Banožić: Za Ukrajinu je sada ključna obuka vojnika

Osiguranje opreme i obuka vojnika ključni su za uspjeh Ukrajine u narednom razdoblju, kazao je hrvatski ministar obrane Mario Banožić na neformalnom sastanku ministara obrane zemalja EU u Stockholmu. “Vlada Republike Hrvatske od početka ruske agresije ulaže napore kako bi se osigurala pomoć Ukrajini. Ono što smatram ključnim u nadolazećem razdoblju su osiguravanje opreme i obuka Oružanih snaga za omogućavanje uspjeha Ukrajine”, kazao je Banožić, priopćio je MORH.

Dodao je da sinergija NATO-a i EU kada je riječ o pomoći Ukrajini nema alternativu. Sastanku u prijestolnici Švedske, koja predsjeda EU, prisustvovao je i ukrajinski ministar obrane Oleksij Reznikov. On je okupljene informirao o aktualnoj situaciji na bojištu te je, kako stoji u priopćenju MORH-a, “tijekom susreta s ministrom obrane Marijem Banožićem zahvalio na pomoći koju Hrvatska pruža Ukrajini od samog početka ruske agresije”.

Podržao inicijativu o nabavi streljiva

Banožić je na sastanku podržao i EU inicijativu o zajedničkoj nabavi streljiva. “Zajedničkom nabavom za potrebe država članica i Ukrajine dajemo jasan signal obrambenoj industriji, tehnološkoj bazi i njezinim proizvodnim kapacitetima.

Pri tome trebamo pronaći održivi model koji će ostvariti ravnotežu između nacionalnih potreba i doprinosa euroatlantskoj sigurnosti s jedne strane te potpore Ukrajini s druge strane”, kazao je Banožić.

“Važno doprijeti do partnera u susjedstvu”

Hrvatski ministar obrane naglasio je kako je važno doprijeti do partnera u susjedstvu, posebno onih koji dijele euroatlantske vrijednosti. “Hrvatska kontinuirano, a pogotovo uzimajući u obzir schengenski prostor, pridaje osobitu pažnju sigurnosti i stabilnosti vlastitog okruženja”, kazao je Banožić.

Neformalnom sastanku prisustvovali su i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg te zamjenik glavnog tajnika UN-a za operacije potpore miru Jean Pierre Lacroix. Na marginama summita održana je i ceremonija potpisivanja Note o pristupanju Belgije i Slovenije PESCO-u (Stalna strukturirana suradnja u području obrane i sigurnosti), projektu Kibernetički timovi za brzi odgovor.

Uz Banožića su na potpisivanju sudjelovali ministri država sudionika projekta Litve, Estonije, Nizozemske, Poljske, Rumunjske te potpisnice note o pristupanju Slovenija i Belgija, stoji u priopćenju MORH-a.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...