Matić: “Imena iz Registra branitelja su temelj moderne Hrvatske”
Registar hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata od danas je dostupan javnosti na internetskoj adresi www.registar-branitelji.hr, a ministar branitelja Predrag Matić je na prigodnoj svečanosti u Muzeju suvremene umjetnosti istaknuo da je riječ o najčasnijem popisu u hrvatskoj povijesti te da su imena koja čine Registar u samom temelju Hrvatske
U nazočnosti predsjednika Republike Ive Josipovića i predsjednika Hrvatskog sabora Josipa Leke, načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH general pukovnika Drage Lovrića, prve potpredsjednice Vlade Vesne Pusić, ministara rada i mirovinskog sustava te obrazovanja, Miranda Mrsića i Željka Jovanovića, te predstavnika braniteljskih udruga, vlastite ratne puteve predstavili su ministri Matić, ministar obrane Ante Kotromanović i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.
Uvodne riječi održao je ministar branitelja Predrag Matić, a njemu su se pridružili ministar obrane Ante Kotromanović te ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, koji su sudjelovali u izradi Registra. Sva trojica ministara će predstaviti svoje ratne puteve.
‘Moj ratni put je upravo objavljen, iznimno sam ponosan na njega, nikad nije bio ni tajna. Povezan je uz brojku devet. Devet godina sam služio hrvatskoj vojsci, na Trpinjskoj cesti sam uništio devet oklopnjaka, vjerojatno sam zbog toga bio devet mjeseci u logoru, ali sam vjerojatno zato dobio i devet odlikovanja od Republike Hrvatske’, rekao je ministar Matić, javlja Jutarnji list.
Objavom registra, javnosti su u elektroničkom obliku postali dostupni ime i prezime branitelja, ime jednog roditelja, godina i mjesto rođenja, ukupan broj dana sudjelovanja u Domovinskom ratu, pripadnost borbenom ili neborbenom sektoru prikazana po broju dana i pripadnost MUP-u, odnosno MORH-u.
U posebnom dijelu Registra, koji se objavljuje samo uz pisani pristanak branitelja, bit će naziv postrojbe kojoj je branitelj pripadao i razdoblje sudjelovanja u Domovinskom ratu, a pomoćni podaci iz Registra služit će za tehničku podršku i razmjenu podataka s drugim tijelima i pravim osobama.
Podsjetimo, Sabor je većinom glasova izmijenio Zakon o hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji, čime je popis hrvatskih branitelja iz Registra učinio javno dostupnim. Za zakonske izmjene glasovalo je 89 zastupnika, 31 je bio protiv, a tri suzdržana.
Javno dostupni u elektroničkom obliku bit će ime, ime jednog roditelja, prezime, godina i mjesto rođenja, ukupan broj dana sudjelovanja u Domovinskom ratu, pripadnost borbenom ili neborbenom sektoru prikazana po broju dana i pripadnost MUP-u, odnosno MORH-u.
U posebnom dijelu Registra, koji će se moći objaviti samo uz pisani pristanak branitelja, bit će naziv postrojbe kojoj je branitelj pripadao i razdoblje sudjelovanja u Domovinskom ratu, a pomoćni podaci iz Registra služit će za tehničku podršku i razmjenu podataka s drugim tijelima i pravnim osobama.