JEDINSTVENA SLIKA Na Vranskom jezeru traje prirodni spektakl jesenske seobe ptica!
PARK PRIRODE VRANSKO JEZERO
Jesenska migracija ptica upravo je u punom zamahu, a Poučna staza u Ornitološkom rezervatu Vransko jezero ovih vam dana pruža jedinstvenu priliku da izbliza doživite prizor koji se pamti cijeli život. Tisuće pernatih putnika zaustavlja se na ovom području, pretvarajući ga u pravu pozornicu prirodnog spektakla.
Plitka voda i muljevite plaže Vranskog jezera trenutno su prepune hrane pa se ovdje skupljaju ptice selice koje se sa svojih ljetnih gnijezdilišta u sjevernoj i istočnoj Europi upućuju prema južnim, toplijim krajevima. Umorne od dugog puta, one u rezervatu pronalaze bogatu trpezu, ali i sigurno odmorište. Upravo zato, ovo je idealno vrijeme da ih posjetitelji promatraju u njihovom prirodnom okruženju.
Ako se odlučite za posjet, svakako ponesite dalekozor – ili ga posudite u Info centru Crkvine – jer ćete ga sigurno trebati. Kroz leće ćete moći uočiti različite vrste pataka, čaplji, ćurlina i drugih močvarica koje se hrane u plićaku ili odmaraju na obalama. Promatrajući ih, posjetitelji imaju priliku svjedočiti nevjerojatnoj snazi instinkta i preciznosti prirodnih navigacijskih putanja koje ih iz godine u godinu vode preko istih mjesta.
Stručnjaci ističu kako je najbolje vrijeme za promatranje u ranim jutarnjim satima, kada je jezero još mirno, ili kasnije poslijepodne, prije samog zalaska sunca. Tada je svjetlo mekše, a prizori ptica na nebu i vodi posebno dojmljivi, što je i prilika za prekrasne fotografije iz prirodnog parka.
Boravak na Poučnoj stazi nije samo prilika za opuštanje u prirodi, već i edukativno iskustvo. Informativne ploče uz stazu otkrivaju zanimljivosti o vrstama koje ovdje obitavaju i – naročito – o važnosti očuvanja ovog županijski, regionalni, nacionalno i daleko više dragocjenoga močvarnog ekosustava.
Upravo zahvaljujući njemu, Vransko jezero je jedno od najznačajnijih ornitoloških područja u cijeloj RH. Zato, ako volite prirodu i želite doživjeti nešto posebno, iskoristite ovu priliku dok ptice još odmaraju na svom velikom putovanju. Jesenska seoba traje kratko, a prizori koje nudi ostaju zauvijek u pamćenju – pozivaju iz Parka. (PL)






