Građani ove godine policiji predali 59 komada vatrenog oružja, 160 ručnih bombi, 56 mina i 8 kg eksploziva!
Danas je u prostorijama PU zadarske, s temom “Mir i dobro” održana konferencija za novinare na kojoj su voditelj Odjela za javni red i mir Denis Marić, voditelj Odjela za sigurnost cestovnog prometa Božidar Budiša i glasnogovornik Policijske uprave zadarske Elis Žodan predstavili najavljenu akciju kao i statističke podatke iz cestovnog prometa i ovogodišnje rezultate akcije Manje oružja, manje tragedija.
U sklopu svog izlaganja voditelj Denis Marić je predstavio akciju “Mir i dobro”, koja je započela 15. prosinca, a trajat će do 8. siječnja 2016. godine, tijekom koje će policija pojačano kontrolirati nedozvoljenu prodaju pirotehničkih sredstava. Podsjetio je da se, sukladno odredbama Zakona o eksplozivnim tvarima, pirotehnička sredstva razreda I. mogu prodavati u maloprodaji tijekom cijele godine osobama starijim od 14 godina u prodavaonicama i kioscima.
Međutim, pirotehnička sredstva razreda II., III., T1 i P1 mogu se prodavati od 15. prosinca do 1. siječnja i to u maloprodaji samo u prodavaonicama oružja i streljiva ili prodavaonicama koje imaju odobrenja za prodaju pirotehničkih sredstava, osobama starijim od 18 godina.
Prema odredbama navedenog Zakona, pirotehnička sredstva razreda I. čine: pirotehničke igračke, odnosno bengalske šibice, naboji za dječje pištolje, konfeti-bombice, pucajući ulošci za cigarete, bomboni, žabice, čepovi i vrpce, pasje bombice, šibice sa zlatnom i srebrnom kišom, naboji koji eksplodiraju pod nogama male petarde i drugi slični proizvodi.
Pirotehnička sredstva razreda II. čine: petarde, žabice, konfeti za osobnu uporabu, manje rakete i drugi slični proizvodi, dok pirotehnička sredstva III. razreda čine: rakete, fontane, vatromete kutije, vodopadi, redenici, petarde s bljeskom, rimske svijeće i drugi slični proizvodi.
Bitno je za napomenuti da je uporaba pirotehničkih sredstava razreda II. i III. zabranjena u zatvorenim prostorijama, na prostoru gdje se okuplja veći broj osoba i u razdoblju od 2. siječnja do 26. prosinca, osim u posebnim slučajevima uz odobrenje Ministarstva.
Voditelj Budiša predstavnike medija je upoznao s podacima o stanju sigurnosti u prometu te najavio pojačano postupanje policije i sankcioniranje najtežih prometnih prekršaja ( alkohol, droga, brzinu i korištenje sigurnosnog pojasa).
Glasnogovornik Žodan je predstavnicima medija predstavio ovogodišnje rezultate nacionalne kampanje Manje oružja, manje tragedija te prisutne upoznao sa suradnjom policije i Hrvatskog centra za razminiranje tijekom koje su policijski službenici proveli više zajedničkih prezentacija po školama, vrtićima te članovima Lovačkog saveza Zadarske županije.
U sklopu navedene kampanje, u prvih 11 mjeseci ove godine, prikupljeno je:
– 59 komada vatrenog oružja (20 komada automatskog, 18 komada poluautomatskog, 15 pištolja i revolvera i dr.)
– 310 komada rasprskavajućeg oružja (160 ručnih bombi, 56 mina, 94 komada ostalog)
– 28 974 komada streljiva za dugo i kratko naoružanje
– 7,8 kg eksploziva.