želja je ovim izazovom prikupiti 10 000 kuna donacija

Mladi matematičari sakupljaju novac kako bi potrebitim vršnjacima omogućili sudjelovanje na ljetnom kampu u Zadru

Društvene mreže
Tamni način

Nakon što su u kolovozu prošle godine naši srednjoškolci obranili titulu najboljih matematičara srednje Europe, ostavivši za sobom vršnjake iz Njemačke, Švicarske, Poljske i Češke, njihovi mentori iz udruge Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“ nadaju se nastavku tog niza i u 2017. godini. Upravo su oni jedni od najzaslužnijih za taj veliki uspjeh, a pokazali su se i kao vrsni majstori kada je u pitanju fundraising, budući da su tijekom svog posljednjeg izazova „Međunarodna matematička olimpijada – Hrvatska ekipa za MNM“ prikupili dosad rekordan iznos na platformi Čini pravu stvar – 7 200 kuna, stoji na stranici projekta “Čini pravu stvar.”

– Svi u udruzi smo bili ugodno iznenađeni uspjehom tog izazova. Smatram da smo uspjeli brojkama i činjenicama doprijeti do velikog broja ljudi jer naši rezultati govore bolje od bilo kakvih riječi. Očito je da postoji određena populacija ljudi koju zanima napredak našeg društva i koji su ga spremni poduprijeti na mnoge načine, a naši rezultati nepobitno idu u prilog činjenici da mi uvelike doprinosimo razvoju matematike u Hrvatskoj. Mislim da se uspjeh kampanje može dobrim dijelom pripisati činjenici da je to jedna od rijetkih situacija kada je glas o našim djelatnostima imao priliku doprijeti do većeg broja ljudi, jer ipak svi znamo da takve vijesti uglavnom nemaju prioritet kod većine medija, poručuje Josip Pupić, 20-godišnji student druge godine matematike na PMF-u i novopečeni ambasador platforme „Čini pravu stvar“ koji je odmah na početku nove kalendarske godine odlučio pokrenuti novi izazov na ime udruge u kojoj obnaša dužnost dopredsjednika.

Udruga Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“ broji 50-ak članova, a osim pokojeg studenta Fakulteta elektrotehnike i računarstva, većinom su to studenti matematike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, a rad udruge u potpunosti je volonterske prirode.

– Na ideju stvaranja udruge došla je skupina od nekoliko matematičkih entuzijasta, također studenata i bivših vrsnih srednjoškolskih natjecatelja iz matematike, još prije 8-9 godina. Početna uloga naše udruge bila je ponajviše priprema srednjoškolaca za državna i međunarodna natjecanja. Od početka našeg rada zabilježen je znatan porast kvalitete i uspjeha naših natjecatelja na međunarodnim natjecanjima te se Hrvatska prometnula čak i među 15 najvećih svjetskih matematičkih sila prema tom kriteriju, opisuje Josip te ističe kako su se s vremenom djelatnosti udruge, s natjecatelja i vrsnih poznavatelja matematike, proširile i na širu populaciju srednjoškolaca i osnovnoškolaca diljem Hrvatske.

Tijekom godina njihovog djelovanja razvili su se brojni projekti poput međunarodnog natjecanja EMC, online predavanja, a tu su i neizostavna Zimska škola matematike i Ljetni kamp mladih matematičara.

Upravo je posljednji event tema Josipovog izazova. Sredinom kolovoza u Zadru održat će se osmi zaredom Ljetni kamp mladih matematičara. Marljiva ekipa matematičkih genijalaca za cilj si je postavila porušiti sve rekorde posjećenosti i sadržaja, a vjeruju kako će cijeli događaj popratiti preko stotinu polaznika i mentora, što im predstavlja veliki organizacijski izazov, kako po pitanju same realizacije, tako i po pitanju financijskih mogućnosti. Također, valja napomenuti kako mentori nisu plaćeni za sudjelovanje u organizaciji i realizaciji kampa.

– Tijekom ljetnog kampa, osim što mladim nadarenim matematičarima iz cijele Hrvatske nastojimo približiti realnu primjenu matematike u različitim djelatnostima i kroz popularno-znanstvena predavanja s renomiranim gostima predavačima, potičemo ih i na suradnju, druženje, povezivanje i timski rad. Na taj način potičemo stvaranje prijateljstava i prisnih poznanstava među polaznicima, koja mogu rezultirati uzajamnim pomaganjem i podrškom u matematičkim, ali i drugim sferama. K tome, česti su i izleti, odnosno posjeti lokalnim znamenitostima, poručuje Josip koji, osim matematike, redovito „rješava“ svoje suparnike na nogometnim i teniskim terenima, kao i zadatke na pub kvizovima. Dakako, kao i svaki student, veliki je ljubitelj filmova i serija, a uza sve pronalazi vremena i za učenje njemačkog i španjolskog jezika.

Josipova velika želja jest ovim izazovom prikupiti 10 000 kuna donacija, a pritom svakih prikupljenih 1 000 kuna osigurava jednotjedni kamp za jednog učenika slabijeg imovinskog stanja. Prve uplate već su počele pristizati, a jedna od njih iznosi čak 1 000 kuna. Sigurni smo, deset nadarenih matematičara koji si sami ne bi mogli priuštiti Ljetni kamp pronaći će svoje mjesto u Zadru ovog ljeta, jer ne možemo zamisliti scenarij u kojemu su se mentori najboljih mladih matematičara u ovom dijelu Europe – preračunali.

– Izazov smo stvorili prilično rano, nekoliko mjeseci prije njegova održavanja, i težiti ćemo što boljoj promociji te vijesti te se stoga nadamo prikupljanju punog navedenog iznosa, odnosno svih 10 000 kuna, zaključio je.

DONIRAJ

Ostavi komentar koristeći Facebook 

Listen on Online Radio Box!

Svira(lo) na Anteni Zadar 97,2

Listen on Online Radio Box!

10 najemitiranijih na Anteni Zadar