Ružmarin liječi zglobove, akne umiruje čajevac, a stres melisa
Moć aromaterapije: Kad vas obuzme nervoza, spas potražite u mješavini eteričnog ulja ruže geranije, lavande i sandala, a gorka naranča i kadulja podižu raspoloženje.
Adrenalni umor naziv je za niz simptoma koji zbog suvremenog načina života pogađaju sve veći broj ljudi, i to češće žene nego muškarce. Stres utječe na rad nadbubrežnih žlijezda izazivajući pospanost, depresiju, pad imuniteta i fizički umor, pojašnjava aromaterapeutkinja Matilda Ivaniš Knez.
– Ako je u pitanju blagi adrenalni umor, aromaterapija može ponuditi učinkovito rješenje. Eterična ulja iz kore citrusnog voća imaju umirujuće djelovanje te mogu smanjiti razinu stresa. Kombinacija bora i smreke, s druge strane, ima revitalizirajući učinak – savjetuje Ivaniš Knez.
Eterična ulja se uvelike koriste kao pomoć pri raznim emocionalnim stanjima, a načina na koji ih možete primjenjivati je više. Od jednostavnog raspršivanja eteričnih ulja po prostoru pa sve do obloga, kupki i masaža.
– Za stanja emocionalne uzbuđenosti i uznemirenosti predlažem neka od ulja koja smiruju poput melise, lavande i kamilice. Dobro ih je kombinirati s citrusima poput grejpa ili bergamota – govori Ivaniš Knez.
Aromaterapeutkinja savjetuje da u stresnim razdobljima spas treba potražiti u sljedećim eteričnim uljima koja možete staviti u aroma-lampicu ili flakon s raspršivačem – dvije kapi ruže geranije, dvije kapi lavande i dvije kapi sandala. Stavite navedena ulja istodobno u aroma-lampicu, a želite li snažniji učinak, istu količinu eteričnih ulja ukapajte u deset ml baznog ulja badema te nanesite na zapešće i vrat.
Umoru možete stati na kraj upotrijebite li mješavine od pet kapi ružmarina, deset kapi limuna i pet kapi lavande, kaže aromaterapeutkinja.
– Ružmarin će potaknuti cirkulaciju i s limunom dati ugodan, osvježavajući učinak. Lavanda, koja inače ima opuštajući učinak, u kombinaciji s limunom i ružmarinom djeluje razbuđujuće ujedno uklanjajući napetosti te stvara divan, svjež mediteranski miris – objašnjava.
Ovu mješavinu eteričnih ulja možete nakapati na žlicu morske soli i dodati u kupku te pomiješati s 50 ml baznog ulja makadamije ili sezama i umasirati u tijelo. Također, svega nekoliko kapi možete dodati u lampicu za osvježenje prostora.
Za dane koji se ne odvijaju onako kako biste htjeli ili kada se jednostavno probudite na “lijevu nogu”, Ivaniš Knez predlaže da na 100 ml ulja jojobe dodate 20 kapi ulja bergamota i deset kapi ulja ruže geranije.
– Ova će vam mješavina pomoći da se opustite i s osmijehom na licu nastavite dan – kaže te napominje kako su limun i bergamot fototoksični te ih nije pogodno nanositi na kožu prije izlaganja suncu. Eterična ulja trebaju biti prirodna, a prije upotrebe potrebno se dodatno informirati.
Život je slađi uz kadulju, mandarinu i gorku naranču
Mnoga eterična ulja se od davnina cijene zbog njihova umirujućeg djelovanja na tjeskobu i napetost uzrokovanu stresom i neispavanošću. Neka od eteričnih ulja koja se smatraju umirujućim i opuštajućim, a koja podižu raspoloženje te pomažu kod stresa su kadulja, geranij, lavanda, mandarina, ruža, ylang ylang, cedrovina, gorka naranča.
Osjećaju umora stanite na kraj uz pomoć ružmarina
U aromaterapiji stimulativno djeluju ulja bora, eukalitpusa, limunske trave i kadulje jer smanjuju uspavanost. Ulja cimeta, klinčića, bosiljka i crnog papra povećavaju budnost, a energiju će vam vratiti ulja metvice, đumbira, čempresa i ružmarina. Treba napomenuti kako posebno revitalizirajući učinak ima metvica.
Top 5 esencijalnih ulja
1. Lavanda
Ovo ulje ima širok spektar primjene – efikasno je u saniranju opeklina te se smatra da ubrzava proces zacjeljivanja rana i umanjuje posjekline. Najpoznatije je po umirujućem učinku na psihu.
2. Čajevac
Ima širok spektar antibiotičkih, antivirusnih i antigljivičnih svojstava koja su se potvrdila i znanstvenim istraživanjima. Koristi se kod gljivične infekcije kandidom, atletskog stopala i akni.
3. Ružmarin
Korisno je kao fizički i mentalni stimulans te pri ublažavanju smetnji artritičnih zglobova i nelagode u mišićima. Povezuje se i s poboljšanjem rasta kose u slučajevima alopecije.
4. Metvica
Može ublažiti trbušne tegobe te osjećaj mučnine u vožnji. Smatra se i boljim sredstvom protiv ugriza insekata od ulja citronele ako se nanese na tijelo, a ne da se rasprši po prostoru.
5. Eukaliptus
Najčešće se koristi kod respiratornih poteškoća. Korisno je u čišćenju sekreta kašljem i kod suzbijanja prehlada. Koristi se i kod sunčevih opeklina te kao sredstvo protiv ugriza insekata.