Odvažila se i podigla prvi zadarski jajomat!

Jasna Marijačić iz Korlata svako jutro pali auto i vozi više od 30 kilometara do Zadra kako bi svježim jajima napunila prvi zadarski jajomat smješten u novootvorenom Konzumu. Bez obzira koliko Jasna donese jaja u njen jajomat, jedno je sigurno, ona će biti prodana isti dan, najkasnije do podne, piše Agroklub.

Zadarske majke jednostavno ne žele propustiti priliku da svojoj obitelji priušte domaća jaja sa sela koja su izlegla koke koje slobodno šeću po dvorištu i hrane se zdravom hranom. Cijena jednog jaja je dvije kune, u jajomat se ubace dvije novčanice od 10 ili jedna od 20 kuna i dobije se pakiranje od 10 komada koji se čuvaju na optimalnoj temperaturi. Zdrav seoski proizvod za koji njegova proizvođačica jamči kvalitetu i sigurnost.

Priča oko jajomata zakotrljala se početkom ove godine.Poduzetna domaćica razmišljala je kojim poslom se početi baviti i odlučila je kopirati ideju drugih poduzetnika te u Zadru postaviti prvi jajomat. Pri tom je bila vođena zdravom, ženskom logikom.

Zna Jasna da se jaja mogu kupiti i jeftinije od dvije kune, ali zna da majke žele svojoj djeci priuštiti ono najbolje i da svaka majka sa jednom dozom skepse gleda na domaća jaja koja se prodaju u plastičnim vrećicama na tržnici. Osobito u ljetno doba visokih temperatura. Strah od salmonele je velik. Ona im je zato odlučila ponuditi svježa jaja koja se čuvaju u kontroliranim uvjetima. Podršku u svemu dao joj j i suprug.

– Do ožujka ove godine sam bila domaćica, a onda smo u ožujku nabavili 300 koka nesilica. One sada slobodno šeću po našoj zemlji, vrtu i vinogradu. Ja sam ionako svaki dan na zemlji pa mi koke ne predstavljaju dodatan posao, kaže Jasna Marijačić i dodaje da se kao prave domaće kokoši, hrane se ispašom i žitaricama, nema ničega drugog. Noću su u kokošinjcu, kako bi ih zaštitili od predatora.

– Nakon koka nabavili smo jajomat koji sam platila 3.000 eura. S ljudima u Konzumu sam uspostavila kontakt i bez problema smo se dogovorili. Postavila bih ja još jedan jajomat, na tržnici u Zadru, ali prvi problem s kojim se suočavam jest što nema utičnice pomoću koje bi ga spojila na struju, nastavlja ona.

Na pitanje koliko dnevno proda jaja, Jasna kaže kako to varira. Koke nekad daju samo 50 jaja dnevno, a nekad 250. Ne treba se zavaravati i misliti kako je riječ o lakoj zaradi. 200 jaja se ubaci u bankomat u osam sati i u podne treba samo doći i pokupiti 400 kuna.

Treba u računicu uzeti trošak održavanja, činjenicu da treba isplatiti jajomat, a nisu zanemarivi troškovi korištenja osobnog automobila za jajomat. Ipak Jasna je zadovoljna jer je sama sebi svoj šef, zaradi plaću i želi se baviti proizvodnjom i prodajom jaja. Za sada joj je cilj doći do brojke od 350 kokoši.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...