DANI MLADENA KUŠECA Projekt ‘Povratak plemenite periske’ izuzetno značajan za očuvanje živog raznolikog svijeta Jadrana

U Novalji je u nedjelju 20. srpnja završila trodnevna manifestacija „Dani Mladena Kušeca“, posvećena omiljenom pjesniku, autoru, novinaru i velikom prijatelju djece, program je započeo u Crnkovićevu dvoru dirljivom večeri pod nazivom „Večer u dvoru“, koju je vodila novinarka Lidija Komes, dugogodišnja kolegica Mladena Kušeca na Hrvatskoj radio-televiziji.
U opuštenom razgovoru s publikom je podijelila brojne anegdote, misli i uspomene iz njihova zajedničkog rada. Bila je to večer preplavljena emocijama, sjećanjima na susrete s djecom i bezvremenskih stihova.
U subotu 19. srpnja je održana radionica „Povratak plemenite periske“, namijenjena djeci, ali zanimljiva i odraslima. Vodili su je mladi Šibenčani Lucija Zmijanović, Stipan Režić i Jakov Zmijanović, članovi Tima 8 UNICEF-ove radionice UPSHIFT. Publiku su upoznali s njihovim nagrađivanim projektom ‘Povratak plemenite periske’, koji se realizira pod okriljem UN-a i UNICEF-a.
Djeca su pozorno pratila projekciju animiranog filma ‘Mala periska’ koju je izradila članica ovog tima, studentica Lucija Zmijanović pod mentorstvom dr. prof. art. Kristine Horvat Blažinović s Učiteljskog fakulteta u Zagrebu. Zanimljiva priča vodi najmlađe u svijet morskih dubina i otkriva zašto je važno štititi naš morski svijet, a posebno dragocjenu, a ugroženu školjku plemenitu perisku, najveću školjku i simbol čistoće Jadrana.
Lidija Komes, poznata novinarka HRT-a i voditeljica najvećeg edukativno – ekološkog projekta u Hrvatskoj „Najljepši školski vrtovi“ ohrabrila je mlade Šibenčane riječima „Na temelju svojeg velikog iskustva u radu s vrtićima, školama i drugim obrazovnim institucijama u Hrvatskoj procjenjujem da je projekt ‘Povratak plemenite periske’ izuzetno značajan za Hrvatsku, za očuvanje živog raznolikog svijeta Jadrana. Projekt je iznimno kvalitetno promoviran, multimedijski, edukativno i emotivno. Na taj su način potaknuli i potiču djecu i odrasle na očuvanje ne samo simbolične i značajne školjke Jadrana, već na osvještavanje i buđenje želje za očuvanjem biološke raznolikosti u Hrvatskoj, ali i u svijetu, uključujući praktički cijeli svijet, kontinente, oceane, mora… našega modro zelenoga planeta.
“Svaka čast Luciji, Jakovu, Stipanu i njihovoj znanstvenoj savjetnici dr.sc. Ljiljani Zmijanović u realizaciji projekta. Svaka čast UNICEF-u i radionici UPSHIFT, ZABUM-u i HUKI-ju koji su prepoznali kvalitetu projekta, te UN-u koji je omogućio vidljivost njihovih aktivnosti na svojoj, cijelom svijetu dostupnoj platformi. Pozivom na sudjelovanje u konferenciji UN-a na Svjetski dan oceana, praktički su ih promovirali i predstavili cijelom svijetu. Svaka čast i Gradu Šibeniku, Kući umjetnosti Arsen, i svim znanstvenicima i stručnjacima koji nesebično pomažu ovom predanom timu.“ – zaključila je Lidija.
„Ovom prilikom zahvaljujemo i Svijetu Mladena Kušeca što nas je pozvao na radionicu kojom smo se predstavili djeci i odraslima u Novalji. Ponosni smo, jer smo to uvijek isti mi, sve redom Mladenove Bijele vrane“ – dodala je Lucija.
Postavljena ulična izložba „Novaljski leteći akvatorij“, koju potpisuje red. prof. mr. art. Siniša Reberski kreativna je i vizualno atraktivna instalacija koja spaja umjetnost, ekologiju i lokalni identitet, stvarajući otvorenu galeriju na ulici. Večer je završila inspirativnim predavanjem Hrvoja Handla, psihijatra i psihoterapeuta čije su riječi usmjerene prvenstveno mladima, ali i svima koji žele bolje razumjeti sebe i izazove koje donosi odrastanje, njegov prepoznatljivi pristup i i psihološka pronicljivost pružili su posjetiteljima jedinstveno iskustvo, inspiraciju i nove uvide u vlastite svjetove…
Nedjelja je označila završnicu ovog trodnevnog programa, večernjim ekipnim kvizom za djecu. Bila je to sjajna prilika da djeca pokažu što znaju o kulturlnim znamenitostima grada Novalje, ovi dani iskrena su posveta vrijednostima koje je živio i promicao Mladen Kušec, prijateljstvu, dobroti, znatiželji, slobodi izražavanja i ljubavi prema svijetu oko nas.