Dragić: “Mlade koji napuštaju Domovinu nazivaju pederima i komunjarama, oni koji peder pišu s velikim P, a Hrvatska s malim H.”

Na današnjoj konferenciji za medije SDP-ovci su progovorili o egzodusu mladih ljudi kako iz Hrvatske, tako i iz naše županije i grada.

Irena Dragić, potpredsjednica GO SDP Zadar zaključila je kako je odlazak mladih gorući je problem o kojem malo tko želi govoriti. Razlog su ekonomski i egzistencijalni problemi, a onda i oni koji najviše tište mlade –  nejednakost i nepravda.

Mladima se nude sezonski poslovi, djeca HDZ-ovaca rezervirana su za stalne

Bez društva jednakosti i jednakih šansi za sve egzodus mladih će se nastaviti.

Jesu li pozivi „Postanite sezonac“ koje ovih dana slušamo sa skupo plaćenih reklama,  nešto što smo namijenili našoj mladosti? Nažalost, ovo je generacija mladih ljudi kojima ni roditelji ne mogu pomoći jer su ih banke, uz pomoć države, dovele do dužničkog ropstva. Razočarani i poniženi mladi svakim danom odlaze tražiti bolji život izvan granica Hrvatske i to ne odlaze sami, već sa svojim obiteljima i partnerima. Njihova djeca rađat će se negdje drugdje, a naš grad umjesto grada mladih, ostat će samo grad spomenika, kazala je Dragić uz zaključak da kada progovore javno o tome zašto su otišli i što bi trebalo promijeniti, bivaju izloženi najgrubljim uvredama i govoru mržnje; onda su pederi, četnici, komunjare i to čuju od onih koji sebe zovu domoljubima i desničarima, a koji peder pišu s velikim P, a Hrvatska s malim H. No, prvi avion koji kreće za Irsku 27. ožujka pun je mladih Zadrana…

Živimo u gradu gdje je od osobne iskaznice i diplome puno važnija iskaznica HDZ-a i njihovih sestrinskih strančica.  Uvijek je netko nekome brat, najnoviji je slogan HDZ-a. Njihovi sinovi, kćeri, nevjeste su izvrsni, redovito dobivaju dobre poslove čim završe obrazovanje, a svi ostali su nesposobni, neznalice, neradnici. Zato mladi odlaze šutke, zaključila je.

1.542 osobe napustile Zadar u godinu dana

Daniel Radeta, predsjednik Foruma mladih GO SDP Zadar napomenuo je kako je prema posljednim podacima o migracijama Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske našu županiju napustilo je ukupno 1.542 osobe.

Sve su to redom mladi i radno sposobni i obrazovani ljudi, kaže, koji su odlučili svoj život graditi u nekim drugim zemljama koje im nude ono osnovno; samostalnost, da od svog rada i doprinosa zajednici mogu uredno živjeti i imati siguran krov nad glavom, što bi trebao biti minimum onog što zaslužuju u našem gradu.

Svakog dana imamo priliku čitati otvorena pisma i slušati priče o nama poznatim ljudima i prijateljima koji su napustili grad u potrazi za boljim uvjetima van granica RH. Zabrinjavajuća činjenica je to što su baš ta pisma sve redom pozitivna iskustva u kojima se isti ni nemaju namjeru vratiti u svoj rodni grad, a vladajuća garnitura ne nudi nikakva rješenja kako bi se ovaj egzodus zaustavio, kaže Radeta koji kao glavnog krivca vidim Gradsku upravu koja ne vodi nikakvu politiku prema mladima i nema nikakvu viziju kako bi grad mladih trebao izgledati, pa nije ni čudo da mladi odlaze.

Zato su upravo mladi SDP-ovci odlučili izraditi gradski Program djelovanja za mlade koji će ih potaknuti da ostanu, a one što su otišli da se vrate. Radi se o strateškom dokumentu lokalne samouprave za rješavanje problema mladih u Gradu Zadru.

Nakon provedenog istraživanja utvrdili su ključne probleme s kojima se svakodnevno susreću te su program, koji će uskoro javno i predstaviti, razradili po mjerama koje obuhvaćaju gospodarstvo i poduzetništvo,  odgoj i školstvo, socijalnu skrb i zdravstvo te kulturu i sport.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...