Grad Zadar zapošljava 170 službenika i namještenika – evo koga i koliko plaćamo
Da je Hrvatskoj potrebna reforma javne uprave bruji se godinama. Već se nekoliko puta pokušavalo, pokretalo i naravno – odustajalo.
Javna uprava na razini cijele države je komplicirana, skupa i neučinkovita, a ni Zadar nije iznimka. Naime, na tek nešto više od 70.000 stanovnika, Grad ima čak 170 službenika i namještenika u svojim upravnim tijelima. Obzirom na toliki broj, nimalo ne čudi opća zbunjenost koja zna zavladati u gradskim uredima kada se postavi pitanje tko je za što nadležan.
Sigurno vam se bar jednom dogodilo da ste ušli u gradski ured u kojem su sjedile minimalno 3 osobe. Zbunjeno ste pokušali objasniti zbog čega ste došli ne znajući u čijem smjeru gledati. Nakon što ste se uspjeli sporazumjeti, njih troje vam objašnjava da ste na krivom mjestu i šalju vas na drugi kat u sobu broj 8. Dođete tamo, kucate – nema odgovora jer je službenica baš na pauzi. Dočekate njen povratak, ona vam kaže da ono što vam treba nije ni njen posao i pošalje vas kolegi na treći kat, druga vrata lijevo. A taj kolega je upravo na godišnjem stoga se opet vraćate u sobu iz koje ste krenuli. Već ste blago nervozni dok se jedno od ono prvih troje napokon udostojilo pogledati dokument kojim svima mašete pred nosom od početka i zaključuje da to što vam treba ipak je u njegovoj nadležnosti te vam udara potrebni žig.
Gotovo 2 sata nakon, uspjeli ste obaviti ono za što bi vam u nekoj normalnoj državi s uređenom javnom upravom trebalo svega nekoliko minuta i krećete dalje do iduće postaje na svom birokratskom putu. Sunce piči, ali vi ne roštiljate već se pitate – koga vi to i za što točno plaćate?
Kako je rečeno na početku, u upravnim tijelima Grada Zadra zaposleno je 170 službenika i namještenika, a plaću svakog pojedinog zaposlenika čini umnožak koeficijenta složenosti poslova utvrđenog za radno mjesto na koje je raspoređen i osnovice za izračun plaće (3.642,65 kn brutto), uvećan za 0,5% za svaku godinu radnog staža.
Prije svega, imamo pročelnike, po jednog na čelu svakog upravnog odjela, koji spadaju u prvu kategoriju i čije mjesečne plaće iznose minimalno 15.225 kuna.
Tim pročelnicima su, naravno, potrebni i zamjenici. Plaća svakog zamjenika iznosi 14.206 kuna. Budući da su zamjenici tu da zamjenjuju, a ne da pomažu, pročelnici imaju i pomoćnike, čije plaće iznose po 12.097 kuna mjesečno.
Sama pomoć nije dovoljna, tako da su zaposleni i viši savjetnici specijalisti čije plaće iznose po 10.745 kuna, te voditelji odjela koji zarađuju 9.529 kuna mjesečno.
Netko o svemu tome mora voditi reda stoga su tu i unutarnji revizori koji to čine za 9.507 kuna mjesečno.
Gore navedeni viši savjetnici specijalisti imaju i pojačanje u vidu viših savjetnika i običnih savjetnika. Prvi zarađuju 9.106 kuna, a drugi 8.327 kuna mjesečno. Zaposleni su naravno i stručni suradnici kategorizirani u više stručne suradnike I čija suradnja se plaća 8.188 kuna mjesečno, stručne suradnike II koji su plaćeni 200 kuna manje te obične stručne suradnike koji zarađuju 7.467 kuna mjesečno.
Uprave nema bez referenata, tako da su i oni podijeljeni u nekoliko različitih kategorija; samostalnim upravnim referentima isplaćuje se 7.474 kune mjesečno, višim referentima za građevinske i ostale postupke 7.431, višim referentima za građenje 6.928, višim referentima za komunalno redarstvo 6.425, a ostalim višim referentima 6.330 kuna.
Nakon viših referenata dolaze i svi ostali; obični referenti plaćeni su 5.595 kuna mjesečno, referenti za administrativne poslove, administrativni tajnici i vozači zarađuju 4.717 kuna, a referenti za opće poslove, referenti – informatičari, tehničari i domari 4.433 kune.
Administrativnih tajnika također ima nekoliko kategorija. Sam gradonačelnik ima čak 2; administrativni tajnik zamjenik gradonačelnika I zarađuje 6.301 kunu mjesečno, a administrativni tajnik zamjenik gradonačelnika II. 5933. Osim njih, tu su i administrativni tajnici koji rade za 2 upravna odjela, administrativni tajnik I i ekonomisti koji su plaćeni 5.117 kuna mjesečno.
I na koncu, tu su i poslužitelji, s plaćom od 4.418 kuna mjesečno, telefonisti čija je linija najčešće zauzeta po cijeni od 3. 842 kune, te dostavljači i spremači s najmanjim plaćama od 3.755 kuna mjesečno.
Bitno je naglasiti i da su navedene cifre minimum koji Grad troši na svojih 170 službenika i namještenika jer nisu uračunate povišice od 0,5% za svaku godinu radnog staža, kao i brojni drugi troškovi, poput putnih telekomunikacijskih i ostalih.
Ako vas od svega navedenog još nije uhvatila vrtoglavica, lako je moguće da ste i sami jedan od zaposlenih. Ukoliko niste, možete se nadati jedino potencijalnom restrukturiranju novoizabranog gradonačelnika. Tko zna, možda odabere baš vas!
Što se reforme tiče – Vlada nema ni kandidata koji bi uskočio na mjesto odbjeglog ministra Ivana Kovačića, a pitanje je i hoćemo li u dogledo vrijeme imati i samu Vladu.