UDRUGA IVICE ŠOBOTA Ministarstvo provelo četiri inspekcije, pronašli nepravilnosti oko zapošljavanja odgojitelja i medicinske sestre!
O slučaju vezanom za kontroverznu Udrugu za pomoć djeci i mladeži DHP Ivice Šobota u Kruševu dobili smo odgovor Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Naime, riječ je o udruzi čiji je štićenik nedavno priveden zbog napada na 29-godišnjeg mladića s mentalnim poteškoćama, o čemu je naš portal izvijestio prije mjesec dana.
Pretukao ga je maloljetni Nijemac udruge Ivice Šobota, optuženog za prisvajanje milijun eura, a zbog zadobivenih ozljeda mladić je završio na šivanju vilice! O svemu nas je obavijestila njegova majka, apelirajući na nadležne institucije neka nešto poduzmu zbog ove udruge:
– Zgrožena sam događajem, u ponedjeljak navečer bila sam sa sinom i unučicom u luna parku. Majka sam njegovateljica koja brine o sinu 24 sata dnevno i stalno ga vodi liječnicima, a ovaj gospodin koji vodi udrugu i za svako dijete prima 4.000 eura mjesečno, ne vodi brigu o njima! Oni izlaze kada hoće i rade što hoće, rugaju se i tuku, odu na nogometno igralište na kojemu su djeca od desetak godina i tuku ih po glavi! Ti koji ih tuku su djeca koja žive u Njemačkoj, a ovdje su dovedena na rehabilitaciju. Ali, kakva je to rehabilitacija, pa vidite što rade, kazala nam je tada ogorčena majka pretučenog mladića.
Napadač je nakon privođenja pušten na slobodu uz mjeru opreza zabrane približavanja njenom sinu, a o ovom su nam događaju tada u zadarskoj policiji naveli:
– Policijski službenici Policijske postaje Benkovac-Obrovac su proveli kriminalističko istraživanje nad 18-godišnjim državljaninom Njemačke zbog sumnje da je počinio kazneno djelo Teška tjelesna ozljeda na štetu hrvatskog državljanina u dobi od 30 godina, nakon čega je 02. srpnja 2024. godine protiv 18-godišnjaka podnesena kaznena prijava te je predan pritvorskom nadzorniku Policijske uprave zadarske, navela je u odgovoru PU zadarska.
Od Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike stoga smo zatražili odgovor na pitanje o Udruzi za pomoć djeci i mladeži DHP koju vodi osnivač i predsjednik Ivica Šobot, a koja je registrirana kao “ostale djelatnosti socijalne skrbi bez smještaja”. Ministarstvu smo naveli kako se na službenim stranicama Udruge Ivica Šobot predstavlja kao “stručnjak za zaštitu djece” te da je jasno da je riječ o udruzi za rehabilitaciju mladih.
Od njih smo zatražili odgovore na sljedeća pitanja: ima li Ministarstvo saznanja o radu ove udruge, kontrolira li itko njihov rad, je li bilo dojava o njihovu radu te može li udruga za pomoć mladima funkcinirati bez stručnih osoba, prije svega nadzora nadležnih ustanova. A evo što su nam u Ministarstvu odgovorili:
– Udruga za pomoć djeci i mladeži DHP pruža socijalne usluge smještaja djeci i mladeži s problemima u ponašanju, državljanima Republike Njemačke. Rješenjem Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku od 3. svibnja 2017. Udruga ispunjava mjerila za pružanje socijalnih usluga smještaja za 14 korisnika, no ističemo kako Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike ne financira navedenu Udrugu. Ista je upisana u Registar Udruga Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije te je samostalna u svome radu, a na pružanju usluga smještaja ima zaposleno ukupno 13 radnika, navode u Ministarstvu.
Napominju kako, sukladno članku 268. Zakona o socijalnoj skrbi, Ministarstvo provodi inspekcijski nadzor nad primjenom i izvršavanjem zakona, drugih propisa, te općih i pojedinačnih akata, nad radom obiteljskog centra, doma socijalne skrbi, centra za pružanje usluga u zajednici, centra za pomoć u kući, te druge pravne osobe ili fizičke osobe koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi sukladno navedenom Zakonu i propisu kojim se uređuje udomiteljstvo:
– Tijekom 2023. i 2022. nad radom Udruge provedena su od strane Ministarstva četiri inspekcijska nadzora od kojih je zadnji proveden u lipnju 2023. godine kao redovan inspekcijski nadzor. Po provedenim nadzorima, a s obzirom na utvrđene nepravilnosti od strane više inspektorice, sukladno čl. 276. st.1. t. 7. Zakona o socijalnoj skrbi, donesena su rješenja s mjerama radi otklanjanja istih, a koje su se odnosile na zapošljavanje odgojitelja i medicinske sestre, ishođenje uvjerenja o nekažnjavanju za sve radnike, kao i usklađivanje općih akata ustanove sa važećim zakonskim propisima, stoji u odgovoru Ministarstva koje najavljuje i daljnje inspekcije.
– Nad radom navedene Udruge provodit će se i nadalje redovni inspekcijski nadzori sukladno planu nadležne samostalne ustrojstvene jedinice Ministarstva, odnosno izvanredni inspekcijski nadzori povodom zahtjeva drugih državnih tijela, prigovora pravnih i fizičkih osoba ili u slučaju saznanja o nekim važnim činjenicama zbog kojih je opravdano provođenje inspekcijskog nadzora.
Bit će zanimljivo pratiti što će biti s ovom udrugom s obzirom da je protiv Šobota podignuta optužnica zbog sumnje na kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti te povrede vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga. Tužiteljstvo ga tereti da je od 16. svibnja 2013. do 31. prosinca 2019. kao predsjednik Udruge za djecu i mladež prisvojio njena sredstva i donacije iz inozemstva, nalažući da se novčana sredstava koje im je uplaćivala jedna udruga iz Njemačke uplaćuju na njegov devizni račun, čime je u šest godina stekao 930.264,99 eura. Još treba napomenuti kako smo Šobota više puta kontaktirali na brojeve naznačene na stranicama njegove udruge, no na pozive se nije javljao.