Marijanska brazda krije tajnu života?!
Hollywoodski filmski redatelj i istraživač James Cameron u ožujku 2012. godine svojom je podmornicom Deepsea Challenger zaronio na dno Marijanske brazde, najdublje točke na svijetu, kao prvi čovjek kojemu je taj pothvat uspio nakon 50 godina.
Udarac u dno
Cameronov zaron trajao je 90 minuta, a kad je stigao na dno objavio je poruku na Twitteru: “Udarac o dno nikada nije bio toliko dobar. Ne mogu do-čekati da s vama podijelim što vidim.” Kao razlog ovog pothvata objasnio je: “Želim saznati više i bolje shvatiti taj veliki nepoznati dio našeg planeta.” Uvjeti urona Jamesu Cameronu, ipak, nisu bili ugodni zbog skučenog prostora. “Osjećaj je kao u sauni, temperatura je bila oko 38 stupnjeva Celzijevih i nisam imao mjesta ni za protegnuti se”, rekao je Cameron. Marijanska brazda nalazi se 350 kilometara jugozapadno od otoka Guama. Prvi i do Camerona jedini ljudi koji su bili na dnu brazde su američki oceanograf Dan Walsh i njegov švicarski kolega Jacques Piccard, koji su se batiskafom Trieste spustili na najdublju točku svijeta 23. siječnja 1960. godine.
Cameron ima 72 zarona u svojoj istraživačkoj karijeri, uključujući 12 zarona do broda Titanic koji se nalazi na dubini od 3800 metara, no tada je koristio ruskofinsku podmornicu Mir.Rezultati istraživanja objavljeni u prosincu 2012. otkrili su da Marijanska brazda skriva tragove podrijetla života na Zemlji. Pronađeni su mikrobi “bizarnog izgleda poput vlaknastih mikroorganizama”, koji žive u području kemikalija koje izlaze iz stijena na dubini od 35.803 metra ispod površine Tihog oceana. Istraživači pretpostavljaju da su slični organizmi izazvali kemijske reakcije koje su “izazvale život” na Zemlji, a možda i drugdje u svemiru. “Ne mislimo pod tim da je ta kemija korijen našeg metabolizma, to bi mogao biti tek neki pogon koji je doveo do pojave života”, rekao je Kevin Hand, astrobiolog kalifornijskog Jet Propulsion Laboratoryja.
Kao površina mjeseca
Deepsea Challenger ekspedicija zaronila je do brazde New Britain i Marijanske brazde između 31. siječnja i 3. travnja 2012. godine, sa samo jednim članom posade. Dijelovi tih rezultata objavljeni su početkom prosinca na godišnjem sastanku Američke geofizičke unije.Cameron je do dna putovao uz dva bespilotna broda koja su samo pala na morsko dno i s njega putem instrumenata i kamera prikupljali podatke. Dno koje je istraživao i snimao tri sata opisao je riječima: “Izuzetno je blijedo i podsjeća na površinu Mjeseca.” Znanstvenici su na temelju podataka zaključili kako se u najdubljem i najmračnijem moru ipak krije život.