Pacijente čeka novi sustav naručivanja; Trebat će se naoružati strpljenjem
Zdravstveni sustav priprema se za normalizaciju rada. Slažu se novi rasporedi, a pacijente čeka i novi sustav naručivanja. Više nego ikada trebat će se naoružati strpljenjem. Od ponedjeljka ponovno možemo kod liječnika, no uz nova pravila.
“Pacijenti će biti naručeni u točno određeno vrijeme u vremenskim intervalima zbog poštivanja fizičkog razmaka. Zato će se organizirati novo radno vrijeme, rad popodne i rad vikendom”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš.
Kako bi sve to uskladili, bolnice, domovi zdravlja i ordinacije sastavljaju planove. Ulaza u osječke zdravstvene ustanove nema bez trijaže.
“To znači da će na samom ulazu svakome tko ulazi biti izmjerena temperature i biti provjereno je li naručen”, rekao je Mato Lukić, ravnatelj doma zdravlja Osječko baranjske županije.
Bolnice diljem zemlje radit će ujutro i poslijepodne, po potrebi i vikendom. U riječkoj bolnici do sada su se rješavali samo hitni slučajevi, no liste čekanja na radiologiji, kažu, nisu prevelike, piše Dnevnik.hr.
“Ultrazvuk bi se mogao nešto produžiti jer ga u ovim uvjetima nismo radili, a CT i magnetsku smo dobrim dijelom odradili. Vrlo različiti su termini čekanja za različite vidove pretraga, ali u prosjeku je rok za CT bio oko tri mjeseca, a magnetna rezonanca oko šest mjeseci”, rekao je Damir Miletić, predstojnik Klinike za radiologiju KBC-a Rijeka.
U ordinacije opće medicine trebali bi dolaziti samo pacijenti s prijekom potrebom i to uz zaštitu. Većinu pitanja trebalo bi i dalje obavljati telefonom.
“Nastavit će se ovim sistemom da se pozvoni i da se sačeka dolazak zdravstvenog radnika jer je i dalje preporuka da se u jednoj čekaonici u ordinaciji ne bude više od jedne ili eventualno dvije osobe istovremeno”, rekao je Leonardo Bressan, liječnik obiteljske medicine.
Hitna pomoć nastavlja s dosadašnjim načinom rada
I u privatnim ustanovama naručivat će se jedan po jedan pacijent. Zaboli li vas zub, u private stomatološke ordinacije ući čete uz potpunu zaštitu, mjerenje temperature i popunjavanje obrasca.
“Sve skupa, dok se asistentica, pacijent i ja presvučemo, košta oko 300 kuna, što za hitne situacije nije isplativo. Naša nekakva procjena je da još uvijek odgodimo nekakve estetske zahvate”, rekla je stomatologinja Mirna Skorin.
Hitna pomoć nastavlja rad kao i dosada, ali apeliraju: “Zovite kada procjenite da je stanje hitno ili da su se pojavili nekakvi novi zankovi. Molimo ih da točno odgovaraju na pitanja koja postave dispečeri jer ta pitanja su opravdana”, rekla je Senka Štrbo iz Zavod za hitnu medicine Primorsko-goranske županije.
Stanovnici otoka Murtera na kompletan liječnički tim hitne pomoći još će pričekati. Naime, ponovno im je stigla odbijenica.
“Preko ljeta je preko 30 tisuća stanovnika, a zim zimi šest do sedam tisuća stanovnika, je osuđeno na to da nema liječnika za hitnu medicinu”, rekao je Ivan Klarin, načelnik Općine Tisno.
Zbog novog režima pacijenti se pozivaju na povećano strpljenje, ali i poštovanje svih propisanih mjera.