Zadar na korak do naslova, navijači Zadra zapjevali ‘Mi smo Zadrani, Zadar je naš’ i utišali ‘Ništa kontra Splita’

Pred opet rasprodanim Gripama gdje je na tribina bilo 2500 gledatelja, od čega 500 zadarskih ljubitelja košarke, Zadar je pobijedio Split rezultatom 84-94, tek nakon produžetka (19-13, 15-25, 28-21,13-16, 9-19), u drugoj finalnoj utakmici play-offa HT Premijer lige, čime je poveo s 2-0 u seriji koja se igra na tri pobjede. Treći finalni susret igra se u nedjelju 4. lipnja u 20 sati u dvorani Krešimir Ćosić. Navijači žele trofej Jusupovih momaka!

Odlično je Split ušao u utakmicu i u 5.minuti poveo s 14-3, u tim trenucuma je briljirao Mavra koji je pogodio dvije “bombe” za tri poena, Shorter je dodao jednu. Zadrani su djelovali nervozno s dosta promašenih zicera kraj maksimalno brzih Splićana. Jusupovi igrači rade seriju 1-10 i u devetoj minuti rezultat je 15-13 za ‘žute’. Prva četvrtina je završena 19-13 za domaćina. Valja istaknuti očajan šut Zadra u prvoj dionici od slabašnih 15 posto.

U drugoj četvrtini Zadar u 16. minuti dolazi samo na jedan poen zaostatka 26-25, koševima Marka Ramljaka, u 17.minuti Dario Drežnjak poravnava za 26-26. Energični Splićani doslovno “lete po parketu” i opet vode u 17. minuti tricom veterana Ukića 31-26. Ukić na jednoj i Žganec na drugoj strani torpedirali su tricama u tim trenucima. Zadrani nošeni bodrenjem svojih odanih navijača dolaze u vodstvo u 20. minuti košem Davisa za 34-36. Na veliki odmor Zadar odlazi s prednošću 34-38, nakon velike serije 3-12. Najbolji u zadarskim redovima u prvom poluvremenu bili su Žganec 12 koševa (3 trice) i Božić 11 poena.

U nastavku Zadar igrati pametnije i u 24 minuti ima vodstvo 40-45, Tonko Vuko uzvraća tricom za 47-47, isti igrač u 26. minuti dovodi domaćina u vodstvo 49-47. “Faktor iznenađenja” kod Splita, Vuko, opet pogađa tricu za vodstvo igrača Srđana Subotića u 28. minuti 55-51, opet Vuko (četvrta trica) za tri i na semaforu svijetli 58-53, dovoljno za erupciju oduševljenja domaće publike. U posljednju četvrtinu ušlo se s rezultatom 62-59 za Split.

Tricom Mekića, Zadar poravnava u 33. minuti na 64-64. Shorter uzvraća s dvije trice u nizu za vodstvo domaćina 70-66 u 36.minuti. Lakić ne pogađa dva čista zicera kada se rezultat lomio., ali slobodnim bacanjima Božića gosti su na samo dva poena zaostatka 75-73. Najbolji igrač Zadra 33 sekunde prije kraja polaže za 75-75, Shorter ima šut za slavlje Splita 13 sekundi prije kraja, ali je neprecizan. Božić 3 sekunde prije zvuka sirena šutira tricu pobjedu, promašuje i ušlo se u produžetak.

Odmah na početku produžetka Drežnjak pogađa tricu za vodstvo Zadra 75-78, potom i trica Žganeca za 75-81, pogodak Mekića i već je 75-83 u drugoj minuti produžetka. Navijači Zadra su u transu! Split se napucava ne ulazi im ništa, tricu opet pogada magični Božić za 79-90, i to je vulkan radosti zadarskih navijača, koji u nedjelju pripremaju feštu i ludilo u gradu. Naslov je pred vratima Krešinog doma!

Kod Zadra najbolji Luka Božić koji je postigao 30 koševa, imao 15 skokova i 7 asistencija. Kod Splita Shannon Shorter je ubacio 20 poena(4 trice).

Trener Zadra Danijel Jusup:

– Split je bio izuzetno motiviran, pogađali su teške šuteve, nije nam se bilo lako vratiti. Posebno sam zadovoljan sa zadnje dvije minute, na minus sedam nismo izgubili glavu ni vjeru, izborili smo produžetak u kojem smo sjajnim šutom dobili sigurnost u igri. Čestitam mojim momcima i našim navijačima i nadam se da će doći u velikom briju u nedjelju.

Srđan Subotić, trener Splita:

-U produžetku smo promašili neke otvorene šuteve, na kraju Zadar je zasluženo pobjedio, otvorilo im se nekoliko šuteva i tu su nas prelomili. Dali smo sve od sebe , Zadar je bio za nijansu bolji. Ima se još za igrati, pokušat cemo otići u Zadar i okrenuti. Mentalno moramo biti svjesni da serija nije završena i da smo sposobni okrenuti.