Znanstvenici još uvijek ne znaju prenosi li se koronavirus putem klima, neki slučajevi te sumnje potvrđuju
Znanstvenici tvrde kako je već mnogo ljudi zaraženo covidom-19 i to upravo zbog transmisije u zatvorenom prostoru, putem ventilacije. Nažalost, uloga upravo te ventilacije u spriječavanju širenja koronavirusa još uvijek nije do kraja istražena, a iako se tvrdi kako se virus širi isključivo težim kapljicama, sve veći broj oboljelih upućuje na to da baš to i nije tako.
Naime, sve se više čuju mišljenja i zaključci kako se prijenos virusa događa putem zaraznih čestica aerosola čije je putovanje potaknuto klimatizacijskom ventilacijom. Čestice aerosola ostaju u zraku puno duže od težih kapljica. Nekoliko istraživanja pokazalo je kako transmisija može biti itekako velika u napunjenim, zatvorenim prostorima, poput ureda, tvornica, ali čak i u crkvama, restoranima, na zabavama, u shopping centrima, u prijevozu…, prenosi Tportal.
Primjeri su i više nego zanimljivi. Tako je u Washingtonu, na jednoj probi zbora koja je trajala 2 i pol sata, potvrđeno 32 zaraženih te još 20 njih koji su naknadno oboljeli od ukupno 61 sudionika. To čini nevjerojatno visok postotak zaraze od čak 85.2%. Epidemiološko istraživanje u jednom call centru u Južnoj Koreji pokazalo je da od 216 zaposlenih na devetom katu zaraženo čak njih 43.5%, pokazujući time produljenu transmisiju u prepunom uredskom okruženju. Gotovo svi zaraženi zaposlenici sjedili su na istoj strani na devetom katu.
Skupina kineskih znanstvenika sumnja da je za zarazu tri obitelji virusom SARS-CoV-2 u kineskom lučkom gradu Guangzhouu kriva klimatizacija. Naizgled zdravi članovi ovih obitelji jeli su za susjednim stolovima u klimatiziranom restoranu bez prozora. U restoranu je bila i žena koja je prije toga boravila u središtu širenja koronavirusa – Wuhanu. Iako su sjedili na dovoljnoj udaljenosti za sprečavanje širenja kapljičnim putem, kod osam članova ovih obitelji kasnije je potvrđena zaraza koronavirusom, dok su ostali gosti i osoblje restorana izbjegli zarazu.
U zgradama sa sustavima dovoda zraka treba paziti da zrak ne recirkulira u zatvorenom prostoru, jer to ‘potencijalno može povećati potencijal prijenosa’. Pojačavanjem brzine protoka zraka moglo bi se riskirati podizanje mikroba s površina u zrak i povećati mogućnost onečišćenja cijele zgrade bržom distribucijom zraka u zatvorenom prostoru. No, autori navode da bi klimatizacijski sustavi mogli i pomoći u sprečavanja širenja zaraze, unošenjem više zraka izvana koji bi razrijedio onečišćenja u zatvorenom prostoru. U svom radu znanstvenici su pregledali i studije o širenju SARS-CoV-2, naglašavajući da u vrijeme podnošenja studije sredinom ožujka nije bilo dokumentiranih slučajeva razvoja covida-19 prijenosom s površine, nego samo kapljičnim putem.
Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti savjetuje redovito održavanje klimatizacijskih sustava, osobito čišćenje i promjenu filtera. Direktno puštanje zraka iz klima uređaja treba biti okrenuto od grupa ili individualaca kako bi se izbjegla patogena disperzija od zaraženog subjekta i transmisija virusa.