DOZNAJEMO Oporba se sastala i dogovorila uvjete HDZ-u: proračun će podržati ako Grad donese novi PPU; Za predsjednicu GV-a predložili Jasminku Adžić Sikirić!

Za dva tjedna ističe rok konstituiranja Gradskog vijeća Grada Zadra, a zadarski HDZ – sudeći prema najnovijem sastanku oporbe – u sve težoj je situaciji.
Naime, od zadarskih oporbenih vijećnika saznajemo da su održali i drugi sastanak te na njemu već donijeli bitne zaključke vezano za uvjete HDZ-u za podršku proračunu. Na sastanku su bili predstavnici svih lista, a održan je u prostorijama zadarske organizacije DOMiNO-a.
Glavni je uvjet HDZ-u donošenje novog Prostornog plana uređenja Grada Zadra (PPU-a), ali i usvajanje prijedloga oporbe za predsjednika Gradskog vijeća, odnosno predsjednicu s obzirom da za to mjesto predlažu – Jasminku Adžić Sikirić iz DOMiNO-a. Naime, oporba ne želi da im HDZ nametne svojega čelnika GV-a, već žele da Vijeće vodi predstavnik oporbe, u ovom slučaju nova gradska vijećnica DOMiNO-a.
SDP-ov Daniel Radeta, prethodno je za čelnika GV-a predložio Roberta Modrića iz Prava i pravde, no ovaj se korektno zahvalio i odbio. Novi vijećnik očito je svjestan zahtjevnosti ove dužnosti iako će u Vijeću, sudeći po prvim istupima u javnosti, zasigurno biti vrlo aktivan.
SDP je na sastanku iznenadio i odlukom da, iako najjača oporbena stranka, nisu niti predložili svojega člana za predsjednika Gradskog vijeća. No, takav stav i nje neuobičajen nakon što je čelnik zadarskog SDP-a Daniel Radeta već više puta zadarskom gradonačelniku Šimi Erliću poručio neka sastavlja većinu i time pokaže svoju sposobnost.
Erliću stoga predstoji bitka svih bitaka. Iako ovih dana po toplotnom udaru u odijelu obilazi i najudaljenije dijelove grada (doista, nitko normalan ne bi mu zamjerio da dođe u košulji kratkih rukava), pokazat će se da je to ništa u odnosu na ovo što ga čeka s formiranjem Gradskog vijeća.
Oporba sada čeka Erlićev poziv na konstituirajuću sjednicu, nakon što su čelnici klubova s njim već pojedinačno razgovarali i iznijeli mu svoje viđenje situacije te ono što očekuju od HDZ-a.
Naime, HDZ ovih dana radi neviđenim tempom – gradonačelnik i župan posjećuju građane koji im se žale zbog loše infrastrukture, obilaze staračke domove, pa čak počinju graditi i – nove vrtiće! Sad novca odjednom ima.
Kao da je nova kampanja za izbore. Upregli su do maksimuma kako bi oporbu privoljeli na suradnju, ali sudeći po zaključcima sa sastanka, nitko nije voljan podržati ih. Naprotiv, kao jedna od opcija na sastanku su navedeni i novi izbori.
S obzirom da, dakle, nitko od aktera ovog sastanka nije pokazao spremnost bezuvjetne podrške HDZ-u, pa ni DOMiNO za kojega se kalkuliralo da će to učiniti ukoliko HDZ u Vukovaru podrži njihovu koaliciju sa Suverenistima, čelnika gradske organizacije Damira Biloglava pitali smo što će oporba dalje poduzeti.
– Oporba želi izbjeći izbore, otvoreni smo za suradnju, međutim, HDZ konačno mora shvatiti da nema većinu u Gradskom vijeću i da je osuđen na suradnju. I u prošlom je sazivu bio problem što oni to nikako nisu shvaćali, dakle, moraju promijeniti mentalni sklop i shvatiti da više nemaju apsolutnu dominaciju. Erlić stalno inzistira na čvrstoj većini, ali što mu to znači? Čvrsta većina znači da ili imaju sve svoje vijećnike ili dvije ruke koje će bezuvjetno biti uz njih, a to je vrijeme prošlo i na strani oporbe nemaju te dvije ruke, poručuje Biloglav.
Nakon ovog sastanka HDZ sada ima jasniju situaciju o stavovima oporbe. Situacija im ne izgleda bajno, stoga ostaje vidjeti kako će se ova priča odvijati iduća dva tjedna kada ističe rok formiranja Gradskog vijeća.