U SKLOPU KONFERENCIJE U Studentskom domu Sveučilišta u Zadru predstavljeni su rezultati projekta

U Studentskom domu Sveučilišta u Zadru jučer su u sklopu konferencije pod naslovom „Poboljšanje rehabilitacije i kvalitete života pacijenata s kroničnim respiratornim bolestima” predstavljeni rezultati projekta „BREATH – A European Collaborative and Innovative Partnership to Promote Physical Activity for Patients with Chronic Respiratory Conditions”.

Ciljevi projekta su razviti rehabilitacijske programe i planove, unaprijediti dodiplomsko i poslijediplomsko obrazovanje, poboljšati edukaciju pacijenata, educirati obitelji i udruge pacijenata te poboljšati kvalitetu života pacijenata. Rezultate projekta predstavile su doc.dr.sc Marija Ljubičić i doc.dr.sc. Ivana Gusar s Odjela za zdravstvene studije Sveučilišta u Zadru.

Prevalencija kroničnih respiratornih bolesti pokazuje izniman porast i jedan je od glavnih uzroka opterećenja zdravstvenih sustava i negativnih zdravstvenih ishoda diljem svijeta. Općenito, ukupni troškovi respiratornih bolesti samo u 28 zemalja EU iznose preko 380 milijardi eura godišnje. Kako bolest napreduje, komplikacije mogu postati sve izraženije i složenije. Sadašnji dokazi upućuju na to da se pacijentima s kroničnim respiratornim bolestima preporučuje tjelesna aktivnost i dugotrajna rehabilitacija, budući da tjelesna aktivnost poboljšava zdravstvene ishode dok istodobno značajno ne povećava rizik od dodatnih oštećenja.

Uz naputke kako poboljšati rehabilitaciju i kvalitetu života pacijenata s kroničnim respiratornim bolestima, Ljubičić i Gusar predstavili su bazu podataka dobrih praksi, platformu za e-učenje te najavili objavu publikacije u koautorstvu svih sudionika projekta. S okupljenim liječnicima, medicinskim sestrama, fizioterapeutima i studentima održana je panel diskusija „Globalni i nacionalni izazovi u upravljanju kroničnim respiratornim bolestima”, na kojoj se raspravljalo o epidemiološkim trendovima, nacionalnim strategijama i zdravstvenim sustavima, ulozi i važnosti rehabilitacije u liječenju kroničnih respiratornih bolesti te osposobljenosti zdravstvenih profesionalaca.

U panel diskusiji sudjelovali su doc. dr. sc. Eugenija Basioli Kasap, specijalist pulmologije; Dragana Jurlina, bacc. med. techn., glavna sestra Odjela za pulmologiju Opće bolnice Zadar; Jelena Rudić, bacc. med. techn., studentica Diplomskog studija sestrinstva na Sveučilištu u Zadru; Cvita Karaban, bacc. physioth., stručnjakinja za respiratornu rehabilitaciju Odjela za pulmologiju Opće bolnice Zadar te Davor Maričić, dipl. oec., u ulozi pacijenta.

U interaktivnoj radionici sudionici su imali priliku upoznati se s načinom rada spirometra te izvođenjem spirometrije – dijagnostičke metode koja se koristi za procjenu plućne funkcije u osoba s kroničnim respiratornim bolestima. Radionica je omogućila bolje razumijevanje važnosti spirometrije u ranom otkrivanju i kontroli bolesti poput astme i kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB).
Projekt BREATH Sveučilište u Zadru provodi u partnerstvu sa Sveučilištem Opole (Poljska), Sveučilištem u Cadizu (Španjolska), Sveučilištem Klaipeda (Litva), institutom EIA-Atlantica (Portugal) i Međunarodnom obrazovnom institucijom Pixel (Italija).

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...