AKCIJA SAKARUN Hrvatski i talijanski partneri na Dugom otoku zajedno za čišći Jadran

U organizaciji ekološke udruge Sunce, predstavnici partnerskih organizacija projekta WASTEREDUCE posjetili su projektno pilot područje – uvalu Sakarun na Dugom otoku.

– Drago nam je što smo uspjeli okupiti sve partnere, približiti im problematiku Sakaruna i razmijeniti znanja i iskustva – izjavila je Dalka Zanki, voditeljica projekta iz Sunca.

Sakarun: pilot područje za borbu protiv otpada

Sakarun je predstavnike partnerskih organizacija u utorak svečano dočekao u svoj svojoj tirkiznoj ljepoti. Sudionici su izrazili oduševljenje prirodnim ljepotama, dok su lokalci bili iznenađeni što količina morskog otpada nije bila velika, kao što je inače, osobito nakon velikih nevremena.

– Sakarun je naše pilot područje na kojem smo već prošlog ljeta provodili aktivnosti poput monitoringa otpada i terenskog istraživanja ponašanja posjetitelja – objasnila je Zanki. Sunce je u sklopu Plastic-free Croatian island projekta provelo i istraživanje među koncesionarima u zaštićenim područjima Dugog otoka.

– Važno je podizati svijest o altrenativnim načinima poslovanja bez jednokratne plastike – naglasila je Zanki.

Sjeverozapadnim dijelom Dugog otoka upravlja Javna ustanova Natura Jadera.

– Kako bismo smanjili količinu otpada, posjetiteljima Sakaruna s organiziranih brodskih izleta zabranjeno je donošenje lunch paketa na plažu. Prvi put nakon mnogo godina na plaži ponovno ima pijeska, zahvaljujući posidoniji. Dugo se smatralo da narušava izgled plaže, pa se uklanjala, zajedno s pijeskom. – istaknuo je glavni čuvar prirode, Josip Brajković.

Sakarun je osim po svojoj tirkiznoj boji mora, poznat i po velikim naslagama posidonije na koje se dugo gledalo negativno. No, posidonija ima jako važnu ulogu u očuvanju Sakaruna.

– Posidonija je ključna za očuvanje obale, štiti plaže od erozije i stanište je mnogim morskim organizmima. Njezino uklanjanje ima dugoročne posljedice. – objasnila je ulogu posidonije Morana Bačić iz JU Natura Jadera.

Učenici iz Gračaca ponovno čistili Sakarun

Projektni partneri pridružili su se akciji čišćenja Sakaruna i obližnje plaže Lopata 13. svibnja. U akciji su sudjelovali učenici Srednje škole Gračac.

– Ovo nam je već tradicionalna akcija. Svake godine u svibnju dolazimo s učenicima čistiti Sakarun – rekla je nastavnica stručnih predmeta Sandra Fulanović.

Učenici su vrijedno prikupljali naplavljeni otpad. Najviše je bilo plastike, kao što je i očekivano.

– Treba nam više ekoloških aktivnosti u školama – istaknula je učenica Sara Lajić.

– Važno je podizati ekološku svijest među mladima, i to od malih nogu – dodala je učenica Lana Alagić.

Jeste li znali da se morski otpad vidi iz svemira?

Dan ranije, u Općini Sali održan je radni sastanak partnera na kojem se raspravljalo o napretku projektnih aktivnosti. Predstavnici Sveučilišta u Trstu već su ranije započeli istraživanje mogućnosti snimanja morskog otpada iz zraka.

– Istražujemo metode detekcije nakupina morskog otpada pomoću dronova i satelitskih snimki – objasnio je Giovanni Bacaro koji provodi istraživanje.

Snimke su važne i za ETRA SpA, talijansku grupaciju za gospodarenje otpadom i distribuciju energije. Predstavnica Federica Lodato najavila je postavljanje kamera na turistički posjećenim mjestima uz rijeku Brentu kako bi posjetitelje obeshrabrili da za sobom ostavljaju otpad.

Lokalna zajednica kao ključni partner

Ukupno 19 predstavnika partnerskih organizacija iz Hrvatske i Italije sastalo se u Salima i s lokalnim dionicima.

– Projekt WASTEREDUCE zasigurno će doprinijeti pozitivnim promjenama u gospodarenju otpadom na našem otoku – poručila je Leonarda Lukin iz Općine Sali.

Komunalna tvrtka Mulić d.o.o. zadužena je za gospodarenje otpadom na otoku, uključujući i Sakarun.

– Imamo jednu zaposlenicu koja tijekom cijele godine brine o čistoći Sakaruna – rekla je Josipa Grbin.

– Otpad nastao zbog turističkih aktivnosti jedan je od najvećih izazova za očuvanje bioraznolikosti otoka. – upozorila je na posljedice turizma Vesna Petešić iz JU Park prirode Telašćica.

Svi projektni partneri ovom su prilikom stekli bolji i sveobuhvatni uvid u stanje na Dugom otoku i Sakarunu.

– Zahvaljujući ovakvim terenskim posjetima, partneri stječu bolji uvid u lokalne izazove i potrebe. Važno je da se sastajemo na terenu i razmjenjujemo iskustva – naglasila je voditeljica projekta, Barbara Sladonja s Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča.

Projektni partneri upoznali su se i s održivim poljoprivrednim praksama na Dugom otoku posjetivši poljoprivredno obiteljsko gospodarstvo Žampera u Žmanu.

– Naši proizvodi imaju ekološke certifikate I doista vodimo računa da sve radimo u skladu s prirodom – rekla je uzvanicima tijekom degustacije sira vlasnica OPG-a.

Koje nas WASTEREDUCE aktivnosti očekuju?

– Očekuju nas još dva posjeta pilot područjima, dolina rijeke Brente te zapadna obala Istre s ušćem Mirne i Limskim zaljevom – najavila i neke od nadolazećih projektnih aktivnosti Sladonja.

Komunikatorica projekta, Nataly Milovan, najavila je i eko-dane u Istri i Italiji, a posebno se izdvaja nadolazeća izložba o morskom otpadu.

– Izložba će imati edukativni karakter i prikazivati utjecaj plastike na morske organizme te potencijalna rješenja za ovaj problem – najavila je Ana Šimić iz Istarske županije.

Smatrate li da se vi ili netko vama blizak ne bi trebao nalaziti u ovoj galeriji? Ispunite Zahtjev za uklanjanje sadržaja a mi ćemo svakako pokušati uvažiti sve vaše objektivne razloge za isti. Svakako vas molimo da prije toga pročitate sve odredbe prije ispunjavanja istog.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...