“ŽIVJELI” Na Gradskom vijeću rasprava o nagradi za životno djelo Luxardu; Meštrović: “Ta je obitelj za ovaj grad napravila više nego itko”; Botić: “Obitelj Luxardo je bila izuzetno talijanski orijentirana”

Na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Zadra, na kojoj se raspravljalo o prijedlozima za dodjelu godišnjih javna priznanja, najviše strke donijela je, kako se i očekivalo, druga točka, odnosno Prijedlog odluke o dodjeli Nagrade Grada Zadra za životno djelo Francu Luxardu.

Riječ je o prijedlogu Kluba nezavisnih vijećnika Enija Meštrovića, koji su se i danas borili za svoj prijedlog, no isti nije naišao na odobravanje vijećnika Akcije mladih i nekih drugih vijećnika.

Vijećnicima Akcije mladih nije jasno kako je moguće da se predlaže dodjela nagrada Francu Luxardu obzirom na vrijeme talijanske vlasti u gradu, te je vijećnica Marjana Botić izuvkla neke povijesne podatke o tome što se događalo u vrijeme obitelji Luxarda u Zadru. Osim toga, naglasila je Botić, tvornicu maraska nije osnovala obitelj Luxardo nego puno prije obitelj Driolli, koji nisu odbili ugovor s talijanskom vojskom jer nisu htjeli obući talijansku uniformu.

– Neumanjujući osobnu tragediju obitelji i razmatrajući s ljudske strane sve što možemo dati za sve stradale, moramo reći s obzirom da ste u obrazloženju naveli sedam generacija obitelji Luxardo, a svi mi koji imamo neku odgovornost pročitati o tih sedam generacija, moramo biti upoznati s činjenicama o toj  obitelji od talijanske okupacije 1918. do oslobođenja grada Zadra 1945. Ono što možemo sažeti iz svih tih događanja je sljedeće. Za vrijeme talijanske okupacije obitelj Luxardo je bila izuzetno talijanski orijentirana. Ta obitelj i konkrento Franco Luxardo kojeg smo nominirali ispred njegove obitelji bio je gradonačelnik grada Zadra u egzilu 2008. godine, čak je i Zajednica Talijana uputila zamolbu esulima da tu funkciju preimenuju u nešto što bi bilo primjerenije suradnji Italije i Hrvatske. Oni koji zaboravljaju povijest, zaboravljaju i sadašnjost tako da nisam sklona reći da bi oni tako lako nama zaboravili naše grijehe, isto tako ja njima ne mogu zaboraviti njihove, rekla je Botić s govornice.

Enio Meštrović u ime kluba predlagatelja istaknuo je koliko su veliku ulogu imali Luxardovi u promicanju Zadra u svijetu.

– Ova obitelj napravila je za ovaj grad više nego ne znam tko, poslije Kreše Ćosića, imaju brend koji su proslavili ovaj grad u svijetu. Imate u Bibiliji koktela tri koja su nezamisliva bez maraskina, kojeg se povezuje samo sa Zadrom, taj maraskino je bio dio svjetske povijesti, rekao je Enio uz prekidanje Ante Rubeše.

– Dok god mi ovdje raspravljamo o Talijanima, partizanima, ustašama i četnicama ovo društvo neće ići naprijed, zbog tog imamo toliko podjela, zbog toga jesmo stoka, a ne narod, dodao je.

– To možda za tebe i tvoje vrijedi, dobacio mu je Burčul.

– Ako ovaj čovjek prihvaća nešto i prihvaća ovu državu, a toliko je napravio za ovaj grad, ako mi ne možemo biti veći od toga da ne gledamo u negativi, mi možemo se iznaći iz svega toga i grad Zadar od toga može itekako imati korist, zaključio je Meštrović.

– U razdoblju okupacije Zadra od 1918. do 1944. zabranjena su sva društva, knjižnice, škole i druge ustanove s hrvatskim imenom, zabranjen je hrvatski jezik, stanovnicima Zadra dekretom su mijenjana prezimena u talijanska, većina Hrvata u to vrijeme napustilo je Zadar. To je razlog što se mi danas nalazimo u kaljuži, nabrojio je Rubeša.

Između ostalog, kazao je kako tako onda može doći prijedlog i za nagradu za Ratka Mladića.

Vijećniku Dadi Burčulu uopće nije jasno kako se ovaj pridjelog našao na dnevnom redu te je upitao i gradonačelnika Branka Dukića o tome kako je on to dozvolio.

– S najvećim dijelom složio bih se s gđom Botić i smatram da do ovoga nije trebalo doći niti da se ta prijedlog nađe ovdje. Da imate imalo časti i poštenja posuli bi se gospoda iz Nezavisne liste povukli bi tu odluku jer je to sramota za ovaj grad star 3000 godina. Ne bi ulazio u povijest tko su partizani i tko sljedbenici ove države. Možda iduće godine bude Mile Budak, Ante Pavelić, uopće se ne želim s tim baviti. Uputio bih pitanje gradonačelniku koji je nazočio toj sjednici tko je to dosputio da se izglasa i pojavi na Vijeću može vas svih biti sram koji ste digli ruku da to dođe na Vijeće Tu se radi o čistom fašizmu, bio je izričit Burčul.

Za govornicom su se izmijenjivali vijećnici sa “za” i “protiv” tezama, uz konstantna dobacivanja, te je u konačnici predsjednik Gradskog vijeća Marko Vučetić odredio kratku stanku.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...