ALUMNI I STUDENTI U Zadru s maturantima: studiji prepoznati u svijetu

Što upisati nakon srednje škole? Imaju li zadarski srednjoškolci u ponudi kvalitetne preddiplomske i diplomske studije u svom gradu? Kakva su iskustva onih koji su se odlučili na takav korak? Je li istina da nema zabavnog života i gdje se sve može putovati kroz različite programe?

Odgovore na ta i brojna druga pitanja srednjoškolcima su tijekom veljače i ožujka ponudili alumni Sveučilišta u Zadru, nekadašnji studenti koji su nakon završetka studija pronašli svoj profesionalni put, kao i studenti diplomskih studija. Do sada su se susreli s maturantima Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole, Gimnazije Vladimira Nazora, Medicinske škole Ante Kuzmanića i Pomorske škole, a program se nastavlja.

Zanimljivu prezentaciju studija i studiranja mladim ekonomistima održali su studentica diplomskog studija Menadžmenta Patricija Mrkonjić i zadarski znanstvenik i inovator, direktor i vlasnik više tvrtki, predsjednik Hrvatske udruge za umjetnu inteligenciju, istraživač umjetne inteligencije u Volkswagenu i Norveškoj Ive Botunac.

“Studiranje u Zadru bilo je pun pogodak, najprije zbog manjih troškova, a zatim i zbog osjećaja da si kod kuće, da se ne moraš brinuti o pranju odjeće, prehrani ili liječenju kad si bolestan… Moj put bio je takav da sam upisao preddiplomski studij nautike na Pomorskom odjelu, diplomski studij Menadžmenta, a doktorirao sam informatiku i digitalne tehnologije. Svi ti studiji bili su važni, no da nije bilo Menadžmenta, poticaja profesora i pogleda na poduzetništvo koje sam dobio, ne bih bio ovo što sam danas. Moja vam je poruka da upišete studij u Zadru, da radite na sebi, budete uporni i sigurno ćete ostvariti svoje ciljeve”, rekao je Botunac učenicima Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole.

Učenicima Pomorske škole studij nautike i tehnologije pomorskog prometa predstavili su kapetan Jadrolinije Niko Delaš te studenti Matija Koren i Franka Birin.

“Studij je jako dobar i prepoznat u svijetu pa naši kolege nakon završetka imaju priliku ukrcati se na brodove najuglednijih svjetskih brodara kao što su japanski Mitsui, norveški Viking, pa i naših brodara Tankerske plovidbe i Jadrolinije. Predavanja nisu teška, a tijekom studija može se puno putovati i boraviti na kraćim studijskim posjetima, gostujućim semestrima ili cijelim godinama”, rekli su Matija i Franka.

Opisali su i studentski život koji u Zadru nije siromašan kako se nekada prikazuje, a kroz sudjelovanje u različitim studentskim udrugama može se upoznati kolege s drugih odjela te studente koji dolaze iz stranih zemalja kroz programe studentske dobrodošlice. Franka je do sada putovala u Italiju i Crnu Goru, čeka je put u Španjolsku, dok je Matija dvije sezone radio na Aljasci.

“Studiranje je najljepše životno doba, imate mogućnost putovanja i upoznavanja novih ljudi. U moje vrijeme kadeture su se čekale mjesecima, sada Odjel organizira razgovore „jedan na jedan“ s velikim kompanijama. Možete birati želite li na tankere, teretne brodove, jahte ili kruzere, a tijekom studija dobijete dovoljno breveta za prvi ukrcaj. Naravno, tek nakon ukrcaja dobit ćete ono pravo znanje, no tako je i liječnicima i pravnicima kada krenu s praksom, a studij će vam dati dobru podlogu”, rekao je kapetan Delaš.

Alumna Ivana Černigoj i studenti Zvonimir Jurica i Lara Brzoja učenicima Medicinske škole Ante Kuzmanića predstavili su studij sestrinstva na Odjelu za zdravstvene studije. Kao veliku pogodnost ističu mogućnost boravka uz obitelj, ali i istovremenog rada i studiranja, pri čemu profesori uvijek izlaze u susret onima koji su se već zaposlili u bolnici ili nekoj drugoj ustanovi.

Zabluda je kako su medicinske sestre osuđene na rad isključivo u bolnici ili u domovima umirovljenika – danas postoji širok raspon poslova koje mogu raditi, od rada u ambulantama, vojsci i zračnim lukama do rada na kruzerima i mentorskog rada s mladima.

“Podrška koju smo imali na studiju tjerala nas je naprijed da se školujemo i opravdamo povjerenje. Napredovanje u struci uvijek je lakše uz podršku okoline koju imate. Studij je fleksibilan, daje priliku da i oni koji nisu upisali sestrinski smjer u srednjoj školi uhvate korak s drugima, a pritom su vam na raspolaganju različite stipendije, besplatno učenje stranih jezika, usluge Studentskog savjetovališta, kao i boravak na sveučilištima i bolničkim ustanovama u inozemstvu”, poručili su izlagači.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...