Svečani doček milijuntog posjetitelja u NP “Krka”

U subotu, 1. listopada 2016. u 10:30 u ispostavi Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ u Skradinu održat će se svečani doček milijuntog posjetitelja. Čarobno okruženje Nacionalnog parka „Krka“, u kojemu izvorna ljepota prirode ljubi bogatu kulturnopovijesnu baštinu čuvajući višestoljetnu tradiciju, u subotu, 1. listopada 2016. posjetit će milijunti posjetitelj, što je najbolja godišnja posjećenost Parka od proglašenja nacionalnim parkom.

Zaštita prirodne i kulturnopovijesne baštine

Osnovna misija nacionalnog parka je zaštita prirode, a u slučaju NP „Krka“ i tisućljetne kulturnopovijesne baštine. Prirodni fenomeni, biljni i životinjski endemi, staništa i povijesno i kulturno nasljeđe zahtijevaju posebnu skrb i zaštitu. Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ od svoga osnutka uspješno se nosi sa svim izazovima, što je doprinos reputaciji zaštićenih područja u Republici Hrvatskoj, ali i u svijetu.

U protekla tri desetljeća JU „Nacionalni park Krka“ uspješno provodi različite aktivnosti u cilju očuvanja prirodne i kulturnopovijesne baštine i edukacije: mjere zaštite prirode, krajobraza i vrsta, te održiva razvoja, istraživanje flore i faune, očuvanje tradicijske poljoprivrede, zaštitu kulturnopovijesnih spomenika, očuvanje baštine i tradicionalnih običaja, realizaciju važnih infrastrukturnih projekata, edukaciju djece i odraslih itd. Pritom nastoji postići sinergiju s lokalnim stanovništvom i podignuti svijest o potrebi očuvanja biološke raznolikosti. Svake godine provodi i edukativni prihvat, sve brojnijih, posjetitelja iz Hrvatske i cijeloga svijeta.
Odgovorno upravljanje

Skradinski buk, jedna od poznatijih prirodnih ljepota Republike Hrvatske, najposjećeniji je slap na rijeci Krki. Kako bi upješno provela projekte zaštite toga lokaliteta, Uprava Parka proteklo desetljeće intenzivno radi na prostornoj i vremenskoj disperziji posjetitelja: prostornoj u smislu osposobljavanja postojećih i uređenja dodatnih sadržaja, a vremenskoj u smislu godišnje i dnevne raspoređenosti posjetitelja po lokalitetima.

U toj namjeri za posjetitelje je osposobljeno dvanaest poučno-pješačkih staza, jedna biciklistička staza, obnovljene su vodenice koje služe prezentaciji starih zanata, uređeno je etno selo na Skradinskom buku, Visovačka kuća Kuželj na Stinicama, ispostave JU „NP Krka“ u Skradinu, Drnišu i Kninu a omogućen je i obilazak arheološkog lokaliteta Burnum i uživanje u pogledu na šest od ukupno sedam Krkinih slapova.

Razvoj senzibiliteta za skladan odnos prema prirodi provodi se i kroz redovite manifestacije, s jasnom ekološkom porukom. Glazbene i filmske večeri, izložbe, akcije, radionice i festivali na prekrasnim lokalitetima idealna su mjesta za poticanje odgovornog ponašanja čovjeka prema prirodi.

Sva infrastruktura namijenjena posjetiteljima zauzima tek 5 % cjelokupne površine Nacionalnog parka „Krka“, koji se prostire na 109 km2. Posjetitelji se označenim stazama kreću pod budnim okom djelatnika i nadzorom čuvara prirode. Kad dođe u NP „Krka“ svaki posjetitelj bude upoznat s pravilima ponašanja u zaštićenom području, kojih se i pridržava. Očuvanju prirode doprinosi i ekološka osviještenost samih posjetitelja.
Održivi razvoj

Prednost Nacionalnog parka „Krka“ je prostorna razgranatost i dobra umreženost cesta. Osim triju prijelaza preko Krke, brojna naselja uz Park povezuju prometnice, što, uz kvalitetnu signalizaciju, omogućuje širenje novih posjetiteljskih sadržaja. Ove godine zabilježen je porast zanimanja za Visovac za 29%, Roški slap 30% i 31% za manastir Krka, Burnum i Eko kampus Puljane.
Radi optimalnog protoka posjetitelja i kontrole njihova zadržavanja u Parku u tijeku je realizacija nekoliko projekata, od kojih bi prvi – uređenje pristaništa za brodove u Skradinu – trebao biti realiziran do ljeta 2017. Sljedeći projekti odnose se na uređenje nekoliko ulaza u Park: Laškovice, Eko kampusa Puljane i Lozovca, glavnog kopnenog ulaza u Park, kako bi posjetitelji prilikom obilaska Parka optimalno mogli raspodijeliti svoje vrijeme i uživati u bogatoj ponudi lokalnih gospodarstvenika.

Cilj upravljanja Parkom svakako je održivi razvoj gdje je uz zaštitu prirode lokalnoj zajednici omogućen rast i razvoj. Prosperiranje krajeva uz Krku zaustavit će depopulaciju područja i omogućiti učinkovito korištenje dobara.
Razvoj lokalnog gospodarstva

Svaka kupljena ulaznica doprinos je trajnoj zaštiti, očuvanju i unapređenju NP „Krka“, a neizravno i njegova šireg područja. Porast posjećenosti rezultira i porastom sredstava, koji se zatim ulažu u projekte zaštite, inventarizacije i monitoringa, obnovu i razvoj infrastrukture, osmišljavanje novih sadržaja, projekte suradnje s lokalnom zajednicom, održavanje protupožarnih putova i sl.
Zajednički projekti doprinose prepoznatljivosti Nacionalnog parka „Krka“ kao brenda. Porast posjećenosti omogućuje intenzivniju promociju, prezentaciju i prodaju lokalnih proizvoda kroz izravnu prodaju ili u suvenirnicama JU „NP Krka“. Brend NP „Krka“, s prepoznatljivom očuvanom prirodom i bogatom baštinom i tradicijom, pospješuje prezentaciju i prodaju autohtonih, a posebno ekoloških, proizvoda izrađenih na tradicionalan način u samom Parku ili u njegovoj neposredoj blizini. Zaštićena priroda i ekološki uzgoj rezultiraju iznimnom kakvoćom proizvoda, koje posjetitelji prepoznaju i u kojima mogu uživati u brojnim seoskim domaćinstvima i lokalnim gospodarstvima uz NP „Krka“. Na kraju, podsjećamo da od svog osnivanja Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ bilježi konstantan porast posjećenosti, izuzev, naravno, tijekom Domovinskog rata. U proteklih desetak godina radilo se o prosječnom godišnjem porastu od 6 do 7 %. Do naglog skoka došlo je 2015. kada je NP „Krka“ posjetilo 951 106 posjetitelja, što je predstavljalo porast od 18 % u odnosu na 2014. godinu. Ove godine Park 1. listopada očekuje milijuntog posjetitelja i 12 % veću posjećenost u odnosu na isto razdoblje lani.

Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...