UPOZORENJE IZ ZADRA Naša kulturna baština koju danas proučavaju etnolozi i antropolozi nestat će za 5 ili 10 godina!

Od 21. do 23. svibnja 2025. Sveučilište u Zadru domaćin je Godišnjeg skupa Hrvatskog etnološkog društva „Teret terena – iskustva i vještine etnografskih spoznaja”, kojeg suorganiziraju Hrvatsko etnološko društvo i Odjel za etnologiju i antropologiju, uz podršku Narodnog muzeja Zadar i Zavičajnog muzeja Benkovac.
Ovogodišnji skup ima poseban značaj jer se održava u povodu obilježavanja 20 godina postojanja Odjela za etnologiju i antropologiju na Sveučilištu u Zadru, prvi takav nakon zadnjeg skupa održanog 1989. godine. Na tadašnjem 23. kongresu Saveza etnoloških društava Jugoslavije sudjelovali su zadarski profesori Katica Lacković Grgin i Tomislav Skračić, zajedno s danas poznatim i značajnim etnolozima poput Dunje Rihtman-Auguštin, Lidije Skevicky, Beate Gotthardis Pavlovski, ali i nekih koji su i danas tu poput Ljubice Gligorević, Jadrana Kale, Jasenke Lulić Štorić, Dunje Radošević Majnarić i Lele Roćenović.
Kroz tri dana okupit će 93 domaćih i stranih izlagača i panelista, koji dolaze iz više sveučilišta, istraživačkih instituta, muzeja, konzervatorskih ureda, civilnog i privatnog sektora iz cijele Hrvatske, kao i studente i studentice sveučilišta .
U uvodnoj riječi doc. dr. sc. Danijela Birt Katić i asistent Tomislav Augustinčić podsjetili su kako se prvotna inicijativa za uspostavljanjem studija etnologije u Zadru javila neposredno nakon utemeljivanja Etnografskog odjela Narodnoga muzeja u Zadru pedesetih godina 20. stoljeća upravo s ciljem izobrazbe stručnjaka na hrvatskome jadranskom području. Intenzivnije pripreme za osnivanje novoga sveučilišnoga odjela za etnologiju započele su nakon 2000. godine uz potporu tadašnjega dekana prof. dr. sc. Damira Magaša. Na inicijativu Sveučilišta u Zadru, nakon niza sastanaka šireg kruga hrvatskih etnologa i znanstvenika iz srodnih disciplina, Dunja Brozović Rončević i Jadran Kale izradili su program preddiplomskog diplomskog studija „Etnologije i antropologije” u ožujku 2005. godine. Prva pročelnica ovoga Odjela bila je Dunja Brozović Rončević, a za njom Goran Pavel Šantek, Snježana Zorić Hofmann, Dunja Brozović Rončević, Danijela Birt Katić i sada Tomislav Oroz.
Aktivnosti odjela u svojoj pozdravnoj riječi pozdravio je rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić, ističući kako se radi o broju malom, ali djelima velikom sveučilišnom odjelu.
– Jedan od problema s kojima se susreću etnološka i antropološka zajednica su mijene uvjetovane modernizacijskim procesima, kao i strahovita depopulacija koja zahvaća posebice ruralni i otočni prostor, koji su bili najpodatniji za istraživanje kulturne ali i materijalne baštine, nažalost taj prostor ostaje predmet interesa samo znanstvenicima i muzejima i u sljedećih pet do deset godina mogao bi posve iščeznuti, istaknuo je rektor Faričić.
Uzvanike su pozdravili i pročelnik Odjela za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru izv. prof. dr. sc. Tomislav Oroz te predsjednica Hrvatskog etnološkog društva dr. sc. Olga Orlić, a u prigodnom programu kulturnu baštinu prikazali su studenti Odjela za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru, okupljeni u vokalno-instrumentalni sastav Študija i folklorni ansambl Fjok, u sklopu kolegija Etnoglazbeni i plesni praktikum 1 i 2 pod vodstvom muzikologinje Katice Burić Ćenan.
Tijekom tri dana na skupu će se raspraviti pitanje terenskih etnografskih istraživanja iz perspektive znanstvenika, konzervatora, muzealaca, studenata i sveučilišnih profesora. Bilo da je riječ o izložbama, konzervatorskim praksama, znanstvenim istraživanjima ili, pak, privatnim pothvatima u poslovnom okružju, želimo potaknuti raspravu kako iskustva i vještine stečene na terenu utječu na razvoj profesije. Godišnji skup financijski je podržan od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske, Ministarstva kulture i medija RH, Sveučilišta u Zadru, Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Instituta za etnologiju i folkloristiku, Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, Etnografskog muzeja Zagreb, Zadarske županije i Grada Zadra.