kontinuiran trud

KUD “Kamen Bukovica”, društvo koje čuva od zaborava bukovačke napjeve koje je zaštitio i UNESCO

Arhiva/ZARAPIX
Tamni način

U Nadinu se održala smotra folklora ”Pisma stara iz Ravnih kotara”. Nastupili su, redom izvođenja: Mile Nimac, Lišane Ostrovičke – zdravica, KUD “Sv.Ante”, Nadin, KUD “Sv.Šime”, Rtina, KUD “Sv.Mihovil”, Galovci, KUD ” Crkvari”, Orahovica, KUD “Kamen Bukovica”, Popovići, KUD ” Fortuna, Ražanac, KUD ” sv. Nikola Tavelić “, Lišane Ostrovičke, HKUD “Šurmanci”, Šurmanci i narodni guslar Dane Jurić.

Ovom prigodom smo imali zadovoljstvo razgovarati s Marijanom Kamberom, voditeljom KUD-a “Kamen Bukovica” koji se trude i rade s ciljem očuvanja od zaborava, folklorne i etnografske vrijednosti s područja Bukovice. KUD “Kamen Bukovica” osnovan je 15.10.2010. godine a članovi društva su iz više sela Bukovice sa sjedištem u Popovićima u Zadarskoj županiji. Društvo trenutno broji 26 i 18 aktivnih članova. Svojim zalaganjem promiču izvorne Bukovačke običaje, radom kroz sekcije. Nastupaju na priredbama, koncertima, turističkim i drugim manifestacijama te na svim većim priredbama naše županije i diljem Hrvatske.

Kao relativno mlado društvo bilježimo brojne nastupe i pozive iz mnogih zemalja svijeta gdje žive naši ljudi a korijeni su im iz Bukovačkog kraja. Popularnost našeg društva tim je veća zbog svoje izvornosti i obnavljanja mnogih zaboravljenih običaja kroz povijesna zbivanja u ovom kraju do pripovijetki i legendi čime Bukovačka sela obiluju uz igre i pjesme. Posebno se dičimo našim napjevima kao što su ojkavica ili orzanje, što je i Unesco zaštitio kao ugroženu nematerijalnu baštinu. Ponosno možemo istaknuti naša izvorna glazbala diple, svirale, gusle i cvintare. Nezamjenjive su točke na našim nastupima a ništa manje značajno nije naša živopisna nošnja ovoga kraja, rekao nam je Marijan Kamber.

Bukovica obiluje prirodnim ljepotama, proteže se između Benkovca, Knina i Obrovca te je krase prekrasne rijeke Krka i Zrmanja. Na svom zapadnom dijelu veže se s Jadranskim morem. Stoga, društvo djeluje u sklopu razvoja ruralnog turizma, te na jedan poseban način oživljava bukovački kraj i u turističkom smislu.

Cilj KUD-a “Kamen Bukovica” je oživljavanje običaja, što je održalo kroz burnu povijest našega čovjeka na prostorima kršne Bukovice. I u najtežim vremenima pjevalo se, družilo i pomagalo u različitim poslovima jedni drugima i upravo te vrijednosti želimo spasiti od zaborava. Društvo kroz svoje programe potiče važnosti očuvanja tradicije i identiteta. Želimo primjerima pokazati da je moguć život i opstanak na ovom području. Ako su mogli naši preci u teškim uvjetima onoga vremena može se i danas, istaknuo je Marijan Kamber.

Društvo razvija prijateljske odnose s mnogim drugim društvima, KUD -ovima koji imaju slične ciljeve. Surađuju i razmjenjuju iskustva i prenose na mlađe članove.

Zahvaljujući danas tehnološkim sredstvima, naš glas i slika može doći do našeg čovjeka koji su raseljeni širom svijeta. Velike su mogućnosti povezivanja naših ljudi i podržavanje ovakvih primjera u smislu nastojanja očuvanja identiteta, tradicije i običaja Bukovačkog kraja, kazao nam je Marijan Kamber.

Ostavi komentar koristeći Facebook 

Listen on Online Radio Box!

Svira(lo) na Anteni Zadar 97,2

Listen on Online Radio Box!

10 najemitiranijih na Anteni Zadar