Hrvati imaju 33 slobodna plaćena dana, Iranci 53, Rusi 46, Austrijanci 38…

Sezona godišnjih odmora u punom je jeku, a slobodnih dana nikad dosta. Tportal istražio je u kojim zemljama radnici imaju najviše, a u kojima najmanje slobodnih plaćenih dana i kako u cijeloj priči stoji Hrvatska.

SAD, Nauru, Mikronezija i Kiribati nemaju nijednog dana obveznog plaćenog dopusta. No to ne znači da svi zaposlenici u tim zemljama nemaju plaćeni dopust. To ovisi o poslodavcu.

Po broju slobodnih plaćenih dana dominiraju afričke i bliskoistočne zemlje. Na prvom je mjestu Iran, u kojemu su radnicima zagarantirana najmanje 53 slobodna dana, od čega 26 otpada na plaćeni godišnji odmor, a još 27 dana su neradni državni praznici.

U Europi se po broju slobodnih plaćenih dana ističu tri mikrodržave. San Marino ima minimalno 46 slobodnih dana, slijede Andora s 44 i Monako s 42 dana. Od većih zemalja rekorder je Rusija s 42 dana, a odlično kotiraju i Island (40), Moldavija (39), Austrija (38) i Malta (38). Najveći broj europskih zemalja ima 35 slobodnih plaćenih dana.

Zanimljivo je da najmanje plaćenog dopusta ima Grčka, zemlja koja je nakon financijske krize srezala dopust na svega 26 dana.

Hrvatska se nalazi u zlatnoj sredini s 33 slobodna plaćena dana, koliko imaju i Bugarska, Poljska, Rumunjska, Slovenija i Lihtenštajn.

U Hrvatskoj zaposleni imaju pravo na najmanje četiri tjedna godišnjeg odmora. Maloljetnici i radnici izloženi štetnim utjecajima na zdravlje imaju pravo na dodatnih tjedan dana. S obzirom na to da poslodavac može radni tjedan rasporediti na pet ili šest radnih dana, osobe koje rade pet dana u tjednu imaju pravo na minimalno 20 dana, a one koje rade šest dana u tjednu imaju pravo na 24 dana godišnjeg. Kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu mogu se odrediti dodatni dani dopusta.

Prema istraživanju portala Moj posao, hrvatski radnici imaju u prosjeku 24,6 dana godišnjeg. Pritom najviše slobodnih dana imaju oni u velikim tvrtkama i institucijama, a najmanje u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu.

Plaća zbog korištenja godišnjeg odmora ne smije biti smanjena. Prema zakonu, mora biti najmanje u visini prosječne mjesečne plaće isplaćene u prethodna tri mjeseca.

Pored plaćenih slobodnih dana godišnjeg odmora, u Hrvatskoj postoji još 14 državnih praznika koji donose plaćeni dopust. No ako praznik pada u neradne dane (subota i nedjelja), ne ulazi u plaćeni dopust pa ukupan broj slobodnih plaćenih dana varira od godine do godine.

Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...