priopćenje na priopćenje

Brani se Joso: “Gospođo Botić, vaša ‘Milanovićeva vlada’ nije sagradila ni jednu školu u Zadru!”

Arhiva, ilustracija
Tamni način

Na javnom priopćenje županijske vijećnice Marjane Botić isto tako javno referirao se glavni akter teksta, prozvani pročelnik za školstvo Joso Nekić.

Marjana Botić nastavlja s pisanjem različitih priopćenja i po već ustaljenom obrascu neargumentirano, paušalno i potpuno pogrešno, potpuno promašeno napada gradsku upravu, gradonačelnika, pročelnike i sve odreda, nastojeći se prikazati kao stručnjak na svim područjima i savjest čitavog grada.

O svakoj temi koje se dotakla, prehrana učenika, gradnja škola, europski fondovi, financiranje ili podupiranje nadarenosti kod učenika, daje netočne podatke, izvrće činjenice i zaključke i vrijeđa zdrav razum.

Svoje priopćenje započinje navodima: ”Povodom razgovora o stanju u zadarskom školstvu objavljenom 27. siječnja u zadarskom dnevnom listu Akcija mladih i nezavisnih podsjeća da je već 2015. godine tražila smjenu pročelnika za odgoj i školstvo Grada Zadra Jose  Nekića, budući nije reagirao na činjenicu da mu je samo dvoje ravnatelja poslalo popis djece kojoj je pomoć za sufinanciranje toplog obroka ili paketa pomoći za osiguranje obroka djeci kojoj je to možda jedini obrok u danu. Bila je to mjera Milanovićeve vlade (usput od kada je druga opcija na vlasti- izgleda da više nemamo gladne djece po školama jer je ta tužna, vatrogasna mjera – ukinuta).”

Pita se čovjek što to toliko smeta Marjani Botić u napisu u kojem se govori o pripremljenosti projekata dviju osnovnih škola, rasterećenju nastave, izdvajanju sredstava iz gradskog proračuna za školu na Bilom brigu (pored sredstava EIB-a preko tadašnjeg Ministarstva mora, prometa i infrastrukture), u kojem se govori o Centru izvrsnosti za informatiku kao jednom nastavku osnivanja drugih centara izvrsnosti (matematika, fizika) s kojima smo započeli školske 2012./2013. godine. U članku se također navode podaci o podupiranju nadarenosti i izvrsnosti kod učenika i na drugim područjima, kroz školska natjecanja, dane izvannastavnih aktivnosti ili programu učenja drugog stranog jezika (talijanski, njemački) od prvog razreda (što je uistinu rijetkost u drugim našim gradovima). Jedini zaključak jest kako je nju raspalila i iznervirala upravo uspješna realizacija navedenih programa. Po meni je svaka ideja, svaki planirani i realizirani projekt i program koji idu u korist učenika pohvalni, bez obzira od koga dolaze.

Tako se, potpuno neutemeljeno, okomljuje na mene kao resornog pročelnika i kad je u pitanju prehrana učenika. Gospođo Botić Upravnom odjelu za odgoj i školstvo niti jedan ravnatelj 2015. godine nije poslao podatke o prehrani učenika. Tu se ne radi o toplom obroku već o projektu nazvanom Shema školskog voća koji je realizirala ”Milanovićeva vlada”, što je sasvim pohvalno, ali nije pohvalno što nisu našli za shodno ni izvijestiti osnivače škola o tom projektu već su izravno komunicirali sa školama. Valjda su se prestrašili kako ćemo im uzeti dio slave. Ili su se prestrašili kako bi jedinice lokalne samouprave angažirale lokalne dobavljače voća, a onda ne bi postigli cijenu od 18 kn za kilogram jabuka. Istine radi ta cijena je narednih godina smanjena, ali poslije brojnih kritika. Projekt Shema školskog voća nije zaustavljen do danas, ali ne može Grad Zadar niti ja kao pročelnik biti odgovoran za realizaciju projekta u kojem ne sudjelujemo. Treba naglasiti kako kroz ovaj projekt učenici voće dobivaju tek jedan dan u tjednu.  Bez obzira na navedene manjkavosti mislim kako je projekt ipak koristan.

Zanimljivo kao gospođa Botić ima amneziju kad govori o prehrani učenika u zadarskim školama pa potpuno zaboravlja projekt prehrane učenika koji Grad realizira u suradnji sa Zakladom ”Hrvatska za djecu”, a koji je puno bolji jer uključeni učenici dobivaju topli obrok ili kvalitetan hladni obrok (sa sokom, mlijekom ili čajem) i to svaki dan tijekom čitave školske godine. Kako bi podjela hrane uopće bila moguća Grad je tijekom 2016. godine osigurao potreban novac za uređenje školskih kuhinja u našim školama. Zar nismo na takav način slijedili potrebe učenika?! Ovaj projekt razvija se jako dobro, a razvijao bi se i bolje kad Marjana Botić i neki neodgovorni javni djelatnici o njemu ne bi govorili ili pisali kao o ”prehrani sirotinje”, što on uistinu i nije. Gospođo Botić zbog toga što mislite kako ćete na izborima dobiti dva glasa više (jednako vam je dobili pet glasova ili tri glasa, kao što ste na nekim nedavnim izborima dobili u svome mjesnom odboru) vi svojim nastupima odvraćate neke roditelje od prehrane njihove djece u školi, jer nitko ne voli kada se o tome govori kao o ”prehrani za sirotinju”. Umjesto da ste iskoristili svoju poziciju vijećnice u Županijskoj skupštini i s govornice pozvali roditelje da uključe svoju djecu u ovaj hvale vrijedan projekt vi radite upravo suprotno. I zbog toga vas može biti sram! E, al’ kako bi onda pročelniku i gradskoj upravi dijelili lekcije!

Kad su u pitanju sredstva iz EU fondova jednako promašeno nam dijelite lekcije. I to baš u trenutku kad otvaramo Kneževu palaču poslije uspješno završene obnove koju ste, usput, pokušali opstruirati na svaki mogući način. Iskorištena su sva sredstva iz EU fondova u iznosu od basnoslovnih 38 milijuna kuna. Ili spomenimo manji projekt osobnih pomoćnika za koji već treću godinu dobivamo sredstva iz EU fondova, ukupno preko 6 milijuna kuna. U Zadru učenici imaju svog pomoćnika prvi dan škole i nema nikakvih problema kao što ih ima u drugim gradovima i tako od 2010. godine kada je program započeo, a sredstava iz EU fondova nije bilo ni na vidiku. Slijedom najbolje ocjenjene prijave Grad je ostvario sredstva za ITU program, dakle sredstva za urbani razvoj, u vrijednosti od 35 milijuna eura u sljedeće četiri godine. Pa ne mogu to, gospođo Botić, raditi nesposobni službenici i nesposobna gradska uprava što vi pokušavate imputirati, ne mogu to raditi ljudi koji nemaju ideje.

Zadivljujuća je lakoća kojom nastojite opravdavati ”Milanovićevu” vladu kad je u pitanju gradnja škola. Ta vaša ”Milanovićeva vlada” objavila je natječaj za gradnju školske infrastrukture udjelom sredstava iz EU fondova i kreirala indikativnu listu projekata. Nakon dvije godine samo su rekli oprostite mi smo se malo šalili, indikativna lista više ne postoji. Tako da ste to svoje tobožnje znanje o EU fondovima i mogućnostima ili nemogućnostima gradnje škola trebali prenijeti vašoj ”Milanovićevoj vladi”. Treba li se uopće pitati kakva bi vaša reakcija bila da kojim slučajem Grad Zadar nije poslao prijavu na objavljeni natječaj. Predbacujete nam predizborna obećanja, a bi li bilo ljepšeg predizbornog obećanja od stavljanja gradnje škole u proračun za 2017. godinu. Mi smo odgovorni i ne ponašamo se predizborno, znamo kako je samostalna gradnja škole velika investicija. Ali mi ćemo školu na Novom Bokanjcu izgraditi, jer je uistinu prijeko potrebna, gradnja će započeti 2018. godine. Imamo projekte, otkupili smo zemljište u vrijednosti 3 milijuna kuna. I da, zatvoriti ćemo mi financijsku konstrukciju za školu, imamo konkretan plan i rješenje.

Oko Vaših navoda o gradnji te škole najfrapantnije je da vi već sad znate kako je procjena potrebnih 30 milijuna kuna prenapuhana. Niste vidjeli projekt, ne znate ništa o veličini školskog prostora, uređenju okoliša, pristupnih cesta, spoju na komunalnu i drugu infrastrukturu, ne znate ništa o troškovniku, cijenama, ali znate kako je procjena prenapuhana. Što ste vi gospođo Botić, baba Vanga, proročica Nera, imate kristalnu kuglu, dajte koja je vaša tajna.

Na kraju, kako bi saznali koliko novca ima u gradskom proračunu vi ne trebate čekati ni svibanj ni lipanj jer ih u tom smislu nećete dočekati. Gradski proračun je javni dokument i sad se pregledno i u skladu s propisima vidi sve što u njemu ima. Rad gradske uprave je vrlo transparentan, a to potvrđuje i bezuvjetno mišljenje Državne revizije za 2015. godinu i priznanje Instituta za javne financije o transparentnosti gradskog proračuna iz srpnja 2016. godine.

Gospođo Botić, mislim kako griješite kad se ponašate po modelu vaših uzora u SDP-u koji su prema Gradu Zadru četiri godine vodili, a premalo je reći, maćehinsku politiku. Neki ljudi tadašnje koalicije navode kako je SDP-ova vrhuška za Zadar govorila: to nije naš grad.

Evo, draga moja kolegice Botić, lijepo vas pozdravljam. Nemojte pisati puno priopćenja, čuvajte svoju i moju energiju za vrjednije stvari.

 

Joso Nekić

Ostavi komentar koristeći Facebook 

Listen on Online Radio Box!

Svira(lo) na Anteni Zadar 97,2

Listen on Online Radio Box!

10 najemitiranijih na Anteni Zadar