Od 1. travnja veće rodiljne potpore, evo i koliko

Saborski zastupnici podržali su danas vladin prijedlog da se od 1. travnja povećaju rodiljne i roditeljske potpore za drugih šest mjeseci djetetova života, no oporbeni pritom ističu da to nije dovoljno za riješiti ozbiljni demografski problem i prozivaju vladajuće da još nema demografske strategije.

“Predloženo povećanje potpora pozitivni je iskorak, no u odnosu na demografske probleme, to je kao kad veliki šumski požar želite ugasiti naprtnjačama”, slikovito je ocijenio Ante Pranić (Klub NLM).

Oporba ističe kako novca u državnom proračunu ima, ali da vladajući o obiteljskoj, odnosno demografskoj politici ne promišljaju ozbiljno.

“Novca ima, samo ne ide za mjere koje će ljude motivirati da ostanu u Hrvatskoj i povećaju obitelji”, tvrdi Davor Vlaović (HSS). Spominje 300 tisuća iseljenih i više umrlih nego rođenih u 491 lokalnoj jedinici.

“Ove je mjere trebalo poduzeti prije 20 godina, a uz njih povećati i dječji doplatak, dar za dijete”, kaže.

Država ima novca

Da država više novca može usmjeriti ne samo za rodiljne naknade nego i dječje doplatke, drži i Ivan Lovrinović (PH) koji kaže da je za to potrebna politička volja koje sada nema. Zauzima se da se ukine PDV na dječju hranu i odjeću, trošarine na gorivo iz HAC-a preusmjere djeci i majkama, za izgradnju vrtića, da se osnuje svojevrsni demografski fond.

Mostovi zastupnici prozivaju vladajuće što još nema cjelovite demografske strategije pa Miro Bulj predložene mjere naziva “samo folklorom”.

“Pitam se što su radili tri i pol godine kada nam nisu uspjeli dostaviti nacionalni dokument”, dodaje Sonja Čikotić suglasna da parcijalne mjere koje vlada nudi ne mogu dati rezultat.

Zauzima se za to da se dječje doplatke makne iz domene socijalnih transfera, da se poradi na dječjim pravima jer danas, kaže, ovise o općini u kojoj je dijete rođeno, upozorava na nedostupnost vrtića, odlazak mladih.

“SDP pozdravlja svaki iskorak u novčanim naknadama, no za stranku kojoj je glavnina predizbornog programa bila demografska politika, a to je HDZ, ovo je premalo odnosno ništa”, poručuje Sabina Glasovac.

Roditeljske će se naknade povisiti s 3991 kunu na 5654 kune

Zastupnici vladajuće koalicije hvale vladine mjere i sam zakon.

“Aktualna vlada ulaže u materinstvo i ravnopravan odnos roditelja, prva je vlada koja je nakon 10 godina povećala naknade za rodiljne i roditeljske potpore”, kaže Željka Josić (HDZ).

“Roditeljske će se naknade povisiti sa 3991 kune na 5654 kune”, dodaje Ivan Kirin (HDZ). “Obnovljeno je ili izgrađeno 500 vrtića”, kaže Branka Juričev Martinčev.

“Treba podizati kvalitetu života u ruralnim sredinama kako bi mlade obitelji imale gdje ostaviti djecu kad idu na posao, omogućiti im dobru prometnu povezanost s gradovima”, kaže Marija Puh (Klub SRS) koja drži da je potpore roditeljima trebalo povećati prije 10, ako ne i 15 godina.

Stjepan Čuraj (HNS) hvali liberaliziranje uvjeta za dobivanje naknada, zauzima se za rješenje “koje ne košta ništa”, a koje bi omogućilo rad do pola radnog vremena i zadržavanje pune naknade.

U prvih šest mjeseci rodiljna je potpora za zaposlene ili samozaposlene roditelje jednaka punoj plaći, a u sljedećih šest, ako roditeljski dopust koriste oba roditelja, ograničena je na 3991 kunu.

Vlada predlaže da se od 1. travnja taj iznos podigne za 1663 kune i da iznosi 5654 kune. Predlaže i skraćenje radnog staža potrebnog za ostvarenja prava na potporu, s 12 na devet mjeseci, odnosno umjesto 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine na 12 mjeseci.

Državni tajnik Ministarstva demografije Ivica Bošnjak navodi da će fiskalni učinak predloženih mjera na razini ove godine iznositi 160 milijuna kuna.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...