MIHAILOVIĆ, BEECH I EKIPA Zadar ponizio Cibonu u njenoj kući!

CIBONA – ZADAR 78:86 (22:27, 15:23, 27:19, 14:17).
ZAGREB – Dvorana “Dražen Petrović”.
Gledatelja: 700
SuperSport Premijer liga: 1. kolo
Suci: Josip Radojković (Split), Marko Stanković (Rijeka) i Leo Roglić (Split).
CIBONA: Lončar (4), Radovčić (8), Burek, Rudan (8), Skorić (2), Bart (6), Serdarušić (16), Pavković, Katanović (4), Šiško (17), Roberson (7), Hepa (6).
ZADAR: Mihailović (19, 3t.), Beech (13, 3t.), Gulan, Klarica (2), Tišma, Žganec (12, 9s.), Mazalin (17, 10s.), Dundović, Kapusta (12, 2t., 5a.), Ramljak (11).
Košarkaši Zadra ušli su u susret protiv Cibone bez ozlijeđenog Tonija Torbarine, a u sastavu nije bilo ni američkog krila Jaydena Martineza. Ipak, unatoč izostancima, momčad trenera Danijela Jusupa odigrala je vrlo dobro, upisala zasluženu pobjedu potvrdivši još jednom status glavnog kandidata za naslov prvaka Hrvatske.
Zadar je nervozno otvorio utakmicu s nekoliko promašenih šuteva, dok je Cibona rano povela 8:4, zahvaljujući tricama Renata Serdarušića i Slovenca Žan Marka Šiška. No, crnogorski šuter Vladimir Mihailović brzo je preuzeo odgovornost i s 10 poena (dvije trice) držao Zadar u igri. Raspoloženi Karlo Žganec pridodao je svoj doprinos, pa su gosti u 6. minuti prvi put poveli – 13:14.
Pred kraj prve četvrtine Zadrani su preuzeli inicijativu, a dvije minute prije kraja te dionice stigli su i do najveće prednosti dotad – 16:22. U 7. minuti prvi put je zaigrao i novopridošli američki krilni igrač Beau Beech, koji je u Zadar stigao tek 48 sati prije utakmice. Već u svom prvom nastupu postigao je tricu i najavio kako bi mogao biti značajno pojačanje. Prva četvrtina završila je vodstvom Zadra 22:27.
Zadar je nastavio u visokom ritmu i u drugoj četvrtini. U 14. minuti stigli su do +14 (24:38), dominirali su u skoku i pokazivali znatno više energije od domaćina. Još jednu tricu pogodio je Beech, dok je Lovro Mazalin atraktivnim polaganjem podigao prednost na velikih +15 (27:42) pet i pol minuta prije odlaska na odmor. U tim trenucima Cibona je izgledala kao boksač u nokdaunu, bez pravog odgovora na zadarski ritam.
Na poluvremenu – Zadar vodi 37:50. Najbolji kod Zadra je Mihailović s 16 poena (3 trice), dok je kod Cibone najefikasniji Šiško s 13 koševa. Zadrani su u prvom poluvremenu nadskakali Cibonu 23:11.
Do sredine treće četvrtine Zadrani su držali kontrolu nad rezultatom, s prednošću od desetak poena. Mazalin je nastavio s odličnim izdanjem, Beech je ponovno precizan za tri poena, a priključio mu se i Borna Kapusta. Jusupova momčad igrala je zrelo, disciplinirano i imala jasan cilj pred sobom – otvoriti sezonu pobjedom.
Cibona se u završnici treće četvrtine uspjela približiti. U 28. minuti tricu je pogodio Vigo Bart, smanjivši na 56:63, a nakon što je Šiško realizirao oba slobodna bacanja, domaćin je u posljednjih deset minuta ušao s prihvatljivih -5 (64:69).
Početkom posljednje dionice “Vukovi” dodatno podižu intenzitet i prijete preokretom. Tricom Serdarušića približili su se na 67:71, a nakon ubačaja Krešimira Radovčića, Cibona je došla na samo dva poena zaostatka, 69:71, osam minuta prije kraja. Ipak, to je bilo sve od domaćih.
U trenucima kad se lomila utakmica, Zadrani su pokazali karakter i kvalitetu. Trice pogađaju Kapusta i Marko Ramljak, obrana funkcionira gotovo besprijekorno, i gosti serijom 0:11 ponovno preuzimaju kontrolu u 36. minuti – 69:82.
Do kraja susreta igrači Danijela Jusupa nisu dopustili Ciboni povratak. Rutinski su priveli utakmicu kraju, ostali smireni pod pritiskom i još jednom potvrdili da znaju igrati velike utakmice. U skokovima Zadar je dominirao 43:32.
Zadar je ponovno bio bolji od Cibone, 11. put u nizu – i na najbolji mogući način otvorio sezonu. S odličnim pojedincima poput Mihailovića, Mazalina, Žganeca, Beecha, Kapuste i Ramljaka, te čvrstom kolektivnom igrom, Zadrani su dali snažnu poruku konkurenciji – i ove godine idu po naslov, četvrti u nizu.
U susretu 2. kola Prvenstva Hrvatske, Zadar u četvrtak, 2. listopada od 18 sati u dvorani “Krešimir Ćosić” dočekuje Kvarner iz Rijeke. Zatim slijedi gostovanje u Berogradu kod Crvene zvezde u “Areni”, u ponedjeljak, 6. listopada u 20 sati.
– Mislim da je bila kvalitetna utakmica, prava prvenstvena. Pogađali su oni, pogađali smo i mi – od početka je to bila naznaka da će utakmica bit teška i iscrpljujuća. Mi smo imali nekakvu prednost, Cibona se nije predavala, morali smo igrati do samog kraja – kako bismo izvukli utakmicu i upisali dva boda koja su za nas izuzetno važna. Što se tiče same igre, čim dominiramo skokom, onda su i velike šanse da dobijemo, a večeras smo bili dominantni. Mislim da je to utjecalo na krajnji rezultat, rekao je trener Zadra, Danijel Jusup.
– Prije svega, čestitke Zadru na pobjedi. Njihovo otvaranje utakmice je utjecalo na razvoj događanja na terenu. Skokovi u napadu, nismo to uspjeli iskontrolirati. Upisali su 20 poena iz drugih posjeda i to je nešto s čim se nismo još susreli. Definitivno naša škola za budućnost. Uspjeli smo iskontrolirati njihovu tranziciju, bili smo tu bolji, ali druga dva elementa, njihovu post igru i njihov skok u napadu nismo. Tako da je to naš putokaz što dalje moramo raditi kako bi stigli trostrukog prvaka Hrvatske, kazao je trener Cibone, Ivan Rudež.