U Biljanima Donjim u 2017. Centar po najvišim standardima!
U tijeku pristupnih pregovora s Europskom unijom, Hrvatska je preuzela određene obveze i na području okoliša, točnije gospodarenja otpadom, u sklopu čega se nalazi i izgradnja centara za prikupljanje, razvrstavanje te daljnju preradu i iskorištavanje otpada. Zbrinjavanje otpada na ovakav način mora započeti najdalje 2018., u suprotnom Hrvatsku očekuju novčani penali, čija se visina određuje razmjerno količini nezbrinutog otpada i broju stanovnika.
Naglasilo se to u nekoliko navrata, u Velikoj vijećnici Grada Zadra, gdje je u ponedjeljak predstavljen projekt izgradnje Centra za gospodarenje otpadom, koji bi se realizirao u Biljanima Donjim podizanjem i MBO pogona. Kroz prezentaciju ga je predstavio Dino Perović, direktor društva EKO d.o.o., u čijoj organizaciji je predstavljanje i održano, kao uvod u javnu raspravu koja će započeti 12. veljače u Benkovcu. Završetak iste predviđen je za 24. veljače. Predavanju je prisustvovao župan Stipe Zrilić, ‘poteštat’ Božidar Kalmeta i drugi predstavnici Grada Zadra, Zadarske županije i Skupštine Zadarske županije, gradonačelnik Branko Kutija i vijećnici Benkovca, predstavnici struke i izravno zainteresiranih općina.
– Što se tiče gospodarenja otpadom, Hrvatska je na samom začelju ljestvice zemalja EU. Novi Centar predstavlja funkcionalan način iskorištavanja otpada, a sama izgradnja odvijala bi se u skladu s najvišim normama i standardima za zaštitu okoliša, čija se isplativost procjenjuje na vijek duži i od 30 godina. Ukratko, Centar će biti hortikulturalno riješen i uređen kompleks prema najvišim zadanim standardima, kazao je Perović ističući kako preliminarna cijena izgradnje iznosi 63 milijuna eura. Pravi iznos postići će se međutim na planiranim natječajima za izgradnju, no zna se kako bi se veći dio, odnosno 80 posto radova, financiralo putem potpore Europske unije, dok bi se 20 posto novčanih sredstava pokrivalo kreditnim linijama.
[pullquote align=”left”]Novi Centar predstavlja funkcionalan način iskorištavanja otpada, a sama izgradnja odvijala bi se u skladu s najvišim normama i standardima za zaštitu okoliša, čija se isplativost procjenjuje na vijek iznad 30 godina[/pullquote]Nakon prezentacije, predavačima Dinu Peroviću, Božidaru Longinu i Tatjani Vlahović postavljana su pitanja, a svakako najvažnija činjenica za građane jest ta, da se cijena odvoza otpada ne bi trebala mijenjati kada se centar izgradi. Istina, s naglaskom na- ‘ne bi trebala…’.
– Imamo malo vremena jer ćemo inače plaćati kazne, poput ostalih članica EU koje nisu riješile problem otpada, plaćaju kazne na dnevnoj osnovi, a to nisu mali iznosi, napomenuo je Dino Perović, navodeći kao primjer Mađarsku koja plaća preko 27 tisuća eura dnevno, a skoro 10 milijuna eura godišnje, zato što nije ispunila svoje obveze u svezi kvalitetnog zbrinjavanja otpada, na te činjenice upozorio je zadarski dožupan Božidar Longin, navodeći, kako je uspostava Centra za gospodarenje otpadom jedan u nizu prioriteta.
Lokacijska dozvola morala bi biti riješena u svibnju pa bi Centar nakon izgradnje mogao početi funkcionirati 2017. Naročito se podcrtalo kako je zaštiti podzemnih voda dana posebna pažnja. Tako je u Biljanima Donjim predviđeno da ispod Centra bude sedam zaštitnih slojeva do prvog vodotoka. Hoće li izvorište Golubinka biti ugroženo – zanimalo je SDP-ovu županijsku vijećnicu Renatu Sabljar Dračevac.
– Premda je izvorište Oko najbliže budućem Centru a ne Golubinka, zaštita je stopostotna. Trebalo bi u prostoru napuštena kamenoloma biti postavljena metar iznad najviše razine, to je ovdje 47 i pol metara, uz to je u odnosu na pozitivni zakonski propis 50 posto više nepropusnih slojeva. Nakon svih istraživanja, mikrozoniranja, H. vode su dale suglasnost na studiju zaštite okoliša, odgovorili su Tatjana Vlahović, konzultantica tvrtke EKO Zadar, i Siniša Širac iz odjela razvoja Hrvatskih voda.
[pullquote align=”right”]Preliminarna cijena izgradnje iznosi 63 milijuna eura. Pravi iznos postići će se na planiranim natječajima za izgradnju, pa bi se 80 posto radova financiralo putem Europske unije, dok bi se 20 posto novčanih sredstava pokrivalo kreditnim linijama[/pullquote]Marka Barančića, gradskog vijećnika HSP Ante Starčevića, zanimalo je koliko ćemo više plaćati usluge zbog svega ovoga?
Dožupan Longin pojasnio je koristeći se usporedbom s cijenama u slovenskom gradu Celju, koji ima takav Centar kako će otprilike cijena odvoza i skladištenja smeća ostati na istoj razini kao danas. Ipak, Zdravko Belušić iz Eko udruge Ravni kotari podsjetio je skup kako Udruga raspolaže s dvije i pol tisuće potpisa građana iz 12 naselja koji se nikako ne slažu s lokacijom, a imaju i podršku vijećnika iz Akcije mladih, pa je Marjana Šešelja Botić tražila da se izmjeni lokacija zbog poljoprivrede i seoskog turizma istaknuvši kako bi se procedura mogla ubrzati ako se Centar proglasi kao Strateška investicija, na što je Dino Perović sarkastično komentirao ‘da ako nastavimo tim tempom centar neće biti izgrađen ni do kraja stoljeća…’.
– OK, nađimo novu lokaciju, ako to odobri Županija, onda nam treba još minimum šest – sedam godina i negdje 2151 imati ćemo Centar, poručio je direktor EKO doo.
– Lokacija je utvrđena prostorno-planskom dokumentacijom 2006. godine, podsjetila je Nives Kozulić, ravnateljica Zavoda za prostorno planiranje i ukazala na to da je cijelo područje vapnenačko i da bi svaka lokacija bila nekome problematična.
– Ova u Biljanima Donjim istražena je svim parametrima i radi se o devastiranom području koje će uz zaštitu dobiti jednu korisnu namjenu za svih. Nemojmo odmah polaziti od toga da smo divlji i da ćemo smeće bacati iza svakog ugla.
[pullquote align=”left”]Lokacijska dozvola morala bi biti riješena u svibnju pa bi Centar nakon izgradnje mogao profunkcionirati 2017. Pri tome se istaklo da je zaštiti podzemnih voda dana posebna pažnja[/pullquote]Nekoliko prisutnih vijećnika iskazalo je sumnju u ekološku opravdanost projekta zbog negativnih iskustava s pročiščivačem na Smiljevcu, a vijećnik HDZ-a u Zadru, Bruno Milin, podsjetio je na zagušenost odlagališta u Diklu i na muke tamošnjih žitelja.
– Ni nama nije drago što će nam smeće prektički doći u dvorište, ali što je tu je, kazao je načelnik općine Zemunik Ivica Šarić, podsjećajući, zbog goleti na kojoj je predviđena lokacija Centra, na zahtjev da se okoliš pošumi. To je previđeno prema projektu, rekao je Perović i pokazao simulacijom projekta koji bi se prema hodogramu počeo graditi tek za tri ljeta.
U 2012. promijenjeno je tehničko rješenje koje eliminira sušenje otpada na otvorenom, a zatvoreno kompostiranje poskupljuje projekt za osam milijuna eura pa će ukupan i konačan koštati 63 milijuna eura, sa sanacijom 220 postojećih deponija.
Tvrtka EKO Zadar, zaključio je na kraju rasprave direktor Dino Perović, otvorena je za sva pitanja, a 12.veljače u Benkovcu na istu će temu biti priređena i javna tribina.