Koncesije ili nam prijete tužbe i povlačenje ulagača
Ni treći tjedan zaredom, unatoč neformalnim najavama, na dnevnom redu Vlade nije se našla odluka o dodjeljivanjukoncesija za istraživanje nafte i plina u Jadranu vrijednih više od 2,5 milijardi američkih dolara. Cijeli proces sada je u cajtnotu.
Prema zakonu, odluka o ishodu ovog natječaja mora biti donesena u roku od šezdeset dana od roka za predaju ponuda. Taj je rok bio 3. studenoga, što znači da bi odluka o dobitnicima koncesija morala biti donesena najkasnije 2. siječnja 2015. Upravo tog dana zakazana je sljedeća sjednica Vlade pa je to i posljednji rok na kojem ova odluka može biti donesena. U suprotnom, Hrvatska bi zbog kršenja svoje zakonske procedure mogla biti izložena tužbama potencijalnih investitora, ali i – što je još važnije – podnesene ponude više ne bi imale status obvezujućih, odnosno ponuđači bi se mogli povući iz posla bez sankcija, odnosno naplate priloženih bankarskih garancija. S obzirom na trend pada cijena nafte na globalnom tržištu, nije isključeno da bi u takvom slučaju neki od ponuđača revidirali svoj interes za investicije u ovom projektu. U tom crnom scenariju potencijalni posao desetljeća u Hrvatskoj mogao bi se pretvoriti u teški udarac za ugled Hrvatske kao investicijske destinacije, piše Večernji list.
Zašto je dopušteno da projekt dođe u ovu fazu neizvjesnosti? Barbara Dorić, predsjednica uprave Agencije za ugljikovodike, koja je vodila natječaj, nema odgovore.
– Stručno povjerenstvo završilo je s evaluacijom ponuda i svoj prijedlog odluke uputilo Vladi još 24. studenog. Za sve daljnje informacije morate se obratiti Vladi – rekla je Barbara Dorić.
U Vladi pak ne govore ništa, a u kuloarima se može doznati kako je donošenje odluke zaustavio potpredsjednik Vlade i čelnik Vladine Koordinacije za gospodarstvoBranko Grčić zbog prigovora Vladina Ureda za zakonodavstvo. O kakvim se prigovorima radi, ne može se doznati, no situacija je čudna s obzirom na to da je riječ o odluci koja se donosi temeljem natječaja na osnovi Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, koji je ta ista Vlada donijela prije nešto više od godinu dana, i to uz pozitivno mišljenje Ureda za zakonodavstvo.