kontinuiran trud

KUD “Kamen Bukovica”, društvo koje čuva od zaborava bukovačke napjeve koje je zaštitio i UNESCO

Arhiva/ZARAPIX
Tamni način

U Nadinu se održala smotra folklora ”Pisma stara iz Ravnih kotara”. Nastupili su, redom izvođenja: Mile Nimac, Lišane Ostrovičke – zdravica, KUD “Sv.Ante”, Nadin, KUD “Sv.Šime”, Rtina, KUD “Sv.Mihovil”, Galovci, KUD ” Crkvari”, Orahovica, KUD “Kamen Bukovica”, Popovići, KUD ” Fortuna, Ražanac, KUD ” sv. Nikola Tavelić “, Lišane Ostrovičke, HKUD “Šurmanci”, Šurmanci i narodni guslar Dane Jurić.

Ovom prigodom smo imali zadovoljstvo razgovarati s Marijanom Kamberom, voditeljom KUD-a “Kamen Bukovica” koji se trude i rade s ciljem očuvanja od zaborava, folklorne i etnografske vrijednosti s područja Bukovice. KUD “Kamen Bukovica” osnovan je 15.10.2010. godine a članovi društva su iz više sela Bukovice sa sjedištem u Popovićima u Zadarskoj županiji. Društvo trenutno broji 26 i 18 aktivnih članova. Svojim zalaganjem promiču izvorne Bukovačke običaje, radom kroz sekcije. Nastupaju na priredbama, koncertima, turističkim i drugim manifestacijama te na svim većim priredbama naše županije i diljem Hrvatske.

Kao relativno mlado društvo bilježimo brojne nastupe i pozive iz mnogih zemalja svijeta gdje žive naši ljudi a korijeni su im iz Bukovačkog kraja. Popularnost našeg društva tim je veća zbog svoje izvornosti i obnavljanja mnogih zaboravljenih običaja kroz povijesna zbivanja u ovom kraju do pripovijetki i legendi čime Bukovačka sela obiluju uz igre i pjesme. Posebno se dičimo našim napjevima kao što su ojkavica ili orzanje, što je i Unesco zaštitio kao ugroženu nematerijalnu baštinu. Ponosno možemo istaknuti naša izvorna glazbala diple, svirale, gusle i cvintare. Nezamjenjive su točke na našim nastupima a ništa manje značajno nije naša živopisna nošnja ovoga kraja, rekao nam je Marijan Kamber.

Bukovica obiluje prirodnim ljepotama, proteže se između Benkovca, Knina i Obrovca te je krase prekrasne rijeke Krka i Zrmanja. Na svom zapadnom dijelu veže se s Jadranskim morem. Stoga, društvo djeluje u sklopu razvoja ruralnog turizma, te na jedan poseban način oživljava bukovački kraj i u turističkom smislu.

Cilj KUD-a “Kamen Bukovica” je oživljavanje običaja, što je održalo kroz burnu povijest našega čovjeka na prostorima kršne Bukovice. I u najtežim vremenima pjevalo se, družilo i pomagalo u različitim poslovima jedni drugima i upravo te vrijednosti želimo spasiti od zaborava. Društvo kroz svoje programe potiče važnosti očuvanja tradicije i identiteta. Želimo primjerima pokazati da je moguć život i opstanak na ovom području. Ako su mogli naši preci u teškim uvjetima onoga vremena može se i danas, istaknuo je Marijan Kamber.

Društvo razvija prijateljske odnose s mnogim drugim društvima, KUD -ovima koji imaju slične ciljeve. Surađuju i razmjenjuju iskustva i prenose na mlađe članove.

Zahvaljujući danas tehnološkim sredstvima, naš glas i slika može doći do našeg čovjeka koji su raseljeni širom svijeta. Velike su mogućnosti povezivanja naših ljudi i podržavanje ovakvih primjera u smislu nastojanja očuvanja identiteta, tradicije i običaja Bukovačkog kraja, kazao nam je Marijan Kamber.

Ostavi komentar koristeći Facebook