Zaštita novinara u EU-u; Parlament podržao pravila protiv zlonamjernih tužbi
Prema nacrtu direktive usvojenom u utorak na plenarnoj sjednici, novinari, medijske organizacije, borci za ljudska prava, aktivisti, istraživači i umjetnici u EU-u bit će zaštićeni od strateških tužbi protiv javnog sudjelovanja (SLAPP-ovi), koje se protiv njih pokreću kako bi ih se zastrašilo i kaznilo. Zastupnici su s 498 glasova za, 33 glasa protiv i 105 suzdržanih donijeli pregovaračko stajalište o novim pravilima za zaštitu svih koji rade na pitanjima od javnog interesa poput temeljnih prava, aktivnosti javnih dužnosnika i navoda o korupciji.
Prekogranična primjena i zaštitne mjere
Nova pravila primjenjivala bi se u prekograničnim slučajevima kad se tužitelj, tuženik i sud ne nalaze u istoj zemlji ili kad je čin javnog sudjelovanja – bio to članak, objava na društvenim mrežama, videozapis, istraživanje ili umjetničko djelo – od važnosti za više država članica te mu se može pristupiti elektronički.
Nacrt direktive predviđa zaštitne mjere za žrtve strateških tužbi, uključujući mogućnost traženja ranog odbacivanja tužbe, pri čemu će tužitelj morati dokazati da ona nije neosnovana. Tužitelj bi trebao podmiriti i sve troškove postupka, uključujući troškove zastupanja tuženika, te može snositi kaznu, dok žrtva tužbe protiv javnog sudjelovanja može tražiti odštetu, među ostalim i za duševnu bol ili okaljan ugled. Kako bi se ograničila praksa biranja suda koji je najviše naklonjen tužitelju, tužbe za klevetu mogle bi se podnijeti samo sudu u matičnoj zemlji tuženika. Države članice ne bi trebale priznavati presude trećih zemalja u strateškim tužbama protiv sudjelovanja javnosti donesene protiv pojedinaca i poduzeća koji borave ili imaju poslovni nastan na njihovu državnom području te bi tuženicima trebale omogućiti da traže odštetu na nacionalnom sudu.
Nacionalna pomoć i obuka
Zastupnici traže da države članice uspostave jedinstvene kontaktne točke gdje žrtve strateških tužbi mogu dobiti informacije i savjete te ih pozivaju da takvim osobama pruže financijsku, pravnu i psihološku pomoć. Države članice morat će osigurati da pravosudno osoblje bude prikladno obučeno za postupanje sa strateškim tužbama protiv javnog sudjelovanja te da njihova strukovna udruženja donesu pravila kojima odvraćaju članove od preuzimanja zlonamjernih tužbi. Zastupnici također traže da države članice prikupe relevantne podatke, posebice o sudskim odlukama, te da Komisija uspostavi europski registar strateških tužbi protiv javnog sudjelovanja.
Nakon glasanja na plenarnoj sjednici izvjestitelj Tiemo Wölken (S&D, Njemačka) rekao je: „Zlonamjerne tužbe odvraćaju kritičare od iznošenja na vidjelo pitanja od javnog interesa. Novinari i aktivisti ključ su naših demokracija i trebali bi moći raditi bez zastrašivanja. Ovom direktivom nastojimo osigurati zaštitu žrtava diljem EU-a, financijsku i psihološku potporu te širu definiciju prekograničnih slučajeva. Naši sudovi ne smiju biti igrališta za bogate i moćne.“
Sljedeći koraci
Konferencija za medije s predsjednicom Europskog parlamenta Robertom Metsolom i izvjestiteljem Tiemom Wölkenom održat će se u srijedu u 10 sati. Pregovori između Europskog parlamenta i država članica o konačnoj verziji teksta počinju u srijedu. Vijeće je dogovorilo svoje pregovaračko stajalište prošli mjesec.