PROGRAM COST Stotinjak znanstvenika u Zadru: Kako smanjiti gubitke i otpad hrane

Sveučilište u Zadru domaćin je dvodnevnog kongresa programa COST, čija je tema FoodWaStop, akcija usmjerena na smanjenje gubitaka i otpada hrane u poljoprivredno-prehrambenom lancu. Tijekom dva dana trajanja kongresa stotinjak znanstvenika iz Europe, mediteranskih afričkih zemalja i Novog Zelanda razmatrat će mogućnosti smanjenja nastanka otpada od hrane, koji je jedan od velikih problema suvremenog društva.

Glavni cilj FoodWaStop konferencije jest okupiti znanstvenike, industriju, udruge i predstavnike vlasti radi rasprave o rješenjima za smanjenje gubitaka i otpada hrane duž cijelog lanca opskrbe. Teme konferencije uključuju prevenciju gubitaka hrane, upravljanje agro-prehrambenim otpadom, metode kvantifikacije, valorizaciju otpada kroz kružnu bioekonomiju te primjenu pametnih sustava i integriranih strategija upravljanja hranom.

Prorektor prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić u pozdravnoj je riječi istaknuo kako je Sveučilište u Zadru posvećeno poticanju interdisciplinarnosti, a ova konferencija savršeno odražava taj duh.
“Program koji obuhvaća sprječavanje gubitka i rasipanja hrane, inovativna rješenja za upravljanje, metodologije kvantifikacije i napredne strategije valorizacije u kružnom biogospodarstvu – pokazuje koliko su složeni postali moderni prehrambeni sustavi. Ono što se događa na poljima, u skladištima, prerađivačkim linijama, tržnicama, restoranima i kućanstvima više se ne može tretirati kao odvojene priče. Umjesto toga, prehrambeni sustav se pojavio kao jedan integrirani organizam – povremeno nepredvidiv, često zahtjevan i kojemu je uvijek potrebno pažljivo upravljanje. U mnogočemu FoodWaStop utjelovljuje ideal modernog sveučilišta: mjesta gdje znanje postaje primjenjivo, gdje se istraživanje susreće s primjenom u stvarnom svijetu i gdje suradnja nije opcija već neizbježna”, istaknuo je prorektor Penezić.

U ime organizatora sudionicima je uspješan rad poželio prof. dr. sc. Slaven Zjalić s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, izražavajući veliko zadovoljstvo odazivom, posebno onih kojima je akcija prvenstveno namijenjena, a to su mladi znanstvenici. Upravo će oni biti ključni u stvaranju mreže interdisciplinarne suradnje, utvrđivanju razmjera gubitaka i otpada u ključnim točkama lanca vrijednosti voća i povrća, poticanju tehnoloških inovacija i održivih strategija upravljanja te valorizaciji agro-prehrambenog otpada u svrhu razvoja kružne bioekonomije.
Prva FoodWaStop konferencija održana je 2024. godine u Anconi u Italiji te je okupila više od 150 međunarodnih stručnjaka, dok je drugo, održano 2025. godine u Córdobi, označilo važnu prekretnicu u ovom području, predstavljajući najnovija znanstvena dostignuća i potičući suradnju među različitim znanstvenim zajednicama. FoodWaStop donosi koristi svim sudionicima agro-prehrambenog lanca, od proizvođača do potrošača, a kroz uspostavu platforme znanja potiče inovacije, pruža smjernice i jača dijalog s donositeljima odluka o društvenim i ekonomskim posljedicama gubitaka i otpada hrane.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...