KULTURNI PROGRAM

Smotra folklora Zadarske županije održava se sutra i prekosutra

Arhiva AZD/Ilustracija

U četvrtak 31. svibnja i 1. lipnja održava se Smotra folklora Zadarske županije na kojoj sudjeluju trideset i dva kulturno umjetnička društva iz jadranskog i dinarskog dijela Zadarske županije. Kroz Smotru folklora upoznaje se prvenstveno osobitosti glazbeno plesnog folklora i nošnju ovog područja, a oni su, zapravo, najprepoznatljiviji simboli kulturnog identiteta i važan dio kulturne baštine.

Okupljanje sudionika je od 18 – 18:30 pred crkvom Gospe od zdravlja odakle kreće mimohod u 18:30 do Trga Petra Zoranića gdje u vremenu od 19 – 22 sata nastupaju kulturno umjetnička društva.

Pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže u ovom događanju, a kad se tijekom večeri na rivi ili na gradskim ulicama susretnu s nekim od kulturno umjetničkih društava mogu im se nakratko i priključiti u pjesmi i plesu.

Program događanja

Četvrtak, 31. 5. 2018.

1. KUD SV. Mihovil, Galovac

kolo šetnja, biraće kolo, muško i žensko zajedničko pivanje

voditeljica: Danica Smolić Ročak

 

2. KUD BOKOLJE, Dobropoljana, otok Pašman

izvorno dobropoljansko kolo s pjesmom

voditeljica: Sandra Dujmović

 

3. KUD SV. LUKA, Škabrnja (dječja skupina)

samačko pivanje, biračko kolo, kukulec, četverokorak

i nogu priko noge

voditeljica pjevanja: Mara Škara

 

4. KUD LUZARICA, Pridraga

žensko i muško pivanje, šetnja, biračko kolo, nijemo kolo i stupac

voditeljica: Dijana Sikirić

 

5.   IFS SILBA

plesovi: silbeniski tanac, boem, šotiš, quatro passi i postolina

voditeljica: Iva Matulina

voditelj glazbenog sastava: Zlatan Sindičić

voditelj pjevanja: Zlatan Sindičić

 

6.   KUD SVETI NIKOLA TAVELIĆ, Lišane Ostrovičke

sviranje i pjevanje uz diple, orzanje, muško pivanje, žensko pivanje, kola: šetačko, biračko,

kukulešće uz cvitare

voditeljica: Davorka Mamić

 

7.   KUD SV. ANTE, Drage

pjesma Kad uveče ja iden iz bare s dragarskim kolom, pjesma Oj vi Drage moje misto rodno

stručni voditelj (licencirani koreograf): Ivan Baričić

voditelj glazbenog dijela: prof. Jordanko Miloš

 

8.  KUD GRADINA, Polača

pjesme i plesovi polačkog kraja – orcanje, žensko pjevanje, biračko kolo, kolo podbočac i muško

pjevanje pod bas

voditeljica: Anka Bobanović

 

9. KUD SV. LOVRE, Vrsi

Žensko pivanje, muško pivanje, tradicionalna vrška kola (pet) uz prikaz običaja: češljanje vune,

predenje i pletenje…moreplovstvo

voditelj: Ivan Perinić Đovani

voditelj glazbenog sastava: Ivan Perinić Đovani

voditeljica pjevanja: Marija Perinić

 

10. KUD SVETA KATA, Zemunik

“Zemuniče, tok ti ime traje, čuvat ćemo tvoje običaje”

Dječje pjevanje, žensko pjevanje, muško pjevanje, kola: šetnja, kukulešće uz usnu harmoniku i

poskočica

voditeljica: Lozivka Župan

voditeljica pjevanja: Lozivka Župan

 

11. HKUD POCULICA, Letovanić

Pjesma Lepa moja goro zelena te kola: Letovanić selo pokraj Kupe, Sitno sitno kolo, rezanci i

šetano kolo, Rala oja – Donje Pokuplje

voditelj: prof. Božidar Škofač

voditelj glazbenog sastava i pjevanja: prof. Božidar Škofač

 

12. KUD SV. IVAN KRSTITELJ, Gorica

pjevanje u drito, pod bas, kolo šetnja, biračo kolo te kukulešće

voditeljica: Milena Batur

 

13. KUD BOŽAVA, Božava, Dugi otok

Pjesma Dojdi dragi priko oblačine te pjesma U Božavi ravno polje s izvornim kolom

voditeljica: Olivera Prusac Jerić

voditeljica pjevanja: Divna Petričić

 

14. KUD ŽEGAR, Žegar

svirka i pjesme iz Bukovice: sviranje na diplama, zdravica i nazdravljanje, groktanje,

stare pjesme pod bas

voditelj: Ratko Milić

15. KUD VINAC, Stankovci
pjesme i kola stankovačkog kraja: muško i žensko pripetavanje, muški napjev, šetačko kolo,

biračko kolo, kukuleš, nijemo (stupačko kolo), ojkavica (orzenje)

voditeljica: Ana orlović

 

16. UDRUGA KVEŠTURA, Diklo

pjesma Na put se spremam uz prikaz običaja (kolo neće izvesti zbog zdravstvenih razloga nekih

članica)

voditeljica: Ljiljana Matešić

 

17. KUD ŠKABRNJA, Škabrnja

pjesme i kola Škabrnje: orcanje, muško pivanje pod bas, žensko pivanje, biračko kolo,

kukulec, četverokorak i s noge na nogu

voditeljica: Vida Modrić

 

PETAK, 1. 6. 2018.

1. KUD SV. MIHOVIL, Poljana, otok Ugljan

poljansko kolo uz izvornu pjesmu Sjela djeva pokraj mora

voditeljica: Meri Ivanov

 

2. KUD ZADARSKI TANAC

koreografija: silbenski tanac, boem i postolina

autor koreografije: Miroslav Cindori

voditelj: Ivan Baričić

voditelj glazbenog sastava: Josip Bakić

voditeljica pjevanja: Magdalena Miočić

 

3. KUD VUKŠIĆ, Vukšić

pjesme i kola Vukšića: šetačko kolo, biračko kolo i kukulešće

voditeljica: Nada Ledenko

 

4. KUD KUNJKA, Tkon, otok Pašman

pisma Otkuda si djevo, pissma uz kolo, brzo kolo bez pisme, Divojka je garoful gojila te pisma

Dalmacija (starinski napjev)

voditelji: Marko Jurković i Rajna Brzić

 

5. KUD SV. ROKO, Sv. Filip i Jakov

pjesme i plesovi Sv. Filipa i Jakova (Kutrato, kuntrato, Partit ću Merike, Cupni, lupni)

za scenu priredio: mr.srt. Bojan Pogrmilović

voditelj: Tonči Tadin

voditelj glazbenog sastava:Ivica Kinda

 

6. UDRUGA ĐIRAN, Ugljan, otok Ugljan

ulaz s kratkom pričom na starom ugljanskom narječju, kolo s pismom Midula i s pjesmom

Golubice

voditeljica: Ingrid Vuchich

 

7. KUD VRANA, Vrana

izvorna vranska pisma, šetano kolo, brzo kolo, birano kolo i kraju kolo okreni

voditelj: Klaudio Čirjak

 

8. KUD KUKLJICA, Kukljica, otok Ugljan

Kad kukljiške sveteleni gredu (pjev na zoro) , Moj je dragi pošo na ribanje (kolo desna noga),

Divojka je dragoga čekala (2+2+4), Rodila me mati Dalmatinka (kolo liva noga i stupačko kolo)

voditeljica: Lidija Kardum

voditeljica pjevanja: Lidija Kardum

 

9. KUD SIDRAGA, Tinj

pod nazivom Selo Tinju masline te diče izvode orzenje, muško pjevanje pod bas sa i bez pripjeva

voditelj: Miodrag Čulina

 

10. KUU FORTUNA, Ražanac

pjesme Velebite visoka planino i Evo moga sela malenoga, ražanačko kolo

voditeljica: Ljiljana Marelić

voditelj pjevanja: Dario Lukić

 

11. KUD IVAN GORAN KOVAČIĆ, Bibinje

pjesme Mila majko i Viče vila te dva izvorna bibinjska kola: Kolo igra na dvadesetidva i Naše –

svatovsko kolo

voditelj: Šime Šimunić

 

12. KUD SVETI ŠIME, Rtina

pjesme i kola iz Rtine pod nazivom Oj Rtino dugačka si dosta

voditeljica: Nela Miletić

 

13. KUD KRALJ TOMISLAV, Biograd n/m

uz pjesmu Divojka je ruže brala kolo uz “skakanje”

 

14. KUD CARZA, Poličnik

orzanje, muško pivanje na bas, žensko pivanje, kola: potkorak, kukulešće i franak

 

15. KUD SV. IVAN GLAVOSJEK, Donje Raštane

čobansko pripivavanje, ženska i muška pisma pod bas i pivanje u drito,

kolo šetnja, kolo uz cvitare

voditeljica: Vesna Matešić

 

16. KUD ZADARSKI TANAC, koreografirani folklor

pjesma Jabuko rumena, stupni ples, pjesma Misečina divno sja,  šetani korak te ubrzavanje

stupnim plesom

autor koreografije: Ivan Baričić

voditelj: Ivan Baričić

voditelj glazbenog sastava: Josip Bakić

voditeljica pjevanja: Magdalena Miočić

Ostavi komentar koristeći Facebook



 

Listen on Online Radio Box!

Svira(lo) na Anteni Zadar 97,2

Listen on Online Radio Box!

10 najemitiranijih na Anteni Zadar