnici susreta bosanski igrači fizički i taktički pali, u 85. Ibišević izbio je sam pred Romera i sigurno pogodio vrativši nakratko nadu „Zmajevima“. Hitri je na taj način drugi put ušao u povijest BiH reprezentacije jer je zabio i pogodak kojim je izboren nastup na turniru SP-a.

Ipak, nije bilo snage za potpuni preokret i Argentina je na koncu slavila 2:1. Južnoamerikanci u sljedećem kolu igra protiv Irana, a Bosna i Hercegovina ide na Nigeriju u utakmici “biti ili ne biti”, ali barem prema ovome što smo sinoć, u stvari jutros,vidjeli imaju naši susjedi itekakvog razloga za optimizam.

U ostalim susretima jučer su se sastali: Švicarska- Ekvador 2:1 i Francuska- Honduras 3:0.