Marie Antoinette nikad nije rekla “Neka jedu kolače”
Usprkos različitim mišljenjima Marie Antoinette bila je i ostala jedna od najpoznatijih francuskih kraljica čija će kontroverzna priča još dugo pobuđivati interes mnogih. Izvorno Maria Antonia Josepha Johanna von Habsburg-Lothringen rođena je u Beču 2. studenog 1755. Mariu Antoinettu rodila je carica i kraljica Marija Terezija kojoj je bilo 38 godina. Maria Antoinetta bila je najmlađa od svih 11 caričinih kćeri. Naime, carica Marija Terezija rodila je čak 16-ero djece u dvadesetak godina. Zanimljivo je da je svih 10 sestara Marie Antoinette također imalo prvo ime Maria (Maria Elizabeta, Maria Ana, Maria Karolina,…)
Ova zanimljiva dama ostala je zapamćena kao najomraženija ličnost plave krvi, površna i raskalašena. Zanimljiv put od bečkog dvora do Versaillesa, godine neumjerenog uživanja u nezamislivom luksuzu, i pogubljenje omražene „Austrijanke“ ili „Kraljice Deficit“ opisani su u mnogim literarnim djelima i povijesnim spisima.
Već kad joj je bilo 12 godina Marie Antoinette namijenjena je za ženu budućem francuskom kralju Luju XVI. Vjenčali su se kad je njoj bilo 14, a njemu 15 godina.
Brak Marie Antoinette i Luja XVI, politički režiran u svrhu povezivanja Francuske i Habsburške monarhije, bio je lišen strasti i bliskosti. Što zbog činjenice da su oboje bili maloljetni, što zbog kraljevog intimnog zdravstvenog problema, njihov brak nije konzumiran punih 7 godina, što je temperamentna Austrijanka teško podnosila. Po broju navodnih afera koje je kraljica imala, od kojih je najpoznatija ona sa švedskim oficirom De Fesenom, da se zaključiti da ona i Luj XVI nikada nisu bili naročito bliski. Mržnja Francuza prema njoj bila je ogromna, i nimalo nije ublažena činjenicom da je 1778. godine rodila djevojčicu Mariu Theresiu Charlottu, a tri godine kasnije i nasljednika francuske krune Luja Josefa.
Povjesničari smatraju da Marie Antoinette u Versailles nije donijela ni zrno kulture ni umjetnosti jer je to nije zanimalo, dok je bila opsjednuta modom, zabavom i gastronomijom. Etiketu i galanciju uzdigla je na nivo besmisla, a na odijevanje, frizure i gozbe je trošila nerazumne sume novca dok je narod Francuske gladovao u teškoj nemaštini. Pripisana joj je rečenica: “Ako nemaju kruha, neka jedu kolače”.
Vjerojatno je rekla mnogo stvari zbog kojih je kasnije žalila, ali Marie Antoinette nikada nije poručila gladnim Francuzima, koji nisu imali ni kruha, „da jedu kolače“. U 1766. godini, Jean Jacques Rousseau je pisao svoje “Ispovijesti” kada je citirao poznatu izreku velike princeze, koja se pogrešno pripisuje Marie Antoinetti, kraljici Francuske i supruzi Luja XVI. Prilično je sigurno kako je to tek mit jer je Marie Antoinette tada imala samo 11 godina.
U trenucima kada je izbila Revolucija, kraljevski par se ponašao potpuno nerazumno i nezainteresirano. Kraljica nije željela pristati ni na jedan kompromis koji je od njih zahtjevan, a Luj XVI je onoga dana kad je izbila pobuna u svoj dnevnik upisao “Ništa”. Kasno postaju svjesni ozbiljnosti situacije, i njihov pokušaj bjega biva osujećen.
Kao zatočenica pod brojem 280, 16. listopada 1793. Antoinetta biva pogubljena. Njene posljednje riječi bile su “Oprostite”, a bile su upućene dželatu, kojeg je slučajno nagazila. I poslije smrti ostala je predmet poruge, između ostalog, zvali su je kokoška zbog bijele haljine koju je nosila na pogubljenju.
Njeno tijelo prebačeno je u zajedničku neoznačenu grobnicu u dvorištu crkve Rue d’Anjou u Parizu, a 158 godina kasnije njeno tijelo je ekshumirano i prebačeno u kriptu Bazilike sv. Denisa u Parizu.
Vrijeme Marie Antoinette bit će zapamćeno po veličanju svakovrsnog hedonizma, pretjeranog luksuza i parade kiča. Umjesto klasičnih lokni, na francuski dvor je uvela takozvane puf frizure, koje su pomoću tapiranja kose i umetaka dosezale visine od preko jednog metra. Kose su dodatno ukrašavane skupocjenim nakitom, raznim instalacijama mrtve prirode, i čak i živim pticama u kavezima ukrašenim najređim perjem. Povjesničari smatraju da joj je avangardna moda davala moć, jer sebe nije mogla istaknuti ni u jednoj drugoj društvenoj aktivnosti uslijed skromnog obrazovanja i nedostatka interesa.
Danas se smatra jednom od povijesnih modnih ikona. O njenom životu snimljeni su brojni filmovi, od kojih se za najbolji smatra poslednji, u režiji Sofije Coppole gdje je u ulozi Marie Antoinette briljirala Kristen Dunst. Veliki broj modnih kreatora i kuća mode, bar jednom je za svoju kolekciju imao kao inspiraciju omraženu francusku kraljicu. Po pravilu, te kolekcije su bile izuzetno luksuzne, skupe i ženstvene.