Biloglav o pretjeranoj urbanizaciji: “Nije isključeno da ćemo sutra imati obračune kriminalnih grupa koje su ovdje došle s kriminalnim kapitalom”

Stipo Mlinarić, zastupnik Domovinskog pokreta u Hrvatskom saboru, ukazao je na današnjoj konferenciji za medije u Zadru na problem koji se dogodio jučer u Sv. Filipu i Jakovu, gdje su također imali obraćanje javnosti, nadovezujući se na aktualnu političku situaciju.

– Pozvao nas je lokalni poduzetnik i ukazao na problem što radi načelnik, radi marinu u sred sezone ne držeći se projekta ni građevinske dozvole, radi protuzakonito, a čuli ste njegove izjave da se građevinska dozvola treba čekati 100 godina u Hrvatskoj. Čovjek priča koda je iz Muppet showa izašao. I što se dogodilo? Od jučerašnjeg dana gdje smo napravili tiskovnu u tom lokalu gdje nas je pozvao gospodin Siniša, danas se dogodilo da nam Siniša šalje slike da je došla inspekcija njemu da mu mjere svaki kvadrat terase je li on u gabaritima i je li sve po zakonu. Odmah lokalni moćnici i lokalni šerifi pokazuju svoju brutalnost na malom običnom čovjeku. Pozivam Državnu inspekciju, Ministarstvo neka oni dođu i pogledaju što taj čovjek radi u sred sezone s tom marinom koja se gradi po njegovome kako je on zamislio, bez papira, bez pravih dozvola radi što on hoće. To je poruka Andreja Plenkovića “Mogu što hoću” koju su doslovno shvatili svi njihovi nižerangirani gradonačelnici, župani i načelnici da i oni se ponašaju tako. Ja im odavde poručujem – nećete dokle hoćete, možete još par mjeseci do parlamentarnih izbora, narodu je više dosta tog njihovog “zuluma”, te njihove tiranije, poručio je danas Mlinarić nadovezujući se na svoj komentar o premijeru Andreju Plenkoviću kojem je, kako je rekao Mlinarić, više bitna Europska unija nego li Hrvatska.

– Premijer Plenković je 1991. godine bio na krivoj strani povijesti, kako on to voli reći, ali to je manje bitno. Bilo je hrabrih ljudi čija smo imena vidjeli danas uklesane na spomenik, a tako je po cijeloj Hrvatskoj onih koji su bili na pravoj strani povijesti. Ali premijer Plenković je 2023.  je opet na krivoj strani povijesti. Otići u Srbiju i ne tražiti ratnu odštetu i ne tražiti nestale, 1.811 nestalih se još vodi, ne tražiti ratnu odštetu za logoraše koji su proveli po Srbiji, po BiH, na okupiranim dijelovima Hrvatske pa i u Crnoj Gori u logoru Murin, ne tražiti ratnu odštetu i priznavanje agresije na Republiku Hrvatsku od strane vrha JNA i Republike Srbije je zapravo po meni izdaja nacionalnih interesa. Nažalost, on služi Bruxellesu, njegove države izgleda nema, on je ne osjeća kao svoju, za njega je EU je broj 1, a sve ostalo je iza toga. Nama u Domovinskom pokretu je Hrvatska na prvom mjestu, hrvatski ljudi na prvom mjestu, hrvatska mladost na prvom mjestu, kazao je ovaj saborski zastupnik.

Njegov kolega Damir Biloglav, predsjednik podružnice Domovinskog pokreta Zadarske županije i vijećnik u Gradskom vijeću Grada Zadra, osvrnuo se na pretjeranu urbanizacija u gradu Zadru i dijelovima Zadarske županije.

– Svjedoci smo danas da u pola grada ne znate kojom ćete ulicom krenuti jer je manje-više svaka druga ulica raskopana. Sve to je u funkciji izgradnje tih novih stambeno-poslovnih objekata što znači da se u našem gradu ne vodi baš puno interesa o građanima koji jednim dobrim dijelom žive upravo od turističke sezone, koji su puno truda i novca uložili u svoje apartmane, dakle oni su sad u drugom planu, bitno je da se ti građevinski radovi odvijaju bez zastoja. Na taj način ne samo da se narušava vizura našeg grada koji sve više liči na Miami, a ne na jedan mediteranski grad, nego se na taj način izravno zadire u interes naših ljudi. Pretjerana apartmanizacija grada će na kraju dovesti do toga da će mnogi ljudi ostati bez gostiju, izričit je bio Biloglav.

Problem te pretjerane izgradnje mogao bi se i na druge načine reflektirati na naš grad, dodao je.

– Prije nekoliko dana je jedna svjetska organizacija Financial Action Task Force, globalna međuvladina organizacija koju je osnovala grupa G7, objavila izvješće, izašli su s nadopunom svoje sive liste, a na toj se listi nalaze one zemlje koje najmanje poduzimaju o najmanje se trude oko sprječavanje novca i financiranja terorizma. Hrvatska se u najnovijem izvješću našla na toj listi, zajedno s Vijetnamom i Kamerunom i još nekim zemljama. Hrvatska je jedina europska zemlja koja se nalazi na toj listi. Kod nas se očito ne poduzima ništa protiv pranja novca. Smatram da je to potencijalno i veliki sigurnosni problem za naš grad jer ako se radi hrpa novih objekata s novcem koji nema čisto podrijetlo, to znači da mi puštamo razne skupine, i to kriminalne, u grad i nije isključeno da ćemo sutra imati obračune tih kriminalnih grupa koje su ovdje došle s tim kriminalnim kapitalom, smatra Biloglav i pita se mora li razvoj biti usmjeren prema interesima građana i je li ovaj grad pripada investitorima i jesu li vlast birali investitori ili građani.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...