Pokušaji zabrane ispijanja kave kroz povijest

Kava u društvu nije oduvijek bio dobro prihvaćen običaj. Ako se vratimo nekoliko stoljeća unazad, u vrijeme kada su vladali jako paranoični kraljevi, kava je bila vrlo opasno sredstvo, jer uz nju su se kovale urote i spletkarilo.

Švedska

Švedska je zabranila kavu 1746. godine, a pored samog ispijanja kave, Vlada je također zabranila “rekvizite za kavu”. Koliko god danas to smiješno zvuči, tih godina su policajci išli po kućama i zapljenjivali šalice i svo ostalo posuđe vezano uz kavu.
Kralj Gustav III čak je naredio da osuđeni ubojice piju kavu dok liječnici šrate koliko šalica mogu popiti prije nego umru.
Saudijska Arabija

U Meki, u Saudijskoj Arabiji kava je zabranjena 1511. godine, a razlog je bio tvrdnja kako kava stimulira radikalno razmišljanje. zapravo, gradonačelnik Meke se samo bojao kako bi razgovori uz kavu mogli ujediniti protivnike i skinuti ga sa vlasti. U to vrijeme kava je također bila na lošem glasu jer su sufije redovito pili kavu kako bi mogli ostati budni i izgovarati molitve tijekom cijele noći.

Prusija

Godine 1777. Friedrich Veliki od pruske izdao je proglas tvrdeći da pivo ima nadmoć nad kavom. Tvrdio je da kava šteti konzumaciji piva u državi – i stoga bi trebala biti zabranjena. Pokušavajući stati na kraj kavi, kralj je redovito napominjao kako je on sam odrastao na pivu, pokušavajući uvjeriti ljude da umjesto jutarnje kave popiju pivo.

Konstantinopol

Nakon što je Murad IV zauzeo Osmansko prijestolje 1623. ubrzo je zabranio kavu i uveo kaznu za konzumiranje iste. kazna za prvi prekršaj bilo je premlaćivanje. Svatko tko bi bio uhvaćen s kavom drugi put, bio bi zašiven u vreću i bačen u more.

Italija

kada je kava stigla u Europu u 16. stoljeću, svećenici su počeli vršiti pritisak tvrdeći kako kavu treba zabraniti i proglasiti je sotonističkom. Ali, papa Klement VII mislio je malo drugačije. izjavio je da je ukusna, pa se čak i našalio da je treba i krstiti.
zahvaljujući ovom papinskom blagoslovu, konzumiranje kave proširilo se Europom brzinom svjetlosti.

Engleska

Peticija žena protiv kave iz 1674. u Engleskoj predlagala je zabranu konzumiranja kave svi mmuškarcima mlađima od 60 godina, uz tvrdnju da kava pretvara muškarce u beskorisne leševe.

Dokument koji je bio upućen na adresu tadašnjeg kralja Charlesa II sadržavao je niz optužbi upućenih muškarcima koji piju kavu, a jedna od njih bila je i optužba da su “počeli pričati mnogo, čak više od žena koje se sastaju” žene su zahtijevale od kralja da zabrani kavu muškarcima kako bi svojim suprugama mogli dokazati da su muškarci i na drugi način, na samo bradom i nošenjem praznih hlača.

Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...