Akcija mladih: “Kakva je uloga ŽDO-a, Trgovačkog suda, Porezne uprave i PU zadarske u pretvorbenom kriminalu?!”

Akcija mladih Zadar uputila je još jedan u nizu dopisa,10. prosinca 2014. godine, i to na adresu Županijskog državnog odvjetništva u Zadru, Goranu Troskotu, županijskom državnom odvjetniku, a na znanje Državnom odvjetništvu RH (Dinku Cvitanu), Ministru pravosuđa RH (Orsatu Miljeniću), Državnom sudbenom vijeću te Visokom trgovačkom sudu.

Priopćenje koje potpisuju Marjana Botić, Ante Rubeša te Marko Pupić Bakrač, a odnosi se na upit o radu općinskog i županijskog državnog odvjetništva u Zadru u pogledu osiguravanja vladavine prava i sigurnosti života, rada i povjerenja ljudi u institucije Republike Hrvatske u Zadru,  prenosimo u cijelosti.

Poštovani novoizabrani glavni županijski državni odvjetniče g. Troskot,

kao savjesni građani izloženi u borbi protiv svih negativnosti u našem društvu u Akciji mladih Zadar pozdravljamo vaše imenovanje na čelno mjesto Županijskog državnog odvjetništva u Zadru, uvjereni da su promjene usmjerene na poboljšanje rada vaše i naše institucije koja se do sada nije iskazala u raščišćavanju gorućih problema primjene beziznimne vladavine prava u Zadru. Ukoliko se to promijeni imate našu bezrezervnu podršku. Do tada izražavamo našu zabrinutost obzirom na činjenicu da lokalne institucije državnog odvjetništva, trgovačkog suda, porezne uprave postaju predmetom pojačanog nadzora centralnih institucija, a pojedini zaposlenici tih institucija osumnjičenici i optuženici za teške zlouporabe položaja, pa Akciju mladih Zadar zanima kako to rade i kako su od 1990. godine do danas radile lokalne institucije Republike Hrvatske u Zadru i tko je odgovoran za takav (ne)rad?

Nismo jedini; udruga bivših zaposlenika “Solidarnost” Zadar, predala je kaznenu prijavu Državnom odvjetništvo Republike Hrvatske, protiv predsjednika Hrvatskog fonda za privatizaciju i dr., zbog kaznenih djela zlouporaba položaja i ovlasti, gdje kažu slijedeće:

“Za uništenje zadarskih poduzeća netko je kriv i to upravo strukture vlasti koje su bile na odgovornim društvenim položajima u Republici Hrvatskoj i to od 1990. godine do danas, koje su omogućile pojedinim društvenim skupinama da se domognu imovine velike vrijednosti za koju nikada nisu platili adekvatnu tržišnu niti bilo kakvu cijenu. Za ta kaznena djela u pretvorbi i privatizaciji trgovačkih društava nikada nitko nije odgovarao bilo kazneno ili imovinsko-pravno.”

Navedena prijava je dostavljena na postupanje Županijskom državnom odvjetništvu u Zadru.

Prema iskustvima Akcije mladih Zadar s dosadašnjom strukturom u Županijskom državnom odvjetništvu u Zadru na ovakva pitanja nismo dobili odgovore već poduge komentare koji su se svodili na pritisak “da takva pitanja ne postavljamo“ jer da će se to shvatiti kao, citiramo iz dopisa Županijskog državnog odvjetništva u Zadru Akciji mladih Zadar:

” …nezakonit pritisak na Županijsko državno odvjetništvo“.

Ako je u pitanju pritisak željeli bismo da bude takav koji će motivirati Županijsko državno odvjetništvo na rad jer možda nismo upoznati, a svakako bi htjeli biti, o eventualnim rezultatima rada lokalnog odvjetništva na uspostavi vladavine prava, sprječavanja korupcije, nepotizma, zlouporaba pozicija, amoralnog i kriminalnog ponašanja, osobito sa pozicija javne vlasti i slično koje je društvenu i poslovnu sliku Zadra dovelo na najniže grane u ionako ovim pojavama devastiranoj Republici Hrvatskoj.

Zato se pridružujemo zahtjevu udruge Solidarnost koji nadopunjujemo pitanjem o radu Trgovačkog suda u Zadru kao jedne od najvažnijih institucija po pitanjima stečaja iz razloga što udruga Solidarnost, Akcija mladih Zadar, vjerujemo i naši sugrađani, doista smatramo nevjerojatnim da Županijsko državno odvjetništvo u Zadru doista nema ništa za reći o radu te ustanove koja se sve više detektira kao generator pogrešaka koje su grad Zadar i Zadarsku županiju dovele među glavne vijesti o istragama i uhićenjima zbog pitanja nezakonitih stečaja, pretvorbe i privatizacije pa nas zanima odgovornost Trgovačkog suda u Zadru u vezi nekih od tih “pogreški“ kako ih oni nazivaju, a kojima je naš grad i naša županija doslovno opustošena.

U Akciji mladih smatramo da se odavna moralo i moglo raditi više i bolje na uspostavi vladavine prava u Zadru i stoga molimo da nadležno državno odvjetništvo odgovori na pitanja o vlastitom radu kao i kakvim ocjenjuje postupanje Trgovačkog suda u Zadru u primjeni stečajnog zakona gdje ovaj sud redovno daje prioritet namirenju kako u posljednje vrijeme vidimo ipak fiktivnih i suspektnih, da ne kažemo kriminalnih vjerovnika a ne očuvanju stečajne mase poduzeća sa svrhom očuvanja radnih mjesta gdje bi se pravi vjerovnici trebali namiriti kad ta poduzeća stanu na noge?

Ukoliko nadležno državo odvjetništvo smatra da je ovo pitanje preopćenito, Akcija mladih Zadar nudi tri manje općenita pitanja koja nam se kao običnim građanima i pravnim laicima uz brojna druga nameću promatrajući rezultate, bolje reći posljedice rada Trgovačkog suda u Zadru:

1.Koja je uloga Trgovačkog suda Zadar kod prijenosa ovrhom opterećenih vlasničkih udjela tvrtke VOX na članove obitelji većinskog vlasnika i zakonitosti tog postupka koji taj sud naziva pogreškicom, ali je simptomatično nije ispravio, pa se može dogoditi da se u tadašnjem Ministarstvu financija, a i dan danas smatraju da je od tadašnjeg ministra S. Linića imenovan predsjednik nagodbenog vijeća  B. Šegon (inače poslovni suradnik tog istog većinskog vlasnika VOXa u nedavnim vremenima) – imao “čiste“ papire (!?- interpunkcije dodali autori koji smatraju nevjerojatnim da se ignoriraju dopisi šefice Porezne uprave Zadar koja govori suprotno, a uvažavaju jedino papiri dobiveni iz Trgovačkog suda u Zadru koji nota bene priznaje pogreškicu – ali je ponavljamo nigdje nije ispravio), pa smatramo da je posao Državnog odvjetništva da takve “pogreškice“ umjesto njih ispravlja.

2. Koja je uloga Trgovačkog suda Zadar prilikom upisa založnih prava na hipotekom već opterećenu imovinu poduzeća Nauta Lamjana (sad valjda pod povećalom USKOKA i javnosti nepravomoćno proglašeno pogreškom).

3. Koja je uloga Trgovačkog suda u Zadru u primarnom prebacivanju nekretnina poduzeća Bagat prilikom stečaja koji je nastupio 12. veljače 2002. godine i kojom prilikom imovina poduzeća Bagat rasprodana u bescjenje, proizvodne hale porušene, a na tim lokacijama sada uredno posluju trgovački lanci Lidl i drugi kojima su ti prostori naplaćeni 20 i više puta skuplje nego što je dobio Bagat.

Pogreškom. Takvih pogreški Trgovačkog suda Zadar je izgleda jako mnogo.

Podsjećamo, po hrvatskom zakonu pljačka privatizacije i pretvorbe ne zastarijeva pa ćemo u Akciji mladih Zadar nastaviti pitati Državno odvjetništvo u Zadru o njihovoj i odgovornosti drugih najodgovornijih institucija; osobito Trgovačkog suda u Zadru, ali i Porezne uprave Zadar, Policijske uprave Zadar itd.  za cijeli ovaj nered stečaja, pretvorbe, pljačke i privatizacije koja uništava samu srž hrvatske budućnosti, pravo na rad sadašnjih i budućih generacija i pravo na dostojanstvenu mirovinu svih radnika pa i ovih našeg grada i Županije.

Napominjemo da u Akciji mladih Zadar i dalje očekujemo odgovore na ovdje postavljena i brojna druga pitanja sadržana u našim dopisima od 8. svibnja 2014., 2. srpnja 2014., 10. srpnja 2014. i osobito 8. rujna 2014. upućena Općinskom i Županijskom državnom odvjetništvu u Zadru, u kojima smo i ranije pitali o sramotnom stanju društvene i pravne sigurnosti uzrokovane (ne)radom institucija na lokalnom nivou u Zadru.

Pitali smo se i pitamo vas i dalje tko je odgovoran i kada će odgovarati za svu tragediju tisuća sada nezaposlenih ljudi otpuštenih iz stečajevima, pretvorbom i privatizacijom uništenih poduzeća, kao i za tisuće mladih samo u našem gradu bez šanse pronalaska zaposlenja i osiguravanja budućnosti za njih i njihove obitelji u gradu Zadru i Republici Hrvatskoj?

U nadi zajedničkog pronalaska odgovora, želimo da Vama i našem Zadru nova godina donese nove vjetrove koji kao i današnja bura oštro, ali čisto, isušuju bare nakupljenih kiša i pozivaju na šetnju suncem okupanim ulicama Zadra.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...