EURO 2016: Portugal osvojio naslov prvaka, na ulicama nastupili neredi!

Nogometna reprezentacija Portugala osvojila je naslov europskog prvaka nakon što je u finalnom susretu na stadionu Stade de France pred 80.000 gledatelja nakon produžetaka pobijedila Francusku 1-0.

Junak utakmice bio je portugalski napadač Eder koji je u 109. minuti sjajnim udarcem sa 20-tak metara svladao Huga Llorisa. Sjajnu predstavu pružio je i portugalski vratar Rui Patricio obranivši nekoliko iznimno teških udaraca.

Francuzi su najbliže golu bili u 90. minuti kada je Andre-Pierre Gignac pogodio vratnicu. Okvir gola pogodili su i Portugalci. Raphael je u 108. minuti uzdrmao vratnicu iz slobodnog udarca.

Finale je obilježila i ozljeda jednog od najboljih nogometaša svih vremena Portugalca Cristiana Ronalda koji je zbog problema s koljenom napustio teren u 25. minuti. Ronaldo je stradao već u osmoj minuti utakmice nakon starta Dimitrija Payeta. Izdržao je na terenu do 25. minute no tada je u suzama napustio teren. Portugalski majstor je na ovom prvenstvu oborio dva rekorda i izjednačio još jedan.

Postao je nogometaš s najviše nastupa na europskim prvenstvima (21), a postao je i prvi nogometaš koji je bio strijelac na četiri europska prvenstva. Dva je pogotka postigao na EP-u 2004., jednog 2008. godine, tri na Euru 2012. i tri u Francuskoj, odnosno ukupno devet golova. S devet postignutih golova Ronaldo je dostigao Michela Platinija koji je do ovog turnira bio najbolji strijelac u povijesti europskih prvenstava. Platini je svih 9 golova zabio na EP-u 1984. godine, kada je predvodio Francusku do naslova prvaka.

Zanimljivo, bilo je to prvo finale u povijesti europskih prvenstava koje je u 90 minuta završilo bez golova.

Portugalu je to bilo drugo finale i prvo slavlje nakon što su na EP-u 2004. pred svojim navijačima zapeli u finalu izgubivši od senzacije turnira Grčke. Trijumfom u Parizu Portugal je postao deseta reprezentacija koja se okitila europskom krunom. Najuspješniji su Nijemci i Španjolci sa po tri titule, Francuzi su ostali na dva euro naslova, europsku titulu su osvojili i Italija, Grčka, SSSR, ČSSR, Danska i Nizozemska.

Francuzima je ovo bilo treće finale i prvi poraz nakon što su slavili 1984. i 2000. godine.

Neredi u Parizu, policija koristila suzavac

Za vrijeme i nakon finala europskog nogometnog prvenstva između Portugala i Francuske u Parizu, ispred navijačke zone kod Eiffelovog tornja došlo je do divljanja navijača i sukoba s policijom.

Srećom, prema prvim informacijama u neredima nema teže ozlijeđenih.

Do nereda je došlo kada je francuska policija zbog prevelikog broja ljudi zatvorila ulaz u navijačku zonu kraj Eiffelovog tornja. Potez policije je izazvao burnu reakciju navijača koji su počeli divljati. Izbio je kaos, navijači su počeli paliti kante i kontejnere, te razbijati sve oko sebe. Zapaljeno je i nekoliko automobila. Kako bi smirila navijačke strasti policija je upotrijebila vodene topove i suzavce.

“U navijačkoj zoni je bilo previše ljudi. No, ljudi su i dalje željeli ući, a mi ih zbog sigurnosti nismo smjeli pustiti. Nažalost, dio navijača je počeo bacati razne stvari i paliti kontejnere zbog čega smo morali intervenirati,” kazao je policijski dužnosnik.

Navijačka zona, koja prima 90,000 ljudi, je praktički bila puna dva sata prije početka utakmice.

Zbog straha od mogućih terorističkih napada stadion Stade de France, te glavne punktove u gradu osiguravalo je više od 5,000 policajaca.