Zabranjen detektor radara, ali ne i dojave uz pomoć pametnih mobitela

Zakonom o sigurnosti prometa na cestama (članak 283.) u Hrvatskoj je zabranjeno u vozilu koristiti i u njega ugrađivati naprave koje služe ometanju ili otkrivanju uređaja kojima policajci mjere brzinu vožnje.

Nađe li policajac na vozilu ili u vozilu takav uređaj, naredit će vozaču da ga ukloni te će mu ispisati novčanu kaznu u iznosu od 2000 kuna. Dakle, osim što je zabranjeno imati uređaj koji ometa mjerenje brzine vožnje – što je potpuno razumljivo – zabranjeno je u automobilu imati i uređaj koji samo otkriva vozaču da nailazi na uređaj za kontrolu brzine.

TomTom Speed Cameras samo je jedna u nizu aplikacija za pametne telefone, od kojih su mnoge besplatne, no neke zahtijevaju mjesečnu pretplatu. Isprobali smo besplatnu aplikaciju Speed Cameras & Traffic by Sygic koja upozorava na više od 60.000 kamera diljem svijeta – kako onih koje ‘love’ prebrze vozače, tako i onih koje će snimiti vozača koji projuri kroz raskrižje dok je na semaforu crveno svjetlo.

U opisu aplikacije navodi se da upozorava i na fiksne i na mobilne uređaje za mjerenje brzine, no nama je pokazivala lokacije fiksnih kamera, te lokacije na kojima prometni policajci često kontroliraju brzinu.

U vrijeme kad je Večernji provjerevao poklapa li se upozorenje sa stvarnom situacijom, prometni policajci na navedenoj lokaciji nisu bili. Dakle, upozorenje s mobilne aplikacije treba tretirati poput onog s navigacijskog uređaja – veliki su izgledi da će na navedenoj lokaciji biti kontrola brzine, ali ako se ne radi o fiksnoj kameri prometni policajci u trenutku vašeg prolaska ne moraju biti tamo.

Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...