Glasovac u intervjuu za tportal progovorila o politici, (ne)zadovoljstvu Bernardićem, SDP-u, Dukiću i Kalmeti

Rođena Slavonka s prebivalištem u Zadru i jedna od najaktivnijih SDP-ovih saborskih zastupnica Sabina Glasovac posljednjih se godinu dana čvrsto nametnula u stranačkim, ali i saborskim redovima. S njom smo razgovarali u petak u Saboru, netom nakon što je zaradila opomenu zbog žestoke svađe s HDZ-ovim Brankom Bačićem. Žestinu je izazvalo pitanje Agrokora, no u razgovoru koji smo vodili pokazalo se da bez dlake na jeziku pristupa i stranačkim temama, pa i Statutu SDP-a koji je ovih dana uznemirio duhove, piše tportal.

Prijedlog novog Statuta SDP-a, o kojem je i tportal pisao, ovih je dana dočekan na nož u dijelu stranke, prije svega zbog odredbi koje idu na ruku predsjedniku stranke. Kako komentirate taj prijedlog Statuta?

Vidjela sam ga u medijima i prvo pomislila da SDP-u netko podmeće. Ukoliko je to vjerodostojan dokument, moram priznati da sam iznimno razočarana. Mogu samo reći – jao majko, što nam je to trebalo. Takva pravila neće dodatno demokratizirati i otvoriti SDP, to nije nešto što će SDP učiniti boljom strankom nego će nas vratiti korak-dva natrag. Njime predsjednik zaista dobiva faraonske ovlasti čime se u bitnome automatski smanjuju ovlasti svih drugih tijela, a o članstvu da ne govorimo.

Koliko ste zadovoljni kako Davor Bernardić vodi SDP?

Stranka nije samo Davor Bernardić, ali me zabrinjava rejting njega kao predsjednika. SDP se ne prilagođava dovoljno brzo i uspješno društvenoj, pa i političkoj situaciji, ali ni očekivanjima naših simpatizera i glasača. Gubitkom parlamentarnih izbora jasno nam je iskazano nepovjerenje. Naši članovi su stoga na unutarstranačkim izborima birali nešto novo. Birali su ideju kako ćemo sve promijeniti, ponajprije sebe. Sada je prošlo već dosta mjeseci da mogu reći da opet ne odgovaramo dovoljno brzo na očekivanja naših članova, a ni naših građana.

Da li je to sve krivica Bernardića i ljudi s kojima se okružio ili svih članova stranke?

Različite razine odgovornosti nose različitu težinu bremena. Članovi su u ovoj situaciji najmanje krivi. Da, odgovornost leži na svakome od nas, ali najveća leži na onima koji vode stranku, a to je predsjednik, Predsjedništvo i Glavni odbor.

Slažete li se sa stavom Bernardića da se protiv njega vodi medijska hajka?

Znam što su mediji, i u Zadru u 18 godina svog političkog aktivizma sam imala prekrasnih, ali i vrlo ružnih iskustava, koja su me povrijeđivala jer sam osjećala nepravdu medija prema sebi. Ali nikada mi nije palo na pamet kriviti za to medije. Mediji imaju razloge zašto rade to što rade. Mi moramo tražiti kanale kako ćemo naše stavove i politike jasno iskomunicirati. Ako to ne uspijevamo, možda se trebamo zapitati je li problem u kanalima koji to prenose ili u nama koji negdje griješimo. Nisam sklona kriviti druge za naše neuspjehe.

Jesu li Milanka Opačić i Mirando Mrsić trebali dobiti opomenu pred isključenje?

Ideja o isključivanju četiri saborska zastupnika zbog narušavanja ugleda stranke meni je bila skandalozna. Njihovo izbacivanje ne bi doprinijelo poboljšanju rejtinga stranke u javnosti, kao što tome neće doprinijeti ni jednoglasno izglasavanje povjerenja Bernardiću na Glavnom odboru. Građane ne zanima što mi mislimo o sebi, nego što radimo za njih. Protivnik sam toga da se stranački prljavi veš pere javno, ali ako netko smatra da je iscrpio sve mehanizme na stranačkim tijelima i želi upoznati javnost sa svojim stavovima, to je nešto za što smo se uvijek zalagali i nismo nikada branili. Neki visoki dužnosnici stranke su u prošlom mandatu na tjednoj bazi kritizirali rad tadašnjeg premijera i predsjednika stranke Milanovića pa nikome nije palo na pamet izbaciti ih.

Čujete li se sa bivšim predsjednikom stranke Zoranom Milanovićem?

Nismo se čuli već dugo.

Nije tajna da ste na unutarstranačkim izborima podržavali Bernardićevog oponenta Ranka Ostojića i da se često družite s ljudima okupljenim u njegovoj udruzi Pozitiva. Da li vam je to možda aktualno vodstvo stranke zamjerilo?

I ako je, iskreno, baš me briga. Prihvaćam legitimno izabranog predsjednika i vodstvo. Čak mi je ukazano povjerenje da budem potpredsjednica Kluba zastupnika, ali to ne znači da sutra neću na stranačkim tijelima hrabro, odgovorno i argumentirano iznositi svoje stavove, bez obzira što neki misle o tome. To sam radila i kad je predsjednik bio Račan i kada je bio Milanović, i to radim i sada. Ja sam timski igrač, radim za SDP, nisam u nikakvom klanu i nisam ničiji čovjek. Neke stvari u SDP-u me rastužuju i valjda imam pravo donositi svoje sudove o tome. A ako zbog svojih riječi moram snositi odgovornost, spremna sam i na to. Kako se kaže, krepat ma ne molat.

Zašto ste odabrali baš SDP kao svoju stranku?

To mi je bilo tako prirodno. U tom ratnom i poslijeratnom razdoblju mi mladi smo htjeli živjeti kao normalan svijet, da ne budemo izolirani, da budemo slobodno društvo u kojem će se uvažavati ljudska prava i skrbiti o najslabijima. Bio je to neki mladenački bunt, a SDP mi je u svom programu nudio ono što sam kao mlada osoba živjela i živim i danas. Vjerujem u borbu za pravedno i solidarno društvo, dostupno zdravstvo i obrazovanje, pravo na rad, poštivanje dostojanstva svakog čovjeka, vjerujem da ovo društvo može biti bolje i sretnije.

S kime ste najbliži u stranci?

S ljudima s kojima sam počela kroz Forum mladih – Peđa Grbin, Arsen Bauk, Saša Đujić, Gordan Maras, Domagoj Hajduković… S njima me veže dugogodišnji rad, ali i onaj mladenački bunt i idealizam koji nas je doveo u politiku. Povezana sam i sa ženama u stranci jer nas je jako malo u Saboru, ali i sa ‘suborcima’ iz 9. izborne jedinice poput Ingrid Antičević Marinović, Ranka Ostojića… Ma ima ih dosta. Zapravo ni s kim od kolegica i kolega nemam loš odnos.

(…)

Rodom ste iz Slavonije, no od fakultetskih dana živite u Zadru. Bili ste i SDP-ova kandidatkinja za gradonačelnicu Zadra, no pobjedu je odnio HDZ. Koliko se grad promijenio od kada na čelu više nije Božidar Kalmeta?

Gradonačelnik Dukić je malo drugačiji od Kalmete, on je samozatajan. Međutim, mislim da se u bitnome vođenje grada neće promijeniti. Njime vlada jedna okoštala struktura koje je građena preko 20 godina i gdje su jasno postavljena pravila. Zadar ima ogroman potencijal, ali nažalost u svakom pogledu stagnira. Grad je četiri godine bio talac Kalmete i njegove nesretne sudbine s pravosuđem. Ne koriste se dobro ljudski potencijali i ne možete dobiti posao bez blagoslova i stranačke iskaznice HDZ-a. To za posljedicu ima da mladi ljudi dižu ruke od grada i odseljavaju ili se pacificiraju.

Vjerujete li da će Kalmeti biti dokazane sve optužbe s kojima se suočava u pravosudnim postupcima?

To ne mogu sada reći, ali vrijeme je da se neke stvari raspletu. Ovako ili onako. Iako, kada vidim za što ga s tereti, vidim da je to je jedan model izvlačenja javnog novca preko namještenih natječaja,  Zadaranima jako dobro poznat, u Zadru izvježban i ‘doveden do savršenstva’, a koji  se očito kasnije samo preslikao na nacionalnu razinu.

Više pročitajte na tportalu.

Možda vas zanimaju i ove priče
Kažite što mislite o ovoj temi
Loading...