Preko 30 posto mladih živi s roditeljima, sociolog: “Teško se odlučiti na obitelj ako ne možeš plaćati rentu i podmiriti svakodnevne troškove”

Mijenja se tradicionalno poimanje obitelji. Sve je više izvanbračnih zajednica, raste broj onih alternativnih, ali i samačkih kućanstava.

Prema najnovijim podacima Državnog zavoda za statistiku, u Hrvatskoj 47 posto osoba starijih od 15 godina ne živi ni u jednoj vrsti zajednice.

Sociolog Krešimir Krolo sa zadarskog Sveučilišta kazuje nam kako treba razlikovati i različito poimati faktore koji utječu na nečija životna oprijedijeljenja.

Više je faktora u pitanju. Možemo razlikovati pitanje samačkih domaćinstava u hrvatskom kontekstu i u nekim drugim državama i društvima, budući da postoje različiti čimbenici koji vode do toga. U centralnoj Europi i skandinavskim zemljama može se pripisati visokim životnim standardima i kulturološkim procesima visoke individualizacije. Ovdje je više naglasak na pojedinačnoj autonomiji i pokušaju pronalaženja sebe u jednom složenom, rizičnom društvu. I onda, ako se otvaraju prostori da možete živjeti samostalno, neovisno o drugima, zašto ne? Treba naglasiti da je tu riječ o društvenim slojevima koji imaju resurse i privilegije za takvu vrstu odluke. No, ako pronalazite samačka domaćinstva na dnu društvene ljestvice, onda je to manje samostalna odluka, više proizvod teških životnih okolnosti u kojima osoba postupno ostaje bez društvenih kontakata, odnosno postaje društveno marginalizirana. To pogađa ljude bez prihoda, samohrane roditelje, umirovljenike koji su ostali bez širih članova obitelji koji mogu brinuti o njima, kaže Krolo.

Nove generacije ovisnije su o pomoći obitelji i teže se osamostaljuju. Gotovo 30 posto osoba starijih od 25 godina u hrvatskoj živi s roditeljima. Sukladno tome sve je manji broj oženjenih muškaraca i udanih žena.

Velika je razlika kod nas i u Europi. Ako mlad čovjek uopće nema prilike sebi priuštiti stan, plaćati kredit ili rentu i režije, svakodnevne troškove, teško će se odlučiti na obitelj. Odluka o samoći proizlazi iz raznih faktora, zaključuje Krolo.

Muzej Iluzija
Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...